Kultura w Poznaniu

Muzyka

opublikowano:

Rock ponadczasowy

Niektóre zespoły stają się ikonami nie tylko ze względu na swoją twórczość, ale również ze względu na wpływ, jaki wywierają na kolejne pokolenia słuchaczy i muzyków. Na polskiej scenie muzycznej jedną z takich legend jest zespół SBB, który choć jest na niej już od ponad pięćdziesięciu lat, to królem progresywnego rocka był niemal od samego początku. Podczas koncertu w CK Zamku grupa multiinstrumentalisty i wokalisty Józefa Skrzeka zaprezentuje utwory z całej swojej przepastnej dyskografii.

. - grafika artykułu
SBB, fot. materiały prasowe

Historia SBB rozpoczęła się w latach siedemdziesiątych, kiedy wspomniany Józef Skrzek wraz z gitarzystą Apostolisem Anthimosem i perkusistą Jerzym Piotrowskim postanowili połączyć siły. Konkurencję mieli ogromną - pierwsze kroki stawiali w czasach, kiedy muzyka rockowa była na wielkiej, wznoszącej się fali - zewsząd piętrzyły się kolejne składy, a lista premier co miesiąc pękała w szwach. Jednak szybko zwrócili na siebie uwagę - głównie za sprawą unikalnego brzmienia, łączącego rocka z jazzem oraz coraz śmielej wprowadzanymi elementami muzyki progresywnej.

W tamtej dekadzie kluczową cechą sukcesu SBB wydaje się ich odwaga - zdolność do brawurowego eksperymentowania z dźwiękiem i formą. Zespół nie bał się wyzwań ani granic gatunkowych, co sprawiło, że ich muzyka zawsze brzmiała świeżo i nieobliczalnie, jak pokazały bestsellerowe albumy Pamięć (1976), Ze słowem biegnę do Ciebie (1977) oraz Memento z banalnym tryptykiem (1981). Podobnie jak wiele kolejnych, te płyty stały się kamieniami milowymi w historii polskiej muzyki rockowej, zarówno ogólnie, jak i w szczególności - rocka progresywnego, bluesowego, jazzowego, eksperymentalnego, symfonicznego czy też w wydaniu funky.

Józef Skrzek opisał kiedyś ducha SBB, mówiąc: "Nigdy nie chcieliśmy być zespołem, który gra zawsze to samo. Nasza muzyka to efekt ciągłego poszukiwania, kombinowania z dźwiękiem i połączeń muzycznych. To nasza filozofia, która sprawia, że nasza twórczość jest tak różnorodna i interesująca dla naszych słuchaczy". Jednak nie tylko to czyniło SBB zespołem wyjątkowym. Niewątpliwie grupa odegrała istotną rolę w czasach, gdy sztuka była tłumiona przez reżim komunistyczny - ich koncerty stanowiły miejsce, gdzie ludzie mogli się spotkać, wyrazić siebie i doświadczyć chwil wolności, które w codziennym życiu często były ograniczane. Były bezpiecznym ujściem dla emocji, podobnie jak punk na festiwalu w Jarocinie.

Dziś, mimo upływu lat, grupa SBB nadal pozostaje aktywna i wciąż przyciąga nowe pokolenia, co potwierdza sukces jej płyt na platformach streamingowych, gdzie nowi słuchacze odkrywają magię tej muzyki po raz pierwszy. Mogą cieszyć się na nich nie tylko obszerną dyskografią załogi Skrzeka, obejmującą kilkadziesiąt płyt studyjnych (w tym ostatnią jak dotąd wydaną płytą Za linią horyzontu z 2016 roku), lecz także serią wydanych w zeszłym roku albumów koncertowych z serii Live Cuts z nagraniami występów z różnych okresów jej działalności.

Prawdziwa sztuka jest ponadczasowa, dlatego choć może to brzmieć banalnie, SBB stanowi nie tylko część historii, ale także teraźniejszości i przyszłości polskiego rocka. Zasługują na te słowa. Ich muzyka nie traci na znaczeniu, a wkład w dziedzinę sztuki jest niezaprzeczalny, o czym na własnej skórze przekonamy się w CK Zamku podczas występu Józefa Skrzeka i Apostolisa Anthimosa z perkusistą Frankiem Parkerem. Ciarki na ramionach więcej niż gwarantowane!

Sebastian Gabryel

  • SBB
  • 1.03, g. 19
  • CK Zamek
  • bilety: 140 zł

© Wydawnictwo Miejskie Posnania 2024