Kultura w Poznaniu

Muzyka

opublikowano:

Nocny targ z Organkiem

Gitarowe granie, ciekawe aranżacje i niesamowita energia płynąca ze sceny. W sobotę, podczas Nocnego Targu Towarzyskiego swój wystąpi Ørganek.

. - grafika artykułu
fot. materiały prasowe

Jeden z najciekawszych głosów męskich młodego pokolenia z pewnością należy do Tomasza Organka. Głosów rozumianych nie tylko, jako wokalne występy sceniczne - należy nadmienić, że oprócz muzyki, pochodzący z Suwałk artysta ma również na koncie opowiadania i dobrze przyjętą powieść Teoria opanowywania trwogi. Miłośnicy radia mogą również posłuchać jego autorskich audycji na internetowych falach Radia 357. Niemniej, głównym nurtem jego działalności jest niezmiennie muzyka.

Na ogólnopolskiej scenie zadebiutował wraz z zespołem SOFA w 2003 roku. Był to czas, gdy w jego twórczości dominowały spokojne rytmy; SOFA znana jest przede wszystkim z muzyki oscylującej wokół pogranicza hip-hopu, soulu, funku i jazzu. Wraz ze współzałożonym przez siebie zespołem zdobył w 2006 roku nagrodę Fryderyka dla "Nowej Twarzy Fonografii", został również nominowany do Paszportu "Polityki".

Dopiero w 2013 roku wokalista powołał do życia swój solowy projekt: Ørganek. Właśnie wtedy kariera autora takich hitów jak Kate Moss i Głupi ja nabrała rozpędu. Już dwa lata później gitarzysta i autor tekstów stał się jedną z twarzy projektu Męskie Granie, śpiewając wraz z Melą Koteluk, Andrzejem Smolikiem, Fiszem, Krzysztofem Zalewskim, Michałem "Foxem" Królem i Kubą Galińskim utwór Armaty. Od tego czasu wraz z firmowanym przez radiowca Pitora Stelmachem miał okazję występować co roku, jeszcze trzykrotnie stając się jednym z frontmanów Orkiestry Męskiego Grania.

W odróżnieniu od muzyki granej pod szyldem Sofy solowe projekty Ørganka cechuje gitarowe granie i rockandrollowy sznyt. Jednym z firmowych znaków Tomasza Organka jest energia płynąca z koncertowej sceny. Takie utwory jak Missisipi w ogniu i Pogo sprawiają, że nikt nie podpiera ścian.

W 2021 roku artysta wydał przewrotny, zainspirowany Powstaniem Warszawskim i zdjęciami powstańczych fotografów album Ocali nas miłość. Zamiast rockowych melodii, mamy do czynienia z melancholijną płytą, w której słychać prymat tekstu nad muzyką. Jest to swoisty pomost pomiędzy rokiem 1944 a 2021, który ma ważny przekaz - ocali nas miłość.

Podczas ostatnich koncertów Ørganek przeplatał rockowe granie z poprzednich płyt ze spokojną, nastrojową muzyką z płyty "powstańczej". Jak będzie tym razem? Czy w swoją setlistę artysta włączy również utwory pochodzące z płyty Na razie stoję, na razie patrzę, która ma ukazać się na rynku dopiero w październiku? Odpowiedzi na te pytania poznamy już 18 września podczas koncertu na Nocnym Targu Towarzyskim.

Adam Jastrzębowski

  • koncert Ørganka
  • Nocny Targ Towarzyski
  • 18.09, g. 19
  • bilety: od 69 zł

© Wydawnictwo Miejskie Posnania 2021