Kultura w Poznaniu

Książki

opublikowano:

Polsko-ukraińska historia

Dwory, zamki i rezydencje w zachodniej części Ukrainy są świadectwem wspólnej, polsko-ukraińskiej historii. Ta oczywiście - jak bywa to zawsze,  gdy między państwami rodzą się relacje nadrzędno-podrzędne, ma swoje blaski i cienie.

Zimowy wieczorowy krajobraz. W centrum zdjęcia ogromny średniowieczny zamek, bardzo dobrze zachowany, górujący nad miasteczkiem, subtelnie oświetlony światełkami latarni. - grafika artykułu
Zamek w Kamieńcu Podolskim, fot. Moahim/Wikipedia

Dziennikarz Dmytro Antoniuk od lat odnajduje i bada zabytki stanowiące element naszego wspólnego dziedzictwa kulturowego i nanosi je na mapę zbiorowej świadomości historycznej.

Najnowsza publikacja autora, Zamki i rezydencje w Ukrainie, związane z polskimi rodami, przedstawia aż 512 zabytków odwiedzonych, sfotografowanych i opisanych przez autora. To przewodnik po regionach Ukrainy, które noszą blizny sarmatyzmu. Ale też przypominają o zdolności współdziałania obu narodów w obliczu zagrożenia zewnętrznego. Dochód ze sprzedaży książki, która czeka na polskie wydanie, przeznaczony zostanie na wsparcie dla Sił Zbrojnych Ukrainy.

Spotkanie z historykiem to również okazja ku temu, aby porozmawiać o tym, w jaki sposób prowadzone obecnie na szeroką skalę działania wojenne unicestwiają ważne świadectwa historyczne. A także o życiu codziennym Ukraińców w rzeczywistości permanentnego zagrożenia oraz stałych niedoborów. Jako reportażysta, Antoniuk jest świadkiem przeobrażeń społecznych zachodzących w obliczu groźby utraty państwowości. A także bohaterskiej obrony swojego dziedzictwa.

Dmytro Antoniuk to dziennikarz, pisarz i krajoznawca z Kijowa. Współpracuje m.in. z "Kurierem Galicyjskim", "Kurierem Lubelskim" i Radiem WNET. Od wielu lat popularyzuje wspólną historię Ukraińców i Polaków, choćby za sprawą publikacji takich jak dwutomowe Polskie zamki i rezydencje w Ukrainie, Rzymskokatolickie klasztory na Ukrainie czy Rok 1920. Pamięć w czasach zarazy. Przygotowując się do napisania tej ostatniej, Antoniuk odwiedzał cmentarze i inne miejsca pamięci związane z wojną polsko-bolszewicką. Historyk jest też autorem udostępnionej w Sejmie wystawy Byłem Polakiem - obywatelem Ukrainy. Po agresji Putina w lutym 2022 roku został korespondentem wojennym. Za swoją pracę otrzymał wyróżnienie w 29. edycji Konkursu Nagrody Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich.

Jacek Adamiec

  • spotkanie z Dmytrem Antiniukiem
  • 4.08, g. 18
  • Biblioteka Raczyńskich, Filia Sztuki
  • wstęp wolny

© Wydawnictwo Miejskie Posnania 2023