Kultura w Poznaniu

Muzyka

opublikowano:

W pięknych okolicznościach

Powiedzieć, że letnie festiwale muzyczne stały pod znakiem zapytania, to nic nie powiedzieć. Organizatorzy zostali zmuszeni do szybkiej adaptacji do nowych warunków. Część zdecydowała się przełożyć wydarzenia na rok 2022, część postawiła na line-up polskich artystów. Wygrali ci, którzy od samego początku opierali program na polskich twórcach, jak Enea Edison Festival. Dwudniowe wydarzenie startuje 23 lipca w podpoznańskim Baranowie.

. - grafika artykułu
Jedna z poprzednich edycji Enea Edison Festival, fot. Hubert Grygielewicz

Formuła koncertów organizowanych nad wodą przeżywa boom w Wielkopolsce. Jezioro Strzeszyńskie, Maltańskie i Kiekrz zostały wybrane przez organizatorów na lokalizacje muzycznych wydarzeń. Nic dziwnego: to atut dla infrastruktury eventu niewymagający angażowania dodatkowych środków, a publiczność może poczuć, że wypoczywa. Artyści również wydają się zadowoleni z takich okoliczności przyrody. W pakiecie organizatorzy dorzucają streetfoodową strefę z popularnymi food truckami.

Jednak promotorzy muszą też zmierzyć się z pewnym wyzwaniem. Jest nim stworzenie takiego charakteru wydarzenia, który pozwoli na klasyczny letni wypoczynek nad wodą i jednocześnie umożliwi zachowanie specyficznych dla festiwali cech, czyli tego, co odróżnia je od zwykłego wypadu nad jezioro. Kluczem do sukcesu jest odpowiedni line-up.

Na publiczność tegorocznej edycji Enea Edison Festival czeka ciekawy zestaw artystów, z których znaczna część była aktywna pomimo pandemii. Organizowali koncerty online, utrzymywali kontakt z fanami pomimo specyficznych warunków, głównie w mediach społecznościowych. Teraz słuchacze mogą powrócić do nich w formie, za jaką większość tęskniła najbardziej: w koncertach na żywo.

Na przełomie maja i czerwca środowisko muzyczne wystosowało apel do władz o przywrócenie koncertów na takich warunkach, jakie zostały udostępnione m.in. branży filmowej. Jednym z artystów, którzy dołączyli do manifestu, był Artur Rojek. Gigant polskiej sceny muzycznej sam doskonale wie, jakim wyzwaniem jest zorganizowanie festiwalu w tych specyficznych czasach. W zeszłym roku ukazał się jego drugi album solowy, Kundel. Rojek promował krążek na emitowanym online występie, a płyta została przyjęta ciepło. Nieliczni mogli zobaczyć go na kilku wydarzeniach przed wybuchem epidemii - nowe utwory w wersji na żywo wypadają bardzo dobrze.

Do zestawu performerów festiwalu dołączył też Król, który z niszowego twórcy przemienił się w jedną z najbardziej rozpoznawalnych i intrygujących postaci polskiej sceny. Charakterystyczne brzmienie przyniosło mu drugi już Paszport "Polityki", a wysoką pozycję wśród polskich artystów potwierdził udziałem w nagraniu singla promującego Męskie Granie 2020. Organizatorzy zapowiadają też występ obiecującego duetu rodzeństwa Sienkiewiczów, czyli zespołu Kwiat Jabłoni, który również niedawno wydał nową płytę. Łączą lekkie, inspirowane popem brzmienie z zaangażowanymi tekstami piosenek. A to nie wszystko: na festiwalu wystąpią także Sanah, Łąki Łan, Ania Rusowicz czy Bartek Królik.

Jolanta Kikiewicz

  • Enea Edison Festival 2021
  • 23-24.07
  • Baranowo, Best Western Hotel
  • bilety: 99-169 zł

© Wydawnictwo Miejskie Posnania 2021