Kultura w Poznaniu

Muzyka

opublikowano:

Zaskakujący festiwal

Na początku czerwca ponownie spotkamy się nad Jeziorem Strzeszyńskim pod sceną jednego z najbardziej interesujących festiwali jazzowych. Sygnowany nazwiskiem Leszka Możdżera Enter Enea Festival to czterodniowe muzyczne spotkanie w plenerze przy dźwiękach niespotykanych nigdzie indziej. 

Liczna publiczność festiwalu Enter Enea siedząca na krzesłach zwrócona w stronę oświetlonej mocnymi reflektorami sceny, na której widać kilku muzyków, w tym saksofonistę, perkusistę i dwójkę gitarzystów. - grafika artykułu
13. Enter Enea Festival, fot. Maciej Zakrzewski

Leszek Możdżer, dyrektor artystyczny festiwalu od jego pierwszej edycji, znów nie pozwoli nam się nudzić. Przez ostatnie lata utarło się, że jego festiwal jest miejscem wielu premierowych wykonań. Często też łączy muzyków, którzy po zejściu ze sceny kontynuują artystyczną współpracę. Projekty, które rozpoczęły się spotkaniami na Enter Enea Festivalu, żyją bardzo często własnym życiem, trafiając do coraz szerszych kręgów odbiorców. Przykładem może być choćby album Polska w wykonaniu tria Możdżer-Danielsson-Fresco czy premiera duetu Leszek Możdżer-Gloria Campaner z 2017 roku oraz współpraca Leszka Możdżera z Orkiestrą Polskiego Radia Amadeus pod dyrekcją Agnieszki Duczmal. Po ubiegłorocznym koncercie Adama Bałdycha z udziałem Leszka Możdżera artyści pracują właśnie nad wspólną płytą. I w tym roku w programie nie zabraknie premier i prawykonań przygotowywanych specjalnie z myślą o poznańskich słuchaczach.

Festiwal - zgodnie zapowiedzią braku nudy - rozpocznie w niedzielę koncert-niespodzianka. Tego dnia w ABC Gallery (ul. Koszalińska 15) swoje prace z serii Memory zaprezentuje znana poznańska artystka intermedialna Izabella Gustowska. Gustowska, na co dzień pracująca z obiektami malarskimi, grafiką, fotografią, instalacjami wideo, wideoperformansem czy filmem, pokaże nowy obiekt...Siała baba mak... w Poznań Visual Parku nad Jeziorem Strzeszyńskim. Odsłonięciu towarzyszyć będzie występ Chóru Pogłosy pod dyrekcją Joanny Sykulskiej we współpracy z multiinstrumentalistką i śpiewaczką Malwiną Paszek. 

W poniedziałek 5 czerwca na afiszu znaleźli się tacy wykonawcy, jak tunezyjski mistrz lutni oud Dhafer Youssef ze swoim premierowym albumem Street of Minarets czy jedna z największych gwiazd nowej generacji polskiego jazzu - grupa Jazz Forum Machine. Zespół tworzą Kasia Pietrzko, Maciej Kądziela, Jakub Mizeracki, Tomasz Chyła, Kacper Smoliński, Roman Chraniuk i Adam Zagórski - muzycy znani fanom jazzu z innych formacji i działalności solowej, wielokrotnie wyróżniani i nagradzani przez krytyków muzycznych. W Poznaniu zaprezentują przedpremierowo materiał z najnowszego, nadchodzącego albumu. Na koniec dnia Leszek Możdżer & MACV Orkiestra Instrumentów Dawnych Warszawskiej Opery Kameralnej pod dyrekcją Marcina Sompolińskiego wraz z Patrycją Betley zaskoczą gości festiwalu prapremierowym wykonaniem albumu Composites - łączącym kompozycję i improwizację. 

Wśród dziesięciu zaplanowanych koncertów usłyszymy również niezwykle utalentowaną Cécile McLorin Salvant. Uznawana za najlepszą wokalistkę dzisiejszej sceny jazzowej artystka na strzeszyńskiej scenie zagra ze swoim zespołem we wtorek 6 czerwca. Premierowo zaprezentuje materiał z wydawanej właśnie płyty Mélusine. Ten występ z pewnością zaskoczy nawet stałych bywalców festiwalu. Wokal McLorin Salvant określany jest w środowisku muzycznym jako "głos o stalowym rdzeniu owiniętym miękką watą". Dość powiedzieć, że stawiana jest w jednym szeregu z takimi legendami sceny jazzowej, jak Billie Holiday, Sarah Vaughan, czy Ella Fitzgerald. Jakby tego było mało, komponuje, pisze teksty, sięga nawet po sztuki plastyczne. Jej pierwszy album został nominowany do Grammy, trzy kolejne tę nagrodę zdobyły. - Wykształcona klasycznie, zanurzona jest w jazzie, bluesie i folku, czerpie z teatru muzycznego i wodewilu. Oprócz fenomenalnego warsztatu muzycznego dysponuje też prawie teatralnymi środkami wyrazu, które czynią z jej koncertów niezapomniane wydarzenia - zapowiadają artystkę organizatorzy Enter Enea Festivalu.

Tego samego dnia scenę przejmie duet Makowicz vs. Możdżer. Dwaj mistrzowie fortepianu znają się od lat, a ich płyta nagrana na koncercie w Carnegie Hall zyskała status podwójnie platynowej. Adam Makowicz ma w swoim portfolio występy z największymi światowymi jazzmanami, między innymi Bennym Goodmanem, Herbiem Hancockiem czy Earlem Hinesem. Lista dyskografii z jego udziałem (we wszelkich konfiguracjach: albumy solowe, duety, albumy z innymi wykonawcami, kompilacje) pęka w szwach, dość powiedzieć, że nagrywał z takimi gigantami sceny jazzowej, jak Tomasz Stańko, Michał Urbaniak i Duke Ellington. Prapremierowo na Enterze opjawi się też Rafał Zapała z programem zatytułowanym The Lake has a Master Plan (Pharoah Sanders tribute). Zaprezentuje nowym projekt muzyczny, w którym Jezioro Strzeszyńskie stanie się jednym pełnoprawnych instrumentów.

Ostatniego dnia na scenie wystąpi Jan Ptaszyn Wróblewski, kolejna legenda polskiego jazzu, wybitny saksofonista, kompozytor, aranżer, dyrygent, lider, pedagog, ceniony publicysta i dziennikarz muzyczny. Zadebiutował w 1956 roku, jeszcze w zespole Krzysztofa Komedy. Działał w takich rodzimych, pionierskich formacjach jazzowych, jak m.in. Jazz Believers, Kwintet Andrzeja Kurylewicza czy Polish Jazz Quartet. Od 1968 roku przez dekadę kierował Studiem Jazzowym Polskiego Radia. Cały czas koncertuje z autorskim projektem Jan Ptaszyn Wróblewski Quartet, który  powstał w połowie lat 90. W dyskografii grupy znalazły się m.in. płyty Real Jazz (2005), Supercalifragilistic (2007) czy On the Road vol. 1 (2022) wydana przez Fortune. Kwartet pod jego przewodnictwem wesprze na fortepianie sam szef festiwalu, Leszek Możdżer. Wcześniej usłyszymy jeszcze Glorię Campaner, Alessandra Carbonare i Maria Stefana Pietrodarchiego w programie Astor. Festiwalowe przeżycia zwieńczy zaś Connie Han Trio.

Anna Solak

  • 13. Enter Enea Festival
  • 4-7.06 
  • Nad Jeziorem Strzeszyńskim
  • więcej na enterfestival.pl

© Wydawnictwo Miejskie Posnania 2023