Kultura w Poznaniu

Muzyka

opublikowano:

Za Poznań! Nad wodę i po muzykę!

Wszystko wskazuje na to, że tegoroczne lato w Wielkopolsce będzie obfitowało w liczne wydarzenia. Będzie ich nawet więcej niż zwykle, bo po pandemii apetyt publiczności na kulturę jest olbrzymi.

, - grafika artykułu
Edison Festiwal, fot. materialy prasowe

Wakacje już dawno przestały być w kulturze sennym i nudnym czasem kanikuły. Od lat miasta i miasteczka wręcz prześcigają się w przygotowaniu ciekawej oferty, która je ożywia, zapewnia niezapomniane wrażenia mieszkańcom, ale także przyciąga ludzi kultury i turystów. Nie inaczej jest w tym roku, zwłaszcza że obserwujemy chęć odreagowania pandemicznego odosobnienia i braku kontaktu z artystami na żywo. Poznaniacy mogą cieszyć się teatrem, muzyką i sztuką zarówno w tradycyjnych miejscach ich prezentacji, jak i w plenerze, w nieoczywistych często przestrzeniach dzielnic, osiedli i miejskich obrzeży. Gdyby jednak komuś zamarzył się wyjazd za miasto i zanurzenie się w kulturze w jeszcze bardziej niecodziennym otoczeniu, powinien zaplanować wypad tuż za Poznań lub dalej, w głąb Wielkopolski.

Zacząć można już 14 lipca od kultowego Jarocin Festiwal 2022, który potrwa cztery dni. Bogactwo programu i liczba artystów, których muzyka wybrzmi z festiwalowych scen, mogą przyprawić o zawrót głowy. Warto jednak zwrócić uwagę na takich wykonawców, jak ukraińska Kalush Orchestra, Brodka, Kaszel, The Stubs, Spokój, Rat Kru, Flapjack i Pleasure Trap. Nie zabraknie gwiazd organicznie niemal związanych z Jarocinem, jak Kult, KSU czy Sztywny Pal Azji. Jubileusze 35-lecia świętować będą Pidżama Porno, IRA i Włochaty, natomiast Illusion - 30-lecie. Gdybym miała zwrócić uwagę na jednego artystę, wybrałabym formację Hańba! - nie po raz pierwszy występującą przed festiwalową publicznością. Artyści wywodzą swoją twórczość z tradycji kapel i orkiestr podwórkowych. Chętnie sięgają po poezję Tuwima, Broniewskiego, Szenwalda, Szlengela, Ginczanki i Wittlina. Jednak poza tym wszystkim ich muzyka to rzetelny kawał rockowego rzemiosła i inteligentne przesłanie. Wydarzeniem poprzedzającym festiwal będą tradycyjnie Jarocińskie Rytmy Młodych. 14 lipca w Amfiteatrze odbędą się przesłuchania, a jury w składzie Darek Malejonek, Marcin Bąkiewicz, Tomek Jankowski, Sebastian Pluta, Pablopavo - Paweł Sołtys wybierze zwycięzcę konkursu. Oprócz nagrody pieniężnej laureat będzie miał także możliwość wystąpienia na Dużej Scenie ostatniego dnia festiwalu (17.07).

Kolejny lipcowy weekend może spowodować duże dylematy fanów. Wybór będzie trudny, bo w dniach 22-23 lipca w Baranowie nad Jeziorem Kierskim odbędzie się Edison Festival, a w Ostrowie Wielkopolskim, nad jeziorem Piaski-Szczygliczka, Festiwal Reggae na Piaskach. Z premedytacją podkreślam wodną scenerię obu wydarzeń, bo latem jest ona niewątpliwym dodatkowym atutem. Ostrowski przegląd gościł będzie takich artystów, jak Radical Irie, Dj YasMan i Dj Krzak, Brylband, Dreadsquad i Załoga Kryzys. Piękną jego tradycją jest Konkurs Młodych Talentów im. Ryszarda Sarbaka, którego patron był znakomitym trębaczem, założycielem dwóch legendarnych zespołów polskiego reggae, Gedeon Jerubbaal oraz Basstion, i zasłużonym propagatorem tego gatunku muzycznego. Jego postać powinna być szczególnie bliska poznaniakom, gdyż w tym mieście żył, tworzył i pracował. Organizatorzy wydarzenia w Baranowie z kolei zapewniają, iż program zaoferuje uczestnikom liczne aktywności, m.in. rozwijające kreatywność. Będzie food court ze smacznymi przekąskami oraz liczne niespodzianki. Natomiast najważniejszą częścią festiwalu będą oczywiście koncerty takich artystów, jak Grzegorz Hyży, Mrozu, LemON, Kalush Orchestra, Karaś/Rogucki i Kaśka Sochacka, Daria Zawiałow i Rat Kru.

Jezioro i trzy ostatnie gwiazdy łączą Edison Festiwal i inne niezwykłe wydarzenie, które od kilku lat ma miejsce nad Jeziorem Powidzkim. Mowa o Powidz Jam Festival, który zamyka festiwalowy lipiec (28-31.07). Headlinerami wydarzenia będą wymieniane już Daria Zawiałow, Kaśka Sochacka i Rat Kru, a także Brodache, Patrick the Pan, Kraków Street Band. Szczególnym wydarzeniem będzie z pewnością koncert poznańskiego zespołu Muchy, który ma za sobą bardzo dobry rok, zwieńczony nagrodą Fryderyka w kategorii najlepszy album rock/metal. Jednak Powidz to również niesamowita, pełna luzu atmosfera, kilka scen, smakołyki z food trucków i wydarzenia towarzyszące, organizowane po to, by zwrócić uwagę na niepowtarzalne walory jeziora i Powidzkiego Parku Krajobrazowego.

Katarzyna Kamińska

© Wydawnictwo Miejskie Posnania 2022