Kultura w Poznaniu

Książki

opublikowano:

Targi Książki wracają!

W dniach 11-13 marca w Poznaniu ponownie odbędą się Poznańskie Targi Książki, czyli wielki zlot bibliofilów, wydawców, księgarzy i przede wszystkim - czytelników.

. - grafika artykułu
Poznańskie Targi Książki w 2020 roku, fot. Fotobueno/materiały MTP

Wiosna to w wielu branżach otwarcie sezonu i okazja na przedstawienie nowych pomysłów. Nic dziwnego, że wydawcy książek wręcz szturmują Międzynarodowe Targi Poznańskie, by pokazać, często przedpremierowo, swoją ofertę. Tym razem na targach pojawią się takie wydawnictwa, jak: Poznańskie (wraz z Czwartą Stroną, Zygzakami i We Need Ya), Vesper, Nasza Księgarnia, Karakter, Zakamarki, Replika, Wydawnictwo Kobiece, Iuvi, Media Rodzina, Dziwimisie, a także współorganizator targów - Wydawnictwo Miejskie Posnania.

Wielbiciele książek naukowych będą mogli przebierać na stoiskach Wydawnictwa Naukowego Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, Wydawnictwa Naukowego Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego czy Wydawnictwa Uniwersytetu Opolskiego. Szykuje się zatem niebywała okazja do uzupełnienia książkowych zbiorów, także o nowości, których nie ma jeszcze w księgarniach. To jednak nie wszystko. Targi Książki już dawno przestały być wyłącznie miejscem robienia zakupów, a stały się przede wszystkim miejscem spotkań, dyskusji i wystaw, których i w tym roku nie zabraknie.

Nareszcie osobiście

Niejeden miłośnik literatury podczas przymusowego, pandemicznego odwyku od spotkań autorskich sięgał do medium internetowego. Podobnie postąpili pisarze i pisarki, którzy gdzieś przecież musieli prezentować swoje nowości. Początkowo każdy zachłysnął się możliwościami, jakie dają spotkania online, zwłaszcza że nareszcie można było "obskoczyć" więcej niż jedno w krótkim czasie i nawet się przy tym nie zmęczyć. Jednak co za dużo, to niezdrowo i wreszcie pojawia się okazja, by zobaczyć swoich ulubionych twórców osobiście. 

Targi odwiedzi autorka, którą poznańscy czytelnicy uwielbiają - Elżbieta Cherezińska. Nazywana królową powieści historycznych, obdarzona darem opowiadania nie tylko na piśmie, ale także na żywo, od lat przyciąga na swoje spotkania tłumy wielbicieli. Cherezińska jest autorką m.in. czterotomowego cyklu Północna Droga i dwutomowej serii Harda. Największą popularność przyniósł jej jednak pełen rozmachu cykl Odrodzone Królestwo, w którym autorka po swojemu opowiada historie takich władców Polski, jak Przemysł II czy Władysław Łokietek.

Kolejnym gościem targów będzie Mariusz Szczygieł, dziennikarz, pisarz, autor nagradzanych książek, laureat Nagrody Literackiej "Nike", założyciel Fundacji Instytut Reportażu i wydawnictwa Dowody na Istnienie. W swojej najnowszej książce, Osobisty przewodnik po Pradze, daje wyraz swojej wielkiej miłości do Czech, Czechów oraz mniej znanych zakątków Pragi.

Na Poznańskich Targach Książki pojawi się również Jakub Żulczyk, którego powieści narobiły w polskiej literaturze sporo szumu. Wystarczy wspomnieć takie głośne tytuły jak Ślepnąc od świateł czy Wzgórze psów. Żulczyk to także niestrudzony dziennikarz, który z Juliuszem Strachotą współprowadzi podcast Co ćpać po odwyku, a na swoim profilu w mediach społecznościowych regularnie komentuje bieżące wydarzenia.

Inni autorzy, którzy odwiedzą tegoroczne Poznańskie Targi Książki to m.in.: Eliza Piotrowska, Aneta Jadowska, Robert Małecki, Marcin Mortka, Anna Rozenberg, Małgorzata Starosta, Wojciech Widłak, Tomasz Żak czy Przemysław Żarski. Pełna lista nazwisk autorów wraz z harmonogramem spotkań jest dostępna na stronie targów.

Cenne ilustracje

Salon Ilustratorów to wydarzenie, które towarzyszy Poznańskim Targom Książki od samego początku. Ważnym elementem Salonu jest wystawa, zawsze z wiodącym tematem, ale też przede wszystkim prezentacja i promocja polskich ilustratorów i grafików książkowych, zwłaszcza tych stojących dopiero u progu kariery. To dla twórców okazja, by osobiście spotkać wydawców, często zainteresowanych podjęciem współpracy, a także porozmawiać z kolegami i koleżankami po fachu.

