Kultura w Poznaniu

Książki

opublikowano:

Dobić targu z literaturą

Książki to nie tylko kultura, lecz również prężnie działający rynek wydawniczy. Dlatego też w dniach 10-12 marca zarówno ci, którzy żyją literaturą, jak i ci, którzy żyją z literatury, powinni z powodów pragmatycznych zjawić się w Poznaniu. W tym czasie delegacje najważniejszych (i nie tylko) wydawnictw w kraju spotkają się na terenie MTP z czytelnikami, potencjalnymi kontrahentami i przedstawicielami mediów. XXI edycji Poznańskich Targów Książki tradycyjnie już będą towarzyszyć spotkania z pisarzami, wystawy i warsztaty.

. - grafika artykułu
Max Czornyj, fot. materiały prasowe

W dniu, w którym do redakcji trafia zapowiedź tegorocznych targów, organizator nie odsłonił jeszcze wszystkich swoich kart. Nie znamy szczegółowego programu wydarzenia oraz pełnej listy wystawców. Już teraz jednak znajdziemy na niej około 130 - znanych mniej lub bardziej - nazw wydawnictw. Uwagę przykuwa olbrzymie zróżnicowanie pod każdym chyba względem - obok marek o wyrobionej pozycji, takich jak Wydawnictwo Czarne, Muza, Agora, Karakter, PWN czy Zysk i S-ka widnieją nazwy podmiotów niezależnych, często bardzo niszowych lub specjalistycznych, o ściśle określonym profilu. Swoją obecność zapowiedziały także liczne instytucje (a nawet związki wyznaniowe) i redakcje, jak np. Instytut Kultury Popularnej i Zeszyty Komiksowe, Radio Poznań, Krytyka Polityczna czy Wolne Lektury. Okazji do zaprezentowania się czytelnikom "w realu" nie mogli też przecież zignorować sprzedawcy i dystrybutorzy, którzy działają w książkowym segmencie e-commerce. W związku z tym nie powinna zaskoczyć nas obecność stoisk portali branżowych propagujących czytanie, platform sprzedażowych czy antykwariatów.

Silna reprezentacja "młodzieżówki"

Z pewnością nikogo nie zdumiewa zadeklarowana obecność na targach w Poznaniu Wydawnictwa Naukowego UAM, Wydawnictwa Miejskiego Posnania czy Wydawnictwa Poznańskiego. Ale niejednego wprawi w osłupienie brawurowa ofensywa autorek i autorów literatury młodzieżowej i young adult spod sztandarów Grupy Helion i Wydawnictwa BeYA. Już teraz wiemy, że będą je reprezentować m.in. Anna Bellon (autorka m.in. Uratuj mnie, Nigdy więcej), FortunateEm (seria Scars i Kamienie Miami), Marta Łabęcka (cykl Flawless), Mateusz Cieślik oraz Katarzyna Barlińska vel P.S. HERYTIERA - "Pizgacz" (pisownia oryginalna). Autorki i autorów będziemy mieli okazję spotkać nie tylko przy stołach, boksach i regałach, ale też podczas paneli autorskich, na scenie, na której w ubiegłym roku zasiadał Jakub Żulczyk. À propos paneli - dostaną je również autorzy związani z Wydawnictwem Muza czy Wydawnictwem Miejskim Posnania. I z pewnością nie tylko oni - jak wiadomo, sprawa jest rozwojowa. O szczegółach informuje organizator w swoich mediach społecznościowych.

