Kultura w Poznaniu

Książki

opublikowano:

Co to znaczy kochać?

Już w czwartek odbędzie się spotkanie z cyklu "Czytanek Feministycznych". Tym razem uczestniczki i uczestnicy będą mieli szansę podyskutować o książce Argonauci autorstwa Maggie Nelson.

. - grafika artykułu
fot. materiały organizatora

Propozycja, aby stworzyć bezpieczną przestrzeń do rozmowy wokół książki bezpośrednio nawiązującej do doświadczeń osoby nieheteronormatywnej, jawi się jako pomysł nie tyle reakcyjny wobec ostatnich wydarzeń społecznych i politycznych dotyczących kwestii praw osób LGBTQ+, ale wręcz paląco potrzebny gest niezgody na uciszanie mniejszości domagającej się usłyszenia.

Argonauci to książka, która w Polsce ukazała się nakładem wydawnictwa Czarne. Skąd decyzja o wyborze tej właśnie lektury? Warto przybliżyć nieco postać autorki, która jest wszechstronną twórczynią i myślicielką. Nelson poza tworzeniem literatury zajmuje się krytyką sztuki. W obu tych dziedzinach okazuje się niezwykle sprawna, co potwierdzają zarówno przychylne opinie krytyków, jak i wyróżnienia w amerykańskich konkursach. Jednakże to nie prestiż osiągnięć powoduje, że pisarka zasługuje na uwagę czytelników, lecz jej zaangażowanie w popularyzację oraz rozwój teorii feministycznych, genderowych i queerowych we własnej twórczości. Odwołując się do osiągnięć innych twórców zainteresowanych wspomnianymi zjawiskami, Nelson wypowiada się w sposób autonomiczny, budzący kontrowersje, nieobojętny.

Trudno wprost i jednoznacznie opisać najnowszą prozę pisarki. Najprościej powiedzieć, że w Argonautach autorka splata refleksje na temat tożsamości z opisem osobistych doświadczeń narratorki oraz nawiązaniami do filozofii i literatury wielu nurtów. Ta książka z pogranicza prozy, eseju, traktatu teoretycznego jest jednocześnie intymnym zapisem doświadczeń erotyczno-miłosnych, jak i rozprawą na temat nierozstrzygalności pytania: "co to znaczy kochać?". Nelson sprzeciwia się przyjętym i unormowanym wzorcom narracyjnym w celu zrozumienia, nazwania i opisania tych aspektów miłości, które w heteronormatywnej tradycji literackiej nie znalazły należytego miejsca. Nelson prowadzi swoistą grę z odbiorcą, który prowokowany jest do nieustannego przewartościowywania własnego stanowiska względem czytanych treści. Książka wymaga skupienia i cierpliwości, ponieważ wątki na przemian łączą się, gubią, kontrastują. Ważne jest to, co podczas lektury Argonautów dzieje się z czytelnikiem i czytelniczką - czy irytuje ich narracja zaproponowana przez Nelson?; czy są poruszeni, zaintrygowani, sceptyczni? Wybierając tą książkę na następne spotkanie z cyklu czytanek, organizatorki wydarzenia dobrze wyczuły potencjał ciekawej, wielowątkowej dyskusji, która ma szanse wydarzyć się podczas czwartkowego spotkania.

Udział w czytance jest bezpłatny, jednak warto pamiętać, że aby wziąć w niej udział, należy wcześniej odebrać wejściówki w kasie biletowej Zamku. W związku z obostrzeniami sanitarnymi liczba miejsc na spotkaniu jest ograniczona - udział może wziąć wyłącznie dwadzieścia osób, dlatego warto już teraz zadbać o wejściówkę dla siebie.

Julia Niedziejko

  • Czytanki Feministyczne: Argonauci autorstwa Maggie Nelson
  • 17.09, g. 19
  • CK Zamek, Bawialnia (2 piętro)
  • wstęp wolny

© Wydawnictwo Miejskie Posnania 2020