Kultura w Poznaniu

Książki

opublikowano:

Prawdziwe kłamstwa

Zbrodnię popełni ten, kto na festiwal się nie uda. Tegoroczna Granda odbędzie się w trzeci weekend września.

. - grafika artykułu
Granda 2019, fot. Agencja Fotograficzna Philipp Gmür

Tajemnicą nie jest, że głównym motywem powstania Grandy była zazdrość! Jeszcze kilka lat temu Poznań miał słynny Transatlantyk, wciąż ma Maltę. Zdaniem organizatorek jednak brakowało wtedy w mieście "kulturalnej imprezy o lżejszej formule", czegoś "dla ludzi w kręgu kultury popularnej". Marzyły o takich gościach jak np. Lee Child, autor cyklu powieści sensacyjnych, których bohaterem jest Jack Reacher, oraz Jo Nesbø, który stworzył kultową już postać policjanta Harry'ego Hole'a. - Marita [Marita Lipska, dyrektorka festiwalu - przyp. red.] najchętniej zaprosiłaby Agathę Christie, ale to może być bardziej problematyczne - żartowała kilka lat temu Magda Drogoś-Kraszewska, dyrektorka programowa festiwalu Granda, w rozmowie z Damianem Nowickim dla IKS-a.

Bezdyskusyjnie spotkanie z autorką, która lata temu stworzyła postaci dwóch słynnych detektywów: Belga Herkulesa Poirota i staruszki Jane Marple, rzeczywiście może być trudne... Ale lista gości Grandy z roku na rok się powiększa, podobnie jak liczba porozrzucanych po mieście Stacji Sensacji, czyli wydarzeń animowanych przez niezależnych grandziarzy. W ubiegłym roku gościli na festiwalu m.in. Jenny Blackhurst, młoda gwiazda brytyjskiego thrillera, autorka m.in. Ktoś tu kłamie i Noc, kiedy umarła; Sylwia Chutnik, która wzięła udział w spotkaniu Obyczajówka, czyli o granicach równouprawnienia, oraz Małgorzata i Michał Kuźmińscy, którzy rozmawiali o współtworzeniu literatury i nie tylko. - Tym razem, przy zachowaniu wszystkich środków ostrożności, o kryminałach i prawdziwych kłamstwach posłuchać i porozmawiać będzie można m.in. z Katarzyną Bondą, Katarzyną Puzyńską, Robertem Małeckim, Przemkiem Semczukiem, Ryszardem Ćwirlejem, Michałem Larkiem, Martą Guzowską... -  wyliczają organizatorzy wydarzenia. - Zakładamy, że odwiedzą nas też aktorzy - jest to związane z premierą filmu detektywistycznego dla dzieciaków - zapowiada Małgorzata Sikorska, rzeczniczka festiwalu. 

W tym roku Granda, we współpracy m.in. z Biurem Programu "Niepodległa" zaprasza również na 95-lecie kobiet w polskiej policji. - Będzie można m.in. nagrać swoją wypowiedź w ramach projektu Mam w domu policjantkę. Liczymy na obecność tych, którzy mają policjantkę jako mamę, córkę, siostrę, przyjaciółkę, żonę, partnerkę... - wyjaśnia dalej Sikorska. Ponadto w planach Grandy jest mała rocznicowa parada. Uczestniczyć w niej będą goście festiwalu oraz grupa rekonstrukcyjna. Na pewno nie zabraknie też wykładów przygotowanych przez SWPS m.in. na temat pracy w policji.

Tradycyjnie w programie także: gala tegorocznych premier, niespodzianki oraz kiermasz nowości wydawniczych. To doskonała okazja dla tych, którzy chcą uzupełnić swoją kolekcję książek kryminalnych.

Monika Nawrocka-Leśnik

  • Poznański Festiwal Kryminału Granda, idiom: "Prawdziwe kłamstwa"
  • 18-20.09
  • DS Hanka i Aula Artis
  • na większość wydarzeń obowiązują zapisy

© Wydawnictwo Miejskie Posnania 2020