Kultura w Poznaniu

Muzyka

opublikowano:

Z barokiem w nowy rok

Ostatni dzień roku to czas szampańskiej zabawy, noworocznych postanowień i wspomnień z mijającego roku. Poznańskie Muzeum Instrumentów Muzycznych tradycyjnie proponuje spojrzenie w przeszłość- podczas Tegorocznego Koncertu Sylwestrowego zagra zespół Très Animé specjalizujący się w muzyce barokowej.

. - grafika artykułu
Très Animé, fot. Przemysław Wawrzyniak

Rok 2020 nie jest łaskawy dla świata kultury. Ostatnie miesiące upływają pod znakiem odwołanych wydarzeń, zamkniętych muzeów i sal koncertowych. Tegoroczny Sylwester też będzie inny, bez hucznych zabaw i świętowania w dużym gronie. Wiele ze zwyczajowych wydarzeń się nie odbędzie, albo będą jedynie transmitowane online. Pomimo to poznańskie Muzeum Instrumentów Muzycznych nie składa broni i nie zostawia swoich gości samych. Na stronie internetowej można odbyć wirtualną wycieczkę po jego korytarzach, a na 28 grudnia zaplanowano premierę filmu poświęconego jego zbiorom. Stanie się też zadość tradycji koncertów sylwestrowych.

Tradycja ta sięga 1948 roku. Tegoroczny, 72. Koncert Sylwestrowy, odbędzie się 31 grudnia  o godzinie 17 i będzie transmitowany online na platformie Youtube, na którą widzów przekieruje strona Muzeum Narodowego w Poznaniu. Wystąpi poznański kwartet Très Animé, który zajmuje się wykonawstwem muzyki dawnej. Zespół powstał w 2016 roku  i współtworzą go flecistka Olga Musiał-Kurzawska, skrzypaczka Katarzyna Kmieciak, wiolonczelistka Martyna Jankowska oraz klawesynistka Dagmara Tyrcha. W ciągu czterech lat zespół osiągnął już szereg sukcesów na arenie międzynarodowej, takich jak wejście do finału konkursu International Van Wassenaer Competition w 2018 roku czy wysokie oceny na konkursach Biagio Marini Competition Neuburg an der Donau (Niemcy, 2016 r.) i Göttingen Händel Competition (Niemcy, 2017 r.). Trzon repertuaru zespołu stanowi muzyka francuska, jednak Très Animé sięga też po twórczość kompozytorów innych krajów i epok. Obecnie zespół planuje nagranie płyty z muzyką francuską.

Jakich utworów będziemy mogli wysłuchać w sylwestrowy wieczór? Repertuar został dobrany zarówno pod kątem okoliczności, jak i gustów muzycznych zespołu. Usłyszymy m.in. utwory przedstawicieli muzycznej rodziny Bachów- najsłynniejszego Jana Sebastiana oraz jego syna Carla Phillipa Emanuela. Sylwester to czas zabawy pełen tanecznych rytmów, więc nie zabraknie też francuskiej muzyki tanecznej Françoisa Couperina i Jeana-Marie Leclaira. Artystki przygotowały też niespodziankę - podczas jednego z utworów pojawi się dodatkowy instrument. Jaki? Będziemy się mogli przekonać w trakcie transmisji.

2020 rok dobiega końca i wbrew trudnościom jakie stawiał organizatorzy zbliżającego się koncertu kontynuowali swoją działalność. Dzięki dotacjom z Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu Muzeum Narodowemu w Poznaniu, które sprawuje pieczę nad Muzeum Instrumentów Muzycznych, udało się zrealizować filmy promujące zbiory oraz wirtualne zwiedzanie swoich oddziałów. Zespół Très Animé zagrał część z zaplanowanych koncertów, przygotowuje Koncert Sylwestrowy i planuje już występy w 2021 roku w miarę możliwości jakie stworzy rozwój pandemii. Zarówno słuchaczom jak i artystom brakuje bezpośredniego kontaktu, lecz zrealizowane projekty podtrzymują możliwość obcowania ze sztuką. Kolejny taki koncert zagrany w ostatnim dniu roku może dać cień nadziei na rychły powrót do normalności.

Paweł Binek

  • Koncert Sylwestrowy Muzeum Instrumentów Muzycznych - Très Animé
  • 31.12, g. 17
  • online
  • wstęp wolny

© Wydawnictwo Miejskie Posnania 2020