Kultura w Poznaniu

Muzyka

opublikowano:

Podwórkowe pieśni poprzedniego stulecia

A gdyby tak cofnąć się do czasów dwudziestolecia międzywojennego i poczuć klimat ulic Warszawy? Wystarczy tylko wysłuchać kilku utworów Projektu Volodia, który już w najbliższą niedzielę zaprezentuje się w klubie Blue Note. Na koncercie, poza zaaranżowanymi przez zespół pieśniami Włodzimierza Wysokiego, muzycy zagrają i zaśpiewają utwory z repertuaru legendarnego barda stolicy - Stanisława Grzesiuka.

. - grafika artykułu
Projekt Volodia i Miroslaw Baka, fot. materiały organizatorów

Projekt Volodia powstał w 2007 roku i miał stanowić koncept jednorazowy, stworzony praktycznie na potrzeby jednego koncertu. A jednak muzycy formacji wciąż koncertują i wydają kolejne albumy. Pomysłodawcą stworzenia zespołu był Janusz Kasprowicz, który do współpracy zaprosił wrocławskich muzyków. Początkowo mieli zająć się zaaranżowaniem i wykonawstwem utworów znanego barda i aktora Włodzimierza Wysockiego, jednak wraz z upływem czasu, po pozytywnym przyjęciu przez odbiorców wydanej w 2011 roku pierwszej płycie live (Piosenki Włodzimierza Wysockiego) oraz sukcesach podczas koncertów w całym kraju, artyści odważyli się postawić kolejny krok.

Nowy materiał ukazał się na drugim albumie grupy (To męski świat) w 2013 roku. Na płycie, poza brawurowo zaaranżowanymi utworami takich wykonawców jak Leonard Cohen czy Tom Waits, pojawiły się kompozycje własne muzyków do twórczości Andrzeja Bursy czy wcześniej nieznanych wierszy Władysława Broniewskiego. Przy rejestracji trzeciego albumu, muzycy Projektu Volodia pokusili się o niemalże w całości autorski w warstwie muzycznej materiał. W 2018 roku, został wydany ich trzeci album (Nie chcę być poetą). Płyta ta znajduje w dorobku zespołu miejsce szczególne, gdyż oprócz zmian w składzie osobowym, artyści stworzyli coś własnego - album, który zawierał pierwiastek ich osobistej wrażliwości. Należy jednak nadmienić, że trzecia płyta stanowi konsekwentną kontynuację stylu zespołu, gdyż tak jak i na poprzednich krążkach można usłyszeć sporo rocka, alternatywy, poezji śpiewanej i wielu innych gatunków muzycznych. Rok 2020 to kolejny przełom - do sprzedaży weszła czwarta płyta zespołu (Pocztówka ze Lwowa), nawiązująca do lwowskich piosenek nie tylko z okresu 20-lecia międzywojennego, lecz również napisanych w późniejszym czasie przez rodowitych Lwowiaków - już na emigracji.

Zespół gra w kwintecie, ale często zdarza się, że do współpracy zapraszają także innych artystów, m.in. aktora Mirosława Bakę. W niedzielę, w poznańskim klubie Blue Note zaśpiewa Janusz Kasprowicz, który zagra również na gitarze basowej. Na akordeonie, vinofonie oraz instrumentach perkusyjnych zagra Bogdan Bińczak, na banjo, ukulele i gitarze akustycznej usłyszymy Roberta Gawrona, na gitarze elektrycznej Marcina Kotlarskiego, a na perkusji Tomasza Burzyńskiego.

Wykonywane przez nich "szemrane" piosenki tematycznie przyrównać można do rosyjskich "błatnych" pieśni, które pozwolą zgromadzonym poczuć klimat dwudziestolecia międzywojennego. Za ich sprawą powrócimy do dawnych lat przedwojennej, szumnej Warszawy.

Katarzyna Nowicka

  • Projekt Volodia
  • 16.02, g. 19
  • Blue Note
  • bilety: 40-50 zł

© Wydawnictwo Miejskie Posnania 2020