Kultura w Poznaniu

Książki

opublikowano:

Poezja nie tylko dla literatów

O poezji można mówić na wiele sposobów - pisząc, śpiewając, a nawet... dyskutując o przyrodzie. Udowadnia to Związek Literatów Polskich w Poznaniu.

. - grafika artykułu
Jeden z wieczorów autorskich w kawiarni Motylarnia, fot. mat. ZLP

Mało kto wie, czym tak naprawdę zajmuje się polski Związek Literatów. Mgliście kojarzony ze skupianiem pisarzy i poetów, tłumaczeniem obcych autorów i krytyką literacką. Ten ogólnopolski powstał jeszcze w 1920 roku z inicjatywy Stefana Żeromskiego, a jego pierwszymi prezesami byli m.in. Julian Przyboś, Jarosław Iwaszkiewicz czy Antoni Słonimski. Współcześnie ma swoje oddziały we wszystkich największych polskich miastach.

Poznański ZLP ma swoją siedzibę na os. Powstańców Warszawy (Winiary) i to właśnie tam 66. obecnych członków spotyka się na regularnych dyskusjach i warsztatach.

Jak przyznaje prezes oddziału, Paweł Kuszczyński, poznańscy poeci nie zamierzają zamykać się na świat. - Na naszych spotkaniach prezentujemy wiersze mniej lub bardziej znanych poetów, a także wspomnienia z nimi związane. Są jeszcze wśród nas tacy, którzy osobiście znali Iłłakiewiczównę czy Herberta. Szkoda byłoby nie utrwalić tych wspomnień - podkreśla.

Z krzewieniem poezji i literatury pięknej wychodzą poza własne mury, organizując szereg wydarzeń kulturalnych o otwartej formule. Oznacza to, że każdy może wziąć w nich udział. Warsztaty Koła Literackiego (założonego i prowadzonego od 22 lat przez poetkę Teresę Januchtę) cieszą się zainteresowaniem nawet wśród osób spoza Poznania. Ponadto regularnie odbywają się audycje poetyckie w Radiu Emaus ("Posłuchaj bicia serca" co niedziela oraz "Pocztylion Literacki" w soboty i niedziele) i programy telewizyjne o tematyce literackiej ("Open Night" w ONTV). Związek na trwałe współpracuje również z Wydziałem Filologii Polskiej i Klasycznej UAM, zwłaszcza podczas organizacji Międzynarodowego Konkursu "Listopad Poetycki". W zeszłorocznej, 35. edycji, udział wzięło blisko 25 tys. poetów z całego świata.

Wydarzenia cykliczne, organizowane przez ZLP to m.in.:

Koło Literackie - spotkania poetyckie połączone z warsztatami. Termin: 4. wtorek miesiąca, organizator m.in. konkursów "Nie pochłonie nas ekran" i "Miłość niejedno ma imię" oraz Turnieju Poetyckiego "O malinową karafkę" oraz wydawca czasopisma "Spojrzenie".

Spotkania Swobodnej Myśli - spotkania w siedzibie ZLP poświęcone poetom (m.in. Herbertowi, Gałczyńskiemu). Termin: 3. poniedziałek m-ca, godz. 16, prowadzenie: Krzysztof Galas.

Ogródek Poetycki - cykl spotkań w siedzibie poznańskiego Ogrodu Botanicznego, łączących w sobie poezję, naturę i muzykę. Termin: 3. niedziela m-ca, godz. 16, prowadzenie: Maria Magdalena Pocgaj.

Spotkania Literackie w Pałacu Działyńskich - odbywają się najczęściej dla ważnych gości lub z okazji debiutu literackiego.

Konkurs Poetycki w ramach Roku Hipolita Cegielskiego - konkurs otwarty, którego organizatorem jest poznański oddział ZLP. - Zainteresowani nadal mogą nadsyłać swoje prace, bo póki co spotykamy się z niewielkim odzewem - mówi Kalina Izabela Zioła, pisarka i członkini ZLP. - Być może Hipolit Cegielski bardziej kojarzy się z przemysłem niż z poezją i dlatego bardzo trudno ująć go w ten sposób, ale najwyższa pora to zmienić - dodaje.

Anna Solak