Kultura w Poznaniu

Książki

opublikowano:

A może pod choinkę książka o Poznaniu?

Wszyscy, którzy kochają Poznań, albo ci, którzy chcą obdarować kogoś, kto kolekcjonuje książkowe posnaniana, mają z czego wybierać. Polecamy, naszym zdaniem najciekawsze, propozycje poznańskich (i nie tylko) wydawnictw.

"Mecz" Piotra Bojarskiego - grafika artykułu
"Mecz" Piotra Bojarskiego

Wielu wydawców ma w swoich katalogach książki o tematyce poznańskiej lub wielkopolskiej. Liderem w tej dziedzinie jest Wydawnictwo Miejskie Posnania - publikacje o Poznaniu to najważniejsza część jego oferty. W grudniu ukazało się aż pięć nowości książkowych tej oficyny. Wznowiono album "Sołacz" Piotra Korduby, poświęcony najpiękniejszej dzielnicy miasta. Pozycja "Co piłka nożna robi z człowiekiem ?", będąca antologią utworów literackich inspirowanych futbolem, to gratka dla miłośników piłki nożnej, ale i dobrej literatury. Kronika Miasta Poznania wydała swój czwarty tegoroczny tom, pt. "Św. Wojciech", a w serii jej Biblioteki ukazała się książka "Poznań pod panowaniem pruskim" Moritza Jaffego - skarbnica wiedzy o XIX - wiecznym Poznaniu. Rocznica wybuchu Powstania Wielkopolskiego uczczona została także w wyjątkowy sposób. Monografia "Polsce zawsze i wszędzie służyć będę. Mundur i broń Wojsk Wielkopolskich 1918-1920" Karola Szaładzińskiego i Leszka Rościszewskiego zadowoli największych znawców tego tematu.

Współpracujący z Posnanią Piotr Korduba wydał w oficynie Zysk i s-ka inny album: "Tymczasem pa, Kochany Skarbunieczku". Jest to wyjątkowa książka, przedstawiająca rysunkowe listy Antoniego Kowalskiego wysyłane z okupowanego Poznania do syna Jerzego, który przebywał na wsi. Z listów tych, zebranych i opracowanych przez Kordubę, poznajemy losy rodziny Kowalskich, życie codzienne miasta i jego mieszkańców. Nie ma na nich wojny, gestapowców i całego koszmaru okupacyjnego doświadczenia. Wyziera z nich za to ojcowska miłość i chęć pomocy dziecku w przetrwaniu przymusowej rozłąki.

Niezwykle cennymi historycznymi pozycjami są trzy monografie wydane przez Wydawnictwo Rebis. "Powstanie Wielkopolskie" Marka Rezlera to opracowanie przygotowane z okazji obchodów 90. rocznicy jego wybuchu. Książka ukazuje prawdziwy obraz wydarzeń. Oprócz szeroko zarysowanego tła politycznego, zaprezentowano działania militarne, wraz z mało znanymi epizodami. Książka zilustrowana jest 14 barwnymi planszami autorstwa prof. Andrzeja Jeziorkowskiego. Ten sam autor opublikował książkę "Wielkopolanie pod bronią 1768 - 1921", która omawia udział Wielkopolan w walkach niepodległościowych, od konfederacji barskiej aż po trzecie powstanie górnośląskie, a uzupełnia ją 16 barwnych plansz autorstwa Leszka Rościszewskiego. Do kompletu warto zaopatrzyć się w publikację "Poznańczycy w wojnie polsko-bolszewickiej 1919 - 1921" Bartosza Kruszyńskiego, która stanowi relację z udziału wojsk wielkopolskich w wojnie polsko-bolszewickiej 1919- 1921, wzbogaconą o  800 fotografii, dokumentów, wycinków prasowych, rysunków i map z epoki oraz fotografie współczesne.

