Kultura w Poznaniu

Muzyka

opublikowano:

Zupełnie inny smak

Już niebawem popularna wokalistka Anna Wyszkoni ponownie zawita do naszego miasta. Tym razem jednak nie zaprezentuje swoich złotych przebojów, takich jak Wiem, że jesteś tam czy Biegnij przed siebie, lecz swoje interpretacje piosenek Marka Jackowskiego - zmarłego ponad dziesięć lat temu założyciela i lidera legendarnego zespołu Maanam. W zeszłym roku oddała mu hołd specjalnym albumem, a teraz ruszyła w trasę pod znamiennym tytułem Oprócz błękitnego nieba, w ramach której wystąpi również w poznańskim kinoteatrze Apollo.

. - grafika artykułu
Anna Wyszkoni, fot. materiały prasowe

W zeszłym roku jedną z najciekawszych premier na polskim rynku muzycznym była płyta 10 (2023) Anny Wyszkoni, na której znalazło się dziesięć utworów autorstwa Marka Jackowskiego w jej wykonaniu. Piosenkarka podkreśliła wtedy, że to jeden z najważniejszych projektów w całej jej dotychczasowej twórczości - i najbardziej osobisty, ponieważ to właśnie on był jednym z jej muzycznych wzorów i nauczycieli. "Był jednym z najważniejszych ludzi w moim życiu muzycznym. To on nauczył mnie, jak pisać piosenki, jak pracować w studiu, jak być profesjonalistą. Jego muzyka jest nieśmiertelna i ponadczasowa. Chciałam oddać mu hołd i podziękować mu za wszystko, co dla mnie zrobił" - powiedziała w wywiadzie.

Marek Jackowski to niewątpliwie jedna z najważniejszych postaci w historii polskiej muzyki rockowej. Urodził się 11 grudnia 1946 roku w Starym Olsztynie na Warmii, gdzie już w dzieciństwie zaczął grać na gitarze akustycznej i pisać własne piosenki. W liceum dołączył do zespołu Kleks, który grał muzykę bigbitową. W trakcie studiów filologii angielskiej w Łodzi i Krakowie nawiązał kontakty z tamtejszymi środowiskami artystycznymi i od 1969 roku robiło się o nim coraz głośniej, za sprawą dołączenia do zespołu Anawa, w którym towarzyszył Markowi Grechucie.

Prawdziwym przełomem był jednak rok 1971, kiedy poznał Olgę Ostrowską, znaną później jako Kora, z którą założył Maanam. Związali się muzycznie, ale i prywatnie - ich małżeństwo trwało do 1984 roku. Ich grupa zadebiutowała w 1976 roku na festiwalu w Opolu, początkowo będąc projektem mocno eksperymentalnym, łączącym rocka z elementami jazzu, folku i muzyki elektronicznej. W 1981 roku Maanam wydał swój pierwszy album zatytułowany po prostu Maanam, zawierający takie nieśmiertelne piosenki jak Boskie Buenos, Szare miraże czy Karuzela marzeń. Dzięki nim grupa zdobyła nagrodę publiczności na festiwalu w Jarocinie.

Zaledwie rok później ukazał się kolejny, równie udany krążek O! (1982), a Maanam stał się jedną z największych polskich gwiazd lat osiemdziesiątych, czego potwierdzeniem był sukces również płyt Nocny patrol (1983), Mental cut (1984), Się ściemnia (1989) oraz Derwisz i anioł (1991). Po wydaniu tej ostatniej płyty Jackowski rozpoczął także karierę solową, w 1994 i 1995 roku prezentując pop-rockowe, choć jednocześnie bardzo orientalne płyty No 1 i Fale Dunaju. Jego charakterystyczny styl gry na gitarze i niepowtarzalne kompozycje zapewniły mu uznanie również po 2000 roku, szczególnie, że był nie tylko świetnym muzykiem i kompozytorem, ale również producentem i aranżerem, z którym każdy chciał współpracowąć. W 2013 roku wydał trzeci solowy album - pracę nad Markiem Jackowskim zakończył zaledwie kilka dni przed swoją śmiercią.

Jeśli jesteście ciekawi, jak w interpretacji Anny Wyszkoni brzmi jego repertuar, to koniecznie zajrzyjcie do kinoteatru Apollo. Musicie wiedzieć, że podjęła wyzwanie i sprostała mu - jej wykonania kompozycji Jackowskiego mają zupełnie inny, i co najważniejsze, intrygujący charakter. Są sensualne, ciepłe, niemal kojące... Warto ich posmakować w tym nowym wydaniu.

Sebastian Gabryel

  • Anna Wyszkoni - Tribute to Marek Jackowski
  • 4.03, g. 19.30
  • kinoteatr Apollo
  • bilety: 159 zł

© Wydawnictwo Miejskie Posnania 2024