Goście specjalni

Tym, co każdego roku przyciąga na targi tysiące czytelników, jest oczywiście obecność gwiazd. Najostrzejsze pióra, tęgie umysły i czuli narratorzy, niekiedy nieśmiało, aczkolwiek z dumą, pełnią wartę przy stoiskach swoich chlebodawców, kiedy indziej zbierają laury przy wyeksponowanych stolikach lub spotykają się ze swoimi rozmówcami na scenie. Zagraniczną gwiazdą i przez wielu czytelników mocno wyczekiwaną, znaną z takich książek jak Szmaragdowa tablica, Ognisty medalion czy Zimowy wiatr na twojej twarzy będzie hiszpańska autorka Carla Montero. Targi uświetnią swoją obecnością także m.in. Wojciech Chmielarz (Żmijowisko, Wyrwa), Marta Galewska-Kustra (seria Pucio), Adam Wajrak (Na północ, Wilki), Tomasz Samojlik (Ambaras, Ryjówka przeznaczenia), Marcel Moss (Nasz ostatni rok, Niewinni, Nie patrz, Nie odpisuj), Elżbieta Cherezińska (Sydonia. Słowo się rzekło, Harda, Korona śniegu i krwi), Max Czornyj (Zimny chirurg, Kat z Płaszowa), Łukasz Oribtowski (Inna dusza, Szczęśliwa ziemia, Chodź za mną), Jakub Ćwiek (Panie Czarowne, seria Chłopcy) czy poznański autor, Ryszard Ćwirlej (Upiory spacerują nad Wartą, Ręczna robota).

Muzy chodzą parami

Pomijając aspekt marketingowy, Poznańskie Targi Książki to wydarzenie, które łączy różne dziedziny kultury i sztuki, dbając o wielowymiarowe doznania estetyczne uczestników. W tym roku prezentacji ofert wydawnictw i spotkaniom z twórcami towarzyszyć będzie m.in. Giełda Winyli, podczas której, jak zapewnia organizator, koneserzy będą mogli wybierać spośród około 10 tys. płyt gramofonowych, ale też z bogatej kolekcji kompaktów, a nawet wracających do łask na fali retro kaset magnetofonowych, prezentujących wszelkie oblicza muzyki rozrywkowej. Mamy zatem literaturę i muzykę. A co, jeśli chodzi o sztuki wizualne? Zapowiada się równie ciekawie. Tym bowiem poświęcona będzie wystawa Salonu Ilustratorów, o której można przeczytać na kolejnych stronach.

Warto dodać, że osoby goszczące na Poznańskich Targach Książki mogą również odwiedzić odbywające się równolegle w MTP Targi Edukacyjne. A jeśli nie wiedzą, czym zająć swoje potomstwo podczas godzin spędzanych między stoiskami i regałami, z pomocą po raz kolejny przyjdą warsztaty. Od wielu lat dzieci posyłać można na Ostry Dyżur Literacki, gdzie ich rówieśnicy podpowiedzą, po które książki sięgnąć, aby czytanie nie stało się przykrym obowiązkiem lub traumą. Ten dziecięcy SOR to tylko jedna z wielu atrakcji Strefy Rodzinnego Czytania!

Książki na Tik Toku

Być może stwierdzenie, że Poznańskie Targi Książki są laboratorium nowych form promocji literatury, jest nieco na wyrost. Trudno jednak zaprzeczyć, że różnego rodzaju eksperymenty na stałe wpisały się w ich program. Tu warto wspomnieć o panelach z serii Book Marketing, w których udział brała m.in. królowa polskiego kryminału, Katarzyna Bonda. Tym razem będziemy mieli na przykład sposobność odwiedzenia Strefy Tik Tok. Jak nieskromnie, ale pewnie zgodnie z prawdą, zaznacza organizator - są to pierwsze targi książek z tego typu coworkingową przestrzenią. A o tym, że Tik Tok bywa przyjaznym miejscem zarówno dla czytelników poszukujących nowych rekomendacji książkowych, jak i dla wydawców czy twórców stawiających na cyfrowy marketing, mówi się już o dłuższego czasu. I to zazwyczaj z wielkimi oczekiwaniami.

Pełen program spotkań autorskich oraz innych wydarzeń w ramach Poznańskich Targów Ksiażki jest dostępny pod tym linkiem.

Jacek Adamiec

  • XXI edycja Poznańskich Targów Książki
  • 10-12.03
  • Międzynarodowe Targi Poznańskie
  • wstęp wolny

© Wydawnictwo Miejskie Posnania 2023