Tomasz Chyła Quintet to jedna z tych formacji młodego pokolenia polskiego jazzu, o której mówi się dobrze i głośno. Od kilku lat eksplorują oni muzykę improwizowaną w nieograniczony sposób, czerpiąc przy tym z różnych gatunków muzycznych. Ten trójmiejski zespół działa na jazzowej scenie od 2013 roku. Już trzy lata po swoim debiucie zostali laureatami Grand Prix Międzynarodowego Festiwalu Jazz Juniors, zaś w 2019 roku otrzymali nominację Akademii Fonograficznej do nagrody muzycznej Fryderyki 2019 w kategorii: Muzyka Jazzowa i nominację za Album Roku dla płyty Circlesongs. Po trzech płytach formacji: Eternal Entropy (2017), Circlesongs (2018), Tomasz Chyła Quintet live at Polish Radio 3. (2019) przyszedł czas na czwartą - da Vinci (2020).
Do udziału w projekcie da Vinci zaproszono zespół wokalny Art'n'Voices, którego członkiem jest Tomasz Chyła. Na płycie zespół zadebiutował w nowym składzie poza liderem i sekcją rytmiczną (Sławek Koryzno, Konrad Żołnierek) - nowymi postaciami kwintetu: laureatem Nagrody Muzycznej Fryderyk, trębaczem Emilem Miszkiem oraz gitarzystą Krzysztofem Hadrychem.
Nie bez przyczyny tytuł trzeciego studyjnego albumu kwintetu odnosi się wielkiego człowieka renesansu. Na płycie mamy bowiem do czynienia z połączeniem różnych technik wykonawczych i kompozytorskich. Fuzja muzyki jazzowej przeplata się tu z muzyką chóralną, narracją współczesnych kompozycji, elementami folku, rocka oraz tzw. contemporary music. Muzycy formacji lawirują gