Kultura w Poznaniu

Książki

opublikowano:

Bułgarsko-turecko-greckie pogranicze

Kolejne spotkanie z cyklu Spojrzenia na wschód organizowane przez CK Zamek zogniskowane będzie wokół reportażu Granica Kapki Kassabovej. Książka ta opisuje realia życia na bułgarsko-turecko-greckich pograniczach, nad którymi wciąż czuwa duch minionych stuleci.

. - grafika artykułu
fot. materiały prasowe

Kapka Kassabova dzieciństwo spędziła w Bułgarii, a w 1992 roku z całą rodziną wyemigrowała do Nowej Zelandii. Opublikowała tam dwa tomiki wierszy: All Roads Lead to the Sea oraz wyróżniony Nagrodą Stowarzyszenia Pisarzy Wspólnoty Narodów Reconnaissance. W późniejszych latach  przeniosła się do Szkocji, gdzie wydała książkę Street Without a Name, za którą otrzymała nominację do Europejskiej Nagrody Książkowej oraz Nagrody im. Williama Dolmana przyznawanej dla najlepszej książki podróżniczej. Jej kolejnym dziełem jest Dwanaście minut miłości. Opowieść o tangu, które zapewniło jej nominację do Nagrody Szkockiej Rady Sztuki, a najnowsza - Granica,  została doceniona przez krytyków oraz jurorów najznamienitszych konkursów literackich. Autorka publikowała m.in. na łamach "The Guardian", "The Times Literary Supplement", "Vogue", "The Sunday Times" i "The Scottish Review of Books", a także wielokrotnie gościła na antenie trzeciego i czwartego programu radia BBC.

W swojej najnowszej książce reportażowej, która opisuje realia życia na bułgarsko-turecko-greckim pograniczu, autorka opisuje piękno przyrody, zawiłości historyczne, ale przede wszystkim ludzi. Wymiar humanistyczny i ciekawość człowieka są najistotniejszymi elementami jej tekstu i wyznacznikiem autorskiego stylu pisarskiego. Sto lat temu, kiedy rozpadało się imperium osmańskie, na południe Turcji przesiedlano tysiące muzułmanów, a na północ - równie wielu chrześcijan. W czasie gdy tereny te zajęte zostały przez blok komunistyczny, rolę uciekinierów z rejonu przejęli Bułgarzy. Obecnie lasy te przemierzane są przez rzesze uchodźców strudzonych poszukiwaniem bezpiecznego azylu. Pozornie odludne miejsca skrywają kawał historii, o której nieczęsto dziś się wspomina. Kassabova stara się wskrzesić pamięć o miejscach, ale także ludzkich przeżyciach, które od wieków skryte są pod płaszczem przeszłości. Podczas spotkania z autorką odczytane zostaną fragmenty jej najnowszej książki. Pisarka opowie o swoich doświadczeniach literackich i kulisach powstawania Granicy. Poruszony zostanie wątek współczesnej polityki wobec terenów wspomnianego pogranicza oraz kwestia historycznego oddziaływania na ludność osiadłą na tych terenach.

Spotkanie poprowadzi Piotr Oleksy - historyk i pracownik Instytutu Wschodniego na UAM, który jest też autorem książki Naddniestrze. Terror tożsamości oraz pomysłodawcą i koordynatorem licznych działań związanych z dyplomacją publiczną i dziedzictwem kulturowym, jak np. Forum Współpracy Polska-Rumunia-Mołdawia czy wydanie serii płyt Muzyczne Rodowody.

Julia Niedziejko

  • spotkanie z Kapką Kassabovą Granica. Na krawędzi Europy, z cyklu Spojrzenia na wschód
  • Scena Nowa, CK Zamek
  • 25.06, g. 18
  • bilety: 2 zł

© Wydawnictwo Miejskie Posnania 2019