Kultura w Poznaniu

Muzyka

opublikowano:

Tradycja na nowo odkryta

Już niebawem w poznańskim Dragon Social Club odbędzie się koncert Farmagia Ensemble. To najlepsza okazja, by przekonać się, jak barwna i urzekająca jest tradycyjna muzyka Grecji. Niedzisiejsza, oparta na tym, co dawno minione, czego we współczesnej zostało już niewiele, a jednak również i dziś potrafiąca działać niczym magiczny kompres.

. - grafika artykułu
Farmagia Ensemble, fot. materiały prasowe

"Farmagia to miejsce magiczne. I jedyne takie na świecie. Przybywają do niej ranne jednorożce, chore pegazy, chimery, feniksy i gryfy. Czasem pobliskim strumieniem przypływa syrena, która ma problemy z łuszczącą się łuską, albo morskie hipokampy spragnione soczystych owoców" - pisze w swojej Farmagii autorka książek dla dzieci Magdalena Jasny. Do równie cudownego świata zabierają nas muzycy Farmagia Ensemble, pod wieloma względami przypominającego ten z powyższego fragmentu. Nie tylko dlatego, że wiele z tworzących go postaci znajdziemy też w mitologii greckiej, ale przede wszystkim ze względu na fakt, że tradycyjna muzyka tamtych stron, będąca największą pasją tego sekstetu, pozwala nam przenieść się do krainy, w której dźwięk koi - i to niemal dosłownie.

Farmagia Ensemble to zespół, którego skład tworzy sześciu muzyków: skrzypaczka i wokalistka Penelope Gkika, grający na tureckim kanunie Shingo Ali Masuda, bębniarz Borys Słowikowski, wspierająca wokalnie i odpowiadająca za perkusjonalia Maroulita de Kol, flecistka i wokalistka Valentina Bellanova, a także Fatih Ermete, grający na tureckim oudzie i kreteńskiej lutni. Ich twórczość to przede wszystkim stare melodie wywodzące się z najlepszych greckich tradycji. Jednak, jak podkreślają artyści, nawet przenosząc je do nowej, jakże oddalonej od nich rzeczywistości, nie próbują ich do niej dostosować, grając je bez jakichkolwiek "polepszaczy".

Od zarania dziejów istotą muzyki greckiej był synkretyzm - łączenie jej z poezją i tańcem. W czasach starożytnych te trzy światy były wprost nierozerwalne, zgodnie z zasadą trójjedynej chorei, zakładającej, że bez siebie po prostu nie istnieją. Nic dziwnego, że ten synkretyzm - zwłaszcza związany ze sztuką taneczną - obecny jest również w twórczości Farmagia Ensemble. Ale tradycyjna muzyka grecka to również wielorakość i eklektyzm. Obejmuje różne style, różniące się w zależności od regionu i historii, często związanej z okupantami - choćby Włochami czy Persami oraz kontaktami z innymi ludami - z Bizancjum czy Imperium Osmańskiego.

Tym samym, sobotni wieczór w Dragon Social Club może przynieść wiele niespodzianek, które zaskoczą nawet tych, którym już dawno po drodze z muzycznymi tradycjami południowej Europy. Koncert Farmagia Ensemble będzie nie tylko świetną okazją do poznania transowego, pełnego wschodnich harmonii syrtos (zwanego też "krzesanym") mającego korzenie na Krecie, ale też żałobnych pieśni epiru, melodii charakterystycznych dla ludności wysp morza Egejskiego czy dziewiętnastowiecznej greckiej muzyki ulicznej, czyli zakazanego, pełnego mroku rembetiko (przed kilkoma laty wpisanego wpisane na listę niematerialnego dziedzictwa UNESCO).

To jednak zaledwie początek - Farmagia Ensemble zaprezentują też zaczerpnięty z Turcji taniec karsilamas, zachwycające polifonią pieśni z Tracji czy jedyne w swoim rodzaju melodie ze Stambułu. "To muzyka, która odzwierciedla krajobraz, język, życie codzienne i potrzebę jego przekroczenia. Rytmy nieoddzielne od tańca. Proste, surowe melodie, które mogą trwać bez końca..." - piszą muzycy zespołu. Dajmy więc porwać się ich energii. Jakby jutra nie miało nie być...

Sebastian Gabryel

  • Farmagia Ensemble
  • 18.06, g. 18
  • Dragon Social Club
  • bilety: 25-45 zł

© Wydawnictwo Miejskie Posnania 2022