- W jazzie tradycyjnym jest wszystko: od utworów mocno refleksyjnych, smutnych, do muzyki radosnej, dynamicznej z porywającym rytmem - ta różnorodność jest dla mnie ogromnie pociągająca - mówił w rozmowie z portalem Kulturapoznan.pl Przemysław Barański, wiceprezes Wielkopolskiego Stowarzyszenia Jazzu Tradycyjnego "Dixie Club", organizator festiwalu. Z roku na rok przybywa kolejnych zafascynowanych słuchaczy. Podobne festiwale odbywają się w wielu europejskich miastach. Sama idea powstania Poznań Old Jazz Festival wyszła jednak od koncertu zespołu Dixie Company w Sacramento - jednej ze stolic tradycyjnego jazzu. Czemu by nie przenieść festiwalowej, amerykańskiej atmosfery do Poznania?
Udało się, o czym świadczy to, że przed nami już XIV edycja wydarzenia. Co w programie? Nową, świeżą energię staremu, dobremu jazzowi da m.in. The Time Rag Department. Pochodzący z Niemiec zespół należy do Synkopation Society Berlin - stowarzyszenia łączącego zespoły inspirujące się muzyką epoki Louisa Armstronga. The Time Rag Department w swojej twórczości sięga do starych melodii, rytmów i dźwięków wczesnej ery jazzu. Inspiracją dla zespołu są orkiestry Paula Whitemana i Duke'a Ellingtona. W muzyce zespołu odnajdziemy nowoorleańskie brzmienia i nawiązania formalne. W przestrzeniach Starego Browaru usłyszymy go nie tylko na scenie festiwalowej, ale również podczas Nowoorleańskiej Parady Jazzowej.
Wśród zaproszonych gości jest także Funny Fellows. Zespół powstał w 1993 w Słowacji i od tego czasu z powodzeniem występuje na rodzimej scenie jazzowej oraz na europejskich festiwalach, od Amsterdamu po Budapeszt. Artyści odwiedzili również ojczyznę jazzu - USA, gdzie zaprezentowali się w Waszyngtonie, Pittsburghu, Cleveland i Baltimore. Jak sami twierdzą - są formacją ekologiczną. Ich koncerty odbywać się mogą bez oświetlenia i nagłośnienia. Sympatycznych Słowaków usłyszymy w czasie Parady Jazzowej i Koncertu Galowego festiwalu.
Niespodzianką dla festiwalowiczów będzie występ Krystyny Prońko. Ikona polskiej sceny muzycznej występuje na scenie już od pięciu dekad. Znana jest ze znakomitej interpretacji takich przebojów, jak: Deszcz w Cisnej, Umarłe krajobrazy, Po co ci to, chłopcze czy Jesteś lekiem na całe zło. Swoją karierę muzyczną pochodząca z Gorzowa Wielkopolskiego artystka rozpoczęła w rodzinnym zespole Refleks. Wielokrotnie występowała na festiwalach w Opolu, na Jazz Jamboree oraz w Castlebar (Irlandia). Współpracowała m.in. z Czesławem Niemenem, Skaldami, Czerwonymi Gitarami, Orkiestrą Studia Jazzowego Polskiego Radia w Warszawie czy Orkiestrą Big Band Gustawa Broma. Na scenie w Starym Browarze wystąpi z recitalem przy akompaniamencie pianisty Przemysława Raminiaka.
Jak twierdzi Piotr Soroka, prezes Wielkopolskiego Stowarzyszenia Jazzu Tradycyjnego Dixie Club, jazz tradycyjny odmładza. Jeśli nie wierzymy mu na słowo, przyjdźmy na Poznań Old Jazz Festival!
Aleksandra Kujawiak
- XIV Poznań Old Jazz Festival
- 3.09
- Stary Browar
- wstęp wolny
© Wydawnictwo Miejskie Posnania 2022