O tym, jak ważna w książce jest oprawa obrazkowa, nie trzeba nikogo przekonywać. Jeśli jednak znajdzie się jakiś niedowiarek, powinien obejrzeć wiodącą wystawę Salonu Ilustratorów z cyklu Mistrzowie Ilustracji - prace Ewy Kozyry-Pawlak i Pawła Pawlaka. Ten duet, współpracujący najczęściej z wydawnictwem Nasza Księgarnia, specjalizuje się w tworzeniu ilustracji-kolaży ze skrawków tkanin. Wystarczy obejrzeć ich prace do takich książek, jak Liczypieski, Mały Atlas Ptaków czy Mały Atlas Motyli, by zachwycić się wyjątkowym kunsztem każdego obrazka i dołączyć do grona miłośników książkowych opraw. Wystawę przygotuje Marta Buczkowska z Wydawnictwa Miejskiego Posnania.

Poznańskie Targi Książki są w całości otwarte zarówno na dużych, jak i małych czytelników. Jest jednak takie miejsce, do którego powinny zajrzeć rodziny odwiedzające targi. Strefa Rodzinnego Czytania to specjalnie zaaranżowana przestrzeń, gdzie będzie można poczytać ze wsparciem Małgorzaty Swędrowskiej oraz grupy artystycznej Mozaika. Na każdego czytelnika będą czekać książkowe zagadki, wspólne śpiewanie, gimnastyka literacka oraz muzyczne niespodzianki. Strefa Rodzinnego Czytania zaprasza zorganizowane grupy przedszkolne (w piątek, g. 10.30-13.30, obowiązują zapisy), dzieci wraz z opiekunami (w piątek, g. 14.30-16.30; w sobotę i niedzielę, g. 10.30-16.30), bibliotekarzy i nauczycieli (w sobotę o g. 13.30) oraz rodziców (w niedzielę o g. 13.30). 

Od tłumaczy dla tłumaczy

Organizatorzy targów we współpracy ze Stowarzyszeniem Tłumaczy Literatury zaplanowali cykl warsztatów przeznaczonych dla miłośników języków, którzy chcieliby w przyszłości pójść w ślady Marii Skibniewskiej czy Stanisława Barańczaka. Uczniowie ostatnich klas podstawówki oraz szkół średnich mogą czuć się zaproszeni na zajęcia z przekładu poezji oraz komiksu z języka angielskiego (w ujęciu postkolonialnym). Warsztaty poprowadzi Agnieszka Matkowska, poznańska tłumaczka specjalizująca się w przekładzie literatury dla dzieci i młodzieży, eseju oraz tekstów naukowych i popularnonaukowych. Z kolei Kinga Piotrowiak-Junkiert poprowadzi otwarty panel o przekładzie literatury skandynawskiej z udziałem Natalii Kołaczek, Joanny Cymbrykiewicz, Marty Petryk i Sebastiana Musielaka. Szczegółowe informacje o terminach i zapisach będą udostępnione na stronie targów.

Umilacze czytania

Czytelnicy pytani o to, czy lubią słuchać muzyki w czasie lektury, odpowiadają najczęściej "stanowczo nie" lub "stanowczo tak". Dla tych, którzy cenią nastrojowe przygrywanie w tle, Poznańskie Targi Książki po raz trzeci przygotowują muzyczną niespodziankę. Giełda Winyli organizowana wspólnie z Poznańską Giełdą Fonograficzną to okazja do uzupełnienia swoich płytowych zbiorów. Goście targów będą mogli przebierać w wyselekcjonowanych płytach analogowych (których będzie aż 10 000!), a wśród wystawców pojawią się także kolekcjonerzy z zagranicy. Każdy będzie mógł przynieść na wymianę swoje nośniki, a poza winylami pojawią się także stoiska z płytami CD oraz kasetami magnetofonowymi. Rock, klasyka, rap, pop, jazz, elektronika - do wyboru będą muzyczne perełki każdego gatunku. Być może nawet czytelnicy, którzy cenią ciszę, poczują się zachęceni do muzycznych eksperymentów, bo aż żal z takiej okazji nie skorzystać.

Izabela Zagdan

  • Poznańskie Targi Książki
  • 11-13.03, g. 10-18
  • Międzynarodowe Targi Poznańskie
  • wstęp wolny
  • więcej

© Wydawnictwo Miejskie Posnania 2022