Kultura w Poznaniu

Muzyka

opublikowano:

W hołdzie pierwszemu dyrygentowi

"Wisłocki był jedną z największych postaci w powojennej muzycznej Polsce. W 1947 roku stworzył tę orkiestrę i przez ponad dekadę nią kierował. Był artystą światowego formatu, a przy tym skromnym człowiekiem" - mówił w wywiadzie dla miesięcznika "IKS" Wojciech Nentwig, dyrektor Filharmonii Poznańskiej. 13 listopada jedna z najważniejszych instytucji muzycznych miasta uczci 100. rocznicę urodzin Stanisława Wisłockiego.

. - grafika artykułu
Antoni Wit, fot. Juliusz Multarzyński

Urodził się w Rzeszowie w 1921 roku. Już od początku swojej muzycznej edukacji obrał, na ile było to wówczas możliwe, kierunek światowy. Po nauce w  Instytucie Muzycznym im. Fryderyka Chopina w Przemyślu wyjechał do Lwowa, gdzie uczył się w konserwatorium u Seweryna Barbaga, polskiego muzykologa i kompozytora. Lata wojenne spędził w Rumunii, gdzie w konserwatorium w Temeszwarze studiował kompozycję i dyrygenturę oraz fortepian, a w latach 1942-1945 przebywał w Bukareszcie pod opieką artystyczną George'a Enescu. W 1945 roku wrócił do Warszawy, by dwa lata później przeprowadzić się do Poznania. To w stolicy Wielkopolski w 1947 roku założył orkiestrę Filharmonii Poznańskiej. Był jej pierwszym wielkim dyrygentem i kierownikiem artystycznym aż do 1958 roku.

Wisłocki prowadził nie tylko działalność artystyczną. Dzielił się także swoją wiedzą i doświadczeniem ze studentami poznańskich uczelni - Państwowej Wyższej Szkoły Operowej oraz Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej, jak dawniej nazywała się Akademia Muzyczna. W późniejszym czasie uczył również w Warszawie. Jako pedagog wykształcił wspaniałych dyrygentów, m.in. Jerzego Kurczewskiego, Szymona Kawallę, Wojciecha Michniewskiego czy Jacka Kasprzyka.

13 listopada usłyszymy bardzo interesujący program, który da nam pewne wyobrażenie zarówno o twórczości, jak i życiu Wisłockiego. Na początek Serenada na smyczki op. 2 Mieczysława Karłowicza. Wisłocki jako wspaniały interpretator muzyki romantycznej, późnoromantycznej wielokrotnie pracował nad twórczością słynnego młodopolskiego kompozytora. Trzeba pamiętać, że Wisłocki był przede wszystkim dyrygentem i tę działalność przekładał nad kompozycję. Został zapamiętany jako dyrygent niezwykle dokładny, pracowity i otwarty tak na muzykę epoki klasycyzmu, jak współczesną. Artysta wystąpił z orkiestrami na około 750 koncertach i nagrał ponad 160 utworów na płyty oraz potrzeby archiwum Polskiego Radia.

Kolejnym utworem będzie Rapsodia rumuńska D-dur nr 2 op.11 George'a Enescu - rumuńskiego kompozytora, skrzypka, pianisty i słynnego pedagoga, który uczył m.in. właśnie Wisłockiego.

Na koniec poznamy tę mniej znaną, dziś ponownie odkrywaną, działalność Wisłockiego - kompozytora. Usłyszymy Koncert fortepianowy z 1948 roku. Jak podkreślają badacze oraz artyści wykonujący jego muzykę - twórczość Wisłockiego często odnosi się do polskiego folkloru, jest niezwykle melodyjna, pełna emocji, z jasną strukturą formalną.

Podczas koncertu pamięci Stanisława Wisłockiego w 100. rocznicę jego urodzin Orkiestrę Filharmonii Poznańskiej poprowadzi Antoni Wit - jeden z najważniejszych polskich dyrygentów. Solistą wieczoru, który wykona ostatni utwór będzie Krzysztof Książek - niezwykle uzdolniony pianista. Zyskał on szerszą sławę dzięki udziałowi w Międzynarodowych Konkursach Chopinowskich. Książek jest półfinalistą i laureatem dwóch nagród pozaregulaminowych (XVII edycja wydarzenia) oraz laureatem III nagrody i nagrody specjalnej za najlepsze wykonanie mazurków I Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego na Instrumentach Historycznych (2018).

Aleksandra Kujawiak

  • koncert pamięci Stanisława Wisłockiego w 100. rocznicę urodzin
  • 13.11, g. 18
  • Aula UAM
  • bilety: 180-249 zł (karnety na koncerty poznańskie)

© Wydawnictwo Miejskie Posnania 2021