Kultura w Poznaniu

Muzyka

opublikowano:

Urok łabędzi

Przed nami koncert, który ma szansę stać się muzycznym wydarzeniem wiosny, a może i roku? W Sali Wielkiej CK Zamek wystąpi legendarna grupa Swans. Biletów nie ma już od wielu tygodni.

Oświetlony reflektorem gitarzysta zespołu rockowego Swans w ciemnej sali koncertowej, za nim, w półmroku pozostali członkowie zespołu: po lewej klawiszowiec, po prawej dwaj gitarzyści, perkusista w głębi kadru. - grafika artykułu
Zespół Swans na koncercie w Talinnie, fot. M0d3M CC BY-SA 3.0

"Mnie wiary dodało to, że na świecie są ludzie pragnący doświadczyć czegoś mocnego i prawdziwego, co wypływa prosto z serca. Nie chcę się tutaj puszyć, ale mam satysfakcję, że wielu ludzi wytrzymuje nasze długie koncerty i płyty - i wynosi z nich coś cennego" - mówi w wydanej niedawno w Polsce świetnej biografii grupy Michael Gira, założyciel, lider, kompozytor, autor tekstów, muzyk i wokalista Swans (ang. łabędzie - przyp. red.). Zespołu niezwykłego, niekłamanej legendy rockowej sceny niezależnej.

Do historii przeszły ich radykalne, bardzo głośne występy. Na scenie nie znoszą kompromisów. Przed dekadą na katowickim Off Festivalu trzeba było wyłączyć prąd, by zakończyć ich koncert, trwający znacznie dużej ponad umówione półtorej godziny. Na inspirację twórczością Swans wskazywali muzycy takich zespołów, jak m.in. Nirvana, Napalm Death, Melvins, Tool. Wszystkie studyjne wydawnictwa Swans, publikowane od 2012 roku, to albumy dwupłytowe (w wersji CD), trwające od półtorej do dwóch godzin. Słusznie pisze też w posłowiu do wspomnianej książki Bartek Chaciński, że Gira z kolegami pokazał, iż prowokacja, perwersja i przekroczenie normy nie musi wynikać z mocy wzmacniaczy czy używania wulgaryzmów. Może dotyczyć grania "demonstracyjnie powolnego, wyjmującego słuchacza poza nawias zwykłego życia toczącego się w dość obłędnym tempie". Muzyka Swans zmienia się, ale od zawsze jest pełna pasji, hipnotyczna.

Zespół powstał w 1982 roku. Czterdzieści lat temu, w maju 1983 r., ukazał się ich pierwszy album Filth. Uznani zostali za czołowego przedstawiciela nurtu no wave, odnajdywano w ich muzyce elementy awangardy, noise, industrialu. Znakomite płyty i szalenie dynamiczne koncerty sprawiły, że zespół rychło zyskał status grupy kultowej. Z czasem granie ewoluowało w kierunku innych form: rocka gotyckiego, psychodelii, americany, post rocka, drone music. W 1997 roku zespół zakończył działalność po rozstaniu Giry z Jarboe, wokalistką i pianistką grupy, a także jego partnerką w życiu osobistym. Na szczęście grupa wróciła na scenę w 2010 roku i nadal tworzy oryginalną, świeżą, porywającą muzykę. W czerwcu ma się ukazać nowy, oczywiście dwupłytowy, album The Beggar. Póki co jednak czekamy na poznański koncert zespołu.

Tomasz Janas

  • Swans
  • Sala Wielka, CK Zamek
  • 21.05, g. 20
  • bilety wyprzedane

© Wydawnictwo Miejskie Posnania 2023