Kultura w Poznaniu

Muzyka

opublikowano:

Niezwykła przyjemność

Doskonale znany, lubiany i ceniony w Poznaniu, czuje się tutaj chyba bardziej "u siebie" niż gdziekolwiek indziej w wielkim świecie. Krzesimir Dębski będzie hucznie obchodził 50-lecie pracy artystycznej i 70. rocznicę urodzin.

. - grafika artykułu
Krzesimir Dębski, fot. materiały organizatorów

Jazz, piosenka poetycka, piosenka popularna, muzyka filmowa, a nade wszystko współczesna, filharmoniczna, ale w przeszłości także okolice rockowe - Krzesimir Dębski odnajdywał się zawsze bezproblemowo w różnych muzycznych przestrzeniach. Sam przyznawał przed kilkoma laty w materiałach zapowiadających jego specjalny koncert w ramach Ery Jazzu: "Pracowałem niemal w każdej branży muzycznej. Rockowcy uważają mnie za muzyka rockowego, jazzmani za jazzmana, jeszcze inni za kompozytora muzyki filmowej. Tymczasem wiem, że mój świat to świat muzyki poważnej". Zapewne żadnego z odcieni twórczości tego znakomitego artysty nie zabraknie podczas specjalnego jubileuszowego koncertu.

Trudno choćby skrótowo ogarnąć wielość i różnorodność jego muzycznych działań. Dróg, symboli, skojarzeń - często wiążących się również bezpośrednio z Poznaniem - jest w artystycznej biografii artysty mnóstwo: ot choćby kabaret Tey (zagrał w blisko siedmiuset przedstawieniach!). Dębski studiował na poznańskiej Akademii Muzycznej. Tutaj też w latach 70. powstał zespół Warsztat, który po kilku latach działalności przekształcił się w String Connection. Ten z kolei rychło miał się stać jedną z największych atrakcji polskiego jazzu tamtego czasu. Co prawda byli złośliwcy, którzy twierdzili, że zespół gra muzykę "jazzawą" a nie jazzową, ale wypełnione do ostatniego miejsca sale koncertowe, sukcesy odnoszone w kraju i za granicą najlepiej dowodziły klasy grupy. Kolejne płyty, m.in. Workoholic, New Romantic Expectation czy Trio sprzedawały się znakomicie, a w prestiżowej dorocznej ankiecie miesięcznika "Jazz Forum" zwycięstwa odnotowywał zespół, ale też Dębski, jako muzyk roku, kompozytor, aranżer, skrzypek. Sam jednak w 1984 roku deklarował na łamach pisma, że przyjmuje te wyniki z przymrużeniem oka.

Kiedy kilka lat później String Connection zawieszał działalność Dębski miał też za sobą współpracę z cenionymi jazzmanami, m.in. Kazimierzem Jonkiszem czy Zbigniewem Jaremko, twórcami ambitnej piosenki - Elżbietą Adamiak czy grupą Nasza Basia Kochana, ale też blues-rockowym Krzakiem, a także z własnym, efemerycznym, quasi-rockowym zespołem Di Rock Cimbalisten. Zdecydowanie kierował się jednak już wówczas w stronę muzyki współczesnej. Dziś jest twórcą ponad 70 utworów symfonicznych i kameralnych, w tym czterech koncertów fortepianowych i trzech skrzypcowych. Zdobywał laury w cenionych konkursach kompozytorskich. Jego utwory były wykonywane na najpoważniejszych festiwalach muzycznych. Ma za sobą również ważne doświadczenia jako dyrygent. Prowadził i aranżował koncerty z udziałem takich artystów jak, m.in.: Jose Carreras, Luciano Pavarotti, Placido Domingo, Adam Makowicz, Vadim Riepin, Nigel Kennedy, Branford Marsalis. Dyrygował niemal wszystkimi polskimi orkiestrami, na czele z Orkiestrą Sinfonia Varsovia, Filharmonią Narodową i NOSPR, a także wieloma zagranicznymi, z którymi wykonywał muzykę dawną, klasyczną, wielką symfonikę romantyczną, ale też muzykę baletową i operową.

Niewątpliwie największą popularność przyniosły mu kompozycje tworzone na potrzeby filmów i seriali, a także - piosenki. Trudno zliczyć do ilu filmów długo- i krótkometrażowych, napisał muzykę, także do spektakli teatralnych i baletowych. Szeroka publiczność najlepiej pamięta  kompozycje z filmów Kingsajz, Ogniem i mieczem czy seriali Klan albo Na dobre i na złe. Artysta jest też kompozytorem przebojów takich, jak choćby Czas nas uczy pogody, Diamentowy kolczyk czy Zakazany owoc.

Krzesimir Dębski próbował różnych form muzycznych i bodaj każda z tych prób kończyła się sukcesem. Ale też, jak mówił w  wywiadzie-rzece zatytułowanym Jestem człowiekiem Kresów: "Pisanie muzyki jest niezwykłą przyjemnością, daje ogromną satysfakcję i nie znam w życiu lepszego sposobu spędzania czasu. Powstaje specyficzna wartość intelektualna, coś nowego i nie wiadomo, skąd się to bierze. Na swój użytek wyobrażam sobie dany przez Boga rodzaj taśmociągu z pomysłami, przesuwającego się nad głową. W wolnym czasie wystarczy tam sięgnąć i szybko zapisać". A jako, że udało mu się zapisać tych pomysłów szalenie dużo, toteż będzie co świętować! Gośćmi koncertu będą m.in. Kasia Wilk, Mietek Szcześniak oraz orkiestra Le Quattro Stagioni prowadzona przez Tadeusza Żmijewskiego.

Tomasz Janas

  • Benefis Krzesimira Dębskiego
  • 15.03, g. 19
  • Aula UAM
  • bilety: 60-140 zł

© Wydawnictwo Miejskie Posnania 2023