Kultura w Poznaniu

Muzyka

opublikowano:

Nowe konteksty sacrum

Adam Bałdych wystąpi w niedzielę w CK Zamek, promując swój najnowszy krążek sacrum profanum wydany przez niemiecką oficynę ACT Music. W wykonaniu skrzypka, którego po brawurowym koncercie w radiowej Trójce okrzyknięto "diabłem", usłyszymy kompozycje Hildegardy z Bingen czy Thomasa Tallisa.

. - grafika artykułu
fot. M. Tlałka

Diabelskie porównanie jest oczywiście nawiązaniem do Paganiniego, który słynął z wyjątkowej techniki. U Bałdycha swoboda, lekkość gry na skrzypcach, a czasem wręcz eksplozja wirtuozowskich umiejętności także zwraca uwagę. Świadczy o tym chociażby komentarz Ulricha Olshausena z "Frankfurter Allgemeine Zeitung", w którym wyraził zdanie, że Bałdych jest najbardziej rozwiniętym technicznie skrzypkiem żyjącym w naszych czasach. W sacrum profanum dominuje jednak muzyka bardziej uduchowiona, kontemplacyjna. Skąd pomysł, by sięgnąć właśnie do dawnej i współczesnej muzyki religijnej i połączyć ją z improwizacją? - Myślę, że muzyka sakralna ma w sobie dużo piękna i przestrzeni, które wnoszą oddech w dzisiejszy szybki i głośny świat. Jest wielu artystów próbujących interpretować dzieła sprzed setek lat tzw. wykonawstwem historycznym, które jak mniemamy - odda pierwowzór brzmienia kompozycji. Możemy tylko domyślać się, czy tak rzeczywiście jest. Ja natomiast traktuję tę muzykę jako źródło inspiracji, które każe mi wpisać ją we współczesny kontekst oraz nadać nowy rozdział poprzez improwizację - mówi Bałdych. W łączeniu tych pozornie nieprzystających do siebie światów pomagają mu znakomici muzycy: Krzysztof Dys na fortepianie, Michał Barański na kontrabasie i Dawid Fortuna na perkusji. Rozpoznanie sfery sacrum jest w przypadku tej muzyki oczywiste - bezpośrednie czerpanie z utworów wcześniej wspomnianych Hildegardy z Bingen i Thomasa Tallisa, ale też Gregorio Allegriego czy Sofi Gubaiduliny - niesie za sobą cały kontekst sakralnych znaczeń. Gdzie artysta widzi jednak pierwiastek ludzki? - Profanum oznacza moje ludzkie dążenie do ekspresji tego, kim jestem oraz poszukiwanie nowych form wyrazu. Staram się nie oddzielać sfery sacrum i profanum, ponieważ wierzę, że mogą się przenikać i wzajemnie inspirować - odpowiada.

Podczas koncertu w CK Zamek w budowaniu atmosfery sprzyjającej odsłuchowi tego rodzaju muzyki pomogą wizualizacje, które, jak opowiada Bałdych, zmienią przestrzeń i poruszą wyobraźnię odbiorców. - Koncert to dla mnie święto i czas, w którym bezpośrednio dedykuję swoją sztukę mojemu słuchaczowi, z którym nawiązuję relację. Jestem pewny, że będzie to czas bardzo emocjonalny i ukaże, jak bardzo muzyka zmienia się pod wpływem chwili. Nie mogę się doczekać!

Warto dodać, że projekt sacrum profanum zawiera także kompozycje samego Bałdycha. Koncert w CK Zamek będzie więc okazją, by posłuchać całkowicie autorskiej wizji Bałdycha na przenikanie się sfer sacrum i profanum.

Aleksandra Kujawiak

  • Koncert Adama Bałdycha
  • CK Zamek
  • 19.05, g. 19
  • bilety: 40-45 zł

 © Wydawnictwo Miejskie Posnania 2019