Wojewódzka Biblioteka Publiczna wydaje od lat piękne albumy o Wielkopolsce - idealne prezenty gwiazdkowe. Szczególnie warto przyjrzeć się pozycji "Neogotyckie rezydencje w Wielkopolsce" Marii Strzałko, która prezentuje, na blisko 500 zdjęciach i ilustracjach, neogotyckie siedziby ziemiańskie w Wielkopolsce.  Z kolei album "Rzemiosło artystyczne w Wielkopolsce. Piękne przedmioty i ozdoby", autorstwa Barbary Dolczewskiej i Zygmunta Dolczewskiego, ucieszy wielbicieli sztuk użytkowych. W albumie zaprezentowano przedmioty najbardziej charakterystyczne dla epok, w których powstały, a jednocześnie cenne. Dobrano bardzo różne obiekty, by pokazać cały wachlarz zabytków, począwszy od najbardziej drogocennego złotnictwa, poprzez stolarstwo, odlewnictwo, zegarmistrzostwo, szklarstwo, aż po kowalstwo artystyczne.

Wielbiciele kryminałów i powieści sensacyjnych koniecznie powinni sięgnąć po ostatnią książkę poznańskiego autora, Piotra Bojarskiego. Wydany przez Media Rodzina "Mecz" to druga (po "Kryptonim Posen") część przygód komisarza Zbigniewa Kaczmarka z Poznania, rozgrywająca się w marcu 1938 roku. Niemcy zajmują Austrię, w Moskwie trwają procesy pokazowe, a Poznań żyje spotkaniem Warty z sowiecką drużyną z Charkowa. Tymczasem w Zakładach Cegielskiego zostaje popełnione morderstwo, którego sprawcę usiłuje wykryć Kaczmarek. Media Rodzina ma w ofercie także audiobook "Piórkiem i głosem Słowika". Dzięki niemu wszyscy wielbiciele talentu krasomówczego zmarłego w tym roku Stefana Stuligrosza, mogą przekonać się, że opowieść o życiu i pracy Profesora, w jego osobistym wykonaniu, nabrała barw.

Posnaniana i wielkopolskie regionalia proponuje też Wydawnictwo Poznańskie. Warto zwrócić uwagę na publikację Andrzeja Kwileckiego "Wielkopolskie rody ziemiańskie", ukazującą długą, znaną z przekazów źródłowych historię kilkunastu arystokratycznych rodzin Wielkopolski. Książka wzbogacona jest o tablice genealogiczne, opracowane przez znanego i cenionego specjalistę Rafała Prinke.  Z kolei "Poznańskie legendy i nie tylko" Krzysztofa Kwaśniewskiego to bogaty, najpełniejszy zbiór poznańskich podań, legend i anegdot. Obok popularnych opowieści, znajdziemy wiele wyjątkowych historii opatrzonych autorskim komentarzem. Trudniejszą, choć bardzo wartościową lekturą, może okazać się monografia "Klub Inteligencji Katolickiej w Poznaniu w latach 1956-1991" Konrada Białeckiego. Jest ona obszernym opracowaniem dziejów jednej z najważniejszych organizacji obywatelskich funkcjonujących w trudnych czasach PRL. Rzecz obowiązkowa dla wszystkich zainteresowanych polityką i współczesną historią Polski.

Nietypowe przewodniki turystyczne proponuje Agora. "Spacerownik poznański" Jacka Y. Łuczaka to dziesięć tras - tematycznych przechadzek po stolicy Wielkopolski, które wiodą ulicami związanymi z początkiem państwa polskiego, poprzez Stary Rynek, aż do miejsc związanych z muzyką, teatrem, śladami Powstania Wielkopolskiego i słynnych mieszkańców miasta. "Spacerownik wielkopolski" Piotra Libickiego i Marty Piotrowskiej zachęca z kolei do eksploracji naszego regionu, kolebki polskiej państwowości. Opisuje najbardziej atrakcyjne trasy turystyczne, opracowane przez autorów na nowo i wzbogacone o informacje o infrastrukturze turystycznej i transporcie.

Poznań, podobnie jak Wielopolska, zaciekawia, uczy, bawi i inspiruje. Książek o nim, czy z nim związanych, ukazuje się mnóstwo. Są one zawsze świetnym pomysłem na prezent. Większość z nich kupić można w Centrum Informacji Miejskiej, dobrych poznańskich księgarniach, a także na stronach internetowych wydawnictw.

Katarzyna Kamińska