Kultura w Poznaniu

Muzyka

opublikowano:

Na galę marsz

Według programu Teatru Wielkiego w Poznaniu nie ma zimy bez śniegu, a karnawału bez gali operowej. Biały puch i mróz już nas w tym roku ucieszyły, nadeszła więc pora na Galę Karnawałową w wykonaniu solistów i orkiestry poznańskiej Opery.

. - grafika artykułu
Magdalena Wilczyńska-Goś, fot. materiały Teatru Wielkiego

Kolorowe suknie, boa, śmiech, szampan i tańce do rana - nieodzowne elementy karnawału, które osładzają długie zimowe wieczory. Obok nich stałym elementem tej części roku są koncerty i gale wypełnione muzyką wiedeńskich Straussów, fragmentami operetek i skrzące się od popularnych melodii i szlagierów. Mimo że tegoroczny karnawał jest inny, świat muzyki nie rezygnuje z tradycji. Począwszy od koncertu noworocznego w Wiedniu, karnawałowe wydarzenia muzyczne odbywają się w świecie wirtualnym bez udziału publiczności. Tą drogą podąża też Teatr Wielki i zaprasza na Galę Karnawałową, która będzie transmitowana na platformie YouTube.

Tym razem słuchaczom przyjdzie podziwiać artystów w samotności lub w niewielkim domowym gronie (i zapewne w dresie zamiast balowej sukni), ale nie oznacza to, że muzyczna warstwa wieczoru też będzie odmienna od tej zwyczajowej i lubianej. Tradycyjnie koncerty karnawałowe wypełniają przede wszystkim kompozycje dwóch Johannów Straussów- ojca i syna, członków najbardziej znanej muzycznej rodziny zaraz po klanie Bachów. Straussowie żyli i tworzyli w Wiedniu, obracali się w kręgach arystokracji i na dworze Habsburgów. Obaj są znani z pisania muzyki tanecznej, marszów i polek. Wiele z nich to absolutne klasyki, jak choćby Marsz Radetzkiego Johanna ojca, czy walc Nad pięknym modrym Dunajem Johanna syna. Twórczość młodszego z Johannów to też operetki, które stanowią podstawę tego gatunku i pojawiają się na scenach operowych na równi z wielkimi dziełami "tragicznej' opery. Muzyka Straussów to lekkość, bogate melodie, taneczno-rozrywkowy charakter i lekki powiew sentymentu za dawno minionymi czasami. Te cechy łączą ją z atmosferą karnawału i otwieraniem nowego rozdziału, jakim jest zawsze rozpoczynający się rok. Choć Teatr Wielki nie ujawnił pełnego repertuaru na sobotni wieczór, muzyka Straussów na pewno zajmie z nim zasłużone miejsce.

Jako że koncert odbędzie się w teatrze operowym, obok utworów orkiestrowych usłyszymy też fragmenty oper. Wśród kompozytorów, których proponuje poznański teatr znajdują się największe tuzy gatunku: Giuseppe Verdi, Georges Bizet, czy Charles Gounod. O wykonanie ich najbardziej rozpoznawalnych arii zadbają soliści na stałe związani ze sceną Teatru Wielkiego: Małgorzata Olejniczak-Worobiej, Magdalena Wilczyńska-Goś, Piotr Friebe oraz Jaromir Trafankowski w podwójnej roli solisty i konferansjera. Towarzyszyć im będzie orkiestra Teatru Wielkiego w Poznaniu, a całość poprowadzi Katarzyna Tomala-Jedynak.

Spragnionym muzyki i zabawy pozostaje w sobotni wieczór połączyć się artystami poznańskiej Opery podczas transmisji i dać się porwać pięknym melodiom i wiedeńskim przebojom. Tym bardziej, że gala to jedno z kilku styczniowo-lutowych wydarzeń zorganizowanych przez Teatr Wielki po dłuższej przerwie spowodowanej lockdownem. Warto zatem spędzić ten wieczór z jego artystami, by przejść przez karnawał taneczno-marszowym krokiem w rytm największych przebojów tego czasu.

Paweł Binek

  • Gala Karnawałowa
  • Teatr Wielki Online
  • 30.01, g. 19
  • wstęp wolny

© Wydawnictwo Miejskie Posnania 2021