Gdyby określenie "człowiek renesansu" nie straciło na wartości przez nadmierne stosowanie, można by powiedzieć, że Płaza to właśnie taka postać. Przynajmniej w wymiarze literackim. To tłumacz, naukowiec i pisarz. W dowolnej kolejności.
Jako tłumacz podejmuje się zarówno przekładu książek dla dzieci, jak i klasyków literatury romantycznej czy manifestów programowych postmodernistów. Jako literaturoznawca brał na tapet dzieła Lema - badał obecną w nich groteskę i tematykę poznawczą, a jego prace zasiliły kanon obowiązkowej literatury przedmiotu dla każdego lemologa. Do mainstreamu Płaza przedostał się jednak głównie jako pisarz-prozaik. Krytycy nazywają go wybitnym stylistą, natomiast ci, którzy czytają go nie z przyczyn zawodowych, lecz dla czystej przyjemności (choć i krytycy zarzekają się, że Płazę kochają), podziwiają jego zdolności narracyjne, wrażliwość i wyobraźnię literacką.
Płaza czuje się doskonale zarówno jako spadkobierca artystyczny najważniejszych twórców nurtu chłopskiego (co udowodnił w Skoruniu), jak i piewca kresów i małych ojczyzn (Robinson w Bolechowie), czy też jako badacz zanikających kultur i literackich archetypów, śmiało igrający z mistycyzmem czy gatunkiem powieści grozy (Golem).
Spotkanie z Maciejem Płazą w Centrum Kultury i Bibliotece Publicznej w Suchym Lesie poprowadzi dr Ilona Starosta, nauczycielka, egzaminatorka OKE oraz jurorka Komitetu Okręgowego Olimpiady Literatury i Języka Polskiego. Gościnią kolejnego ze spotkań literackich organizowanych przez CKiBP Gminy Suchy Las, zaplanowanego na 22 marca, będzie Magdalena Grzebałkowska, autorka biografii Jana Twardowskiego, obu Beksińskich i Krzysztofa Komedy.
Jacek Adamiec
- spotkanie autorskie z Maciejem Płazą
- 1.03, g. 18
- Centrum Kultury i Biblioteka Publiczna (Suchy Las)
- wstęp wolny (darmowe wejściówki do odbioru w bibliotece)
© Wydawnictwo Miejskie Posnania 2024