Kultura w Poznaniu

Książki

opublikowano:

Rozmowy o seksie

Spotkanie autorskie z Ewą Wanat i Andrzejem Depko wokół ich najnowszej książki "Chuć" w czwartek w Teatrze Ósmego Dnia.

Okładka książki "Chuć" Ewy Wanat i Andrzeja Depko. Wyd. Wielka Litera - grafika artykułu
Okładka książki "Chuć" Ewy Wanat i Andrzeja Depko. Wyd. Wielka Litera

Ewa Wanat, była naczelna Tok Fm, i seksuolog Andrzej Depko przez kilka lat prowadzili w radiu audycję "Kochaj się długo i zdrowo". Otwarcie i rzeczowo rozmawiali o przeróżnych zachowaniach i problemach z seksem, o których odpowiadali na antenie słuchacze. Program budził kontrowersje, miał też jednak sporą grupę zagorzałych wielbicieli złaknionych edukacji seksualnej. W 2008 roku z odpowiedzi na listy przesłane do seksuologa powstała nawet publikacja pod tym samym tytułem, nakreślająca zakres problemów, jakie Polki i Polacy mają w przysłowiowym "łóżku".

W zeszłym miesiącu wyszła kolejna książka pary edukatorów seksualnych. Tym razem jest jednak mniej o kochaniu a bardziej o chuci. Tematem książki są parafilie, czyli dewiacje seksualne. Składają się na nią rozmowy z czwórką bohaterów, m.in. swingerką Arundati czy masochistą Marcinem. Wywiady uzupełnia dialog między autorami, z którego dowiemy się m.in. co o nietypowych zachowaniach seksualnych mówi nauka, skąd się biorą oraz jakie mogą być ich skutki.

Większość z nas zapewne skrzywi się na wieść o tym, że niektórzy potrafią zrobić, żeby osiągnąć satysfakcję seksualną. "Ta książka jest po to, żeby się nie krzywić, tylko zrozumieć" przekonywała Ewa Wanat w wywiadzie dla Wysokich Obcasów. Dewiacje dotyczą (według badań, które przytaczają autorzy) ok. 20% społeczeństwa. Składają się na nie te częste jak masochizm, ale też te rzadsze jak dendrofilia (seks z drzewem) czy nepiofilia (noszenie pieluch dla osiągnięcia satysfakcji seksualnej).

Gdzie kończy się nietypowe zachowanie seksualne, a zaczyna dewiacja? Jakie są granice w mówieniu o nich? Te i inne pytania będzie można zadać autorom "Chuci" na spotkaniu w Teatrze Ósmego Dnia w czwartek, 20 grudnia.

Natalia Grudzień

  • spotkanie z autorami książki "Chuć, czyli normalne rozmowy o perwersyjnym seksie", Ewą Wanat i Andrzejem Depko
  • Teatr Ósmego Dnia, ul. Ratajczaka 44
  • 20.12, g. 19
  • wstęp wolny: rezerwacja bezpłatnych wejściówek: teatr@osmego.art.pl, tel. 061 855 20 86