Kultura w Poznaniu

Książki

opublikowano:

Detale i fragmenty większej całości

Kolejnym gościem cyklu spotkań literackich Seryjni Poeci będzie Jakub Kornhauser. Autor wybitnego tomu Drożdżownia opowie zarówno o swoich doświadczeniach poetyckich, jak i literaturze w szerszym kontekście. Spotkanie odbędzie się już 2 kwietnia w poznańskim Zamku.

. - grafika artykułu
Jakub Kornhauser, fot. materiały prasowe

Krakowski poeta funkcjonuje w środowisku literackim już od dawna. Jego tom Drożdżownia (2016) został wyróżniony Nagrodą im. Wisławy Szymborskiej, a także nominacją do Orfeusza - Nagrody Poetyckiej im. K. I. Gałczyńskiego. Nominacja ta przyczyniła się do serii ataków, zarzutów i wątpliwości na tle politycznym, rzutujących na ogólny obraz twórczości i sylwetki autora. Głośna sprawa nagrody dla Kornhausera zajmowała przed laty wielu teoretyków, czego efektem są liczne analizy i polemiki w magazynach literackich. Jego wiersze doczekały się uwagi krytyków nie tylko przez kontrowersje związane z nagrodą. Wielu recenzentów z przychylnością traktuje jego poezję, podkreślając kunszt stosowanej w Drożdżowni prozatorskiej formy poezji.

Powiedzieć, że twórczość Kornhausera jest fragmentaryczna ze względu na konwencję podpartą licznymi nawiązaniami do tradycji literackiej, to potraktować jego twórczość powierzchownie. Choć dokonania literackie takich wybitnych postaci jak Brunon Schulz czy Debora Vogel  przebijają w gęstwinie fraz Kornhausera, to jednak autor szuka autonomii w obrazowaniu świata za pomocą prozy poetyckiej. Natura i wiejskie pejzaże zatrzymane są w czasie, niepodległe zmianom czynionym ludzką ręką. Nad człowiekiem dominuje tu wszechobecna przyroda. Dzięcioły, koty, lisy, sarny rozrzucone po całym tomie Kornhausera, depczą i zamazują ścieżki wytyczone na terenie starej drożdżowni. Migawki, urywki, strzępki wspomnień czy widoków, które poeta notuje we wspominanym tomie, zbierają się w spójny cykl o niepamięci i tożsamości. Poszczególne fragmenty układają się w jednorodny obraz na podobieństwo malarstwa Georgesa Seurata czy Paula Signaca. Detal i drobne punkty rzeczywistości ukazują świat ni to wyobrażony ni to prawdziwy; subiektywny, choć z łatwością rozpoznawalny z szerszej perspektywy.

W rozmowie z poetą Romanem Honetem na portalu Literackapolska.pl, Kornhauser tymi słowy komentuje swoje przywiązanie do prozatorskiej formy poetyckiej: "Fragmentaryczność, przynajmniej pozorna czy pozorowana, zawsze do mnie przemawiała. Poemat prozą to zatrzymany kadr, który udaje, że wcale się nie zatrzymał, że nie ma początku ani końca, że dzieje się w nim więcej niż to na pierwszy rzut oka widać. Tylko obraz jest istotny, bo opowiada się po stronie historii, którą ukrywa".

Twórczość poetycka Kornhausera tłumaczona jest na języki rosyjski, rumuński oraz słowacki.
Drożdżownia jest jego trzecim tomem próz poetyckich. W zeszłym roku ukazał się także zbiór esejów pt. Wolność krzepi. Kornhauser ma też liczne doświadczenia jako krytyk, eseista, tłumacz a także nauczyciel akademicki Uniwersytetu Jagiellońskiego. W uznaniu dokonań literaturoznawczych poeta jest tegorocznym członkiem kapituły konkursu Złoty Środek Poezji.

Julia Niedziejko

  • spotkanie z Jakubem Kornahuserem, z cyklu Seryjni Poeci
  • prowadzenie: prof. Piotr Śliwiński
  • 02.04, g. 18
  • Scena Nowa, CK Zamek
  • wstęp wolny

© Wydawnictwo Miejskie Posnania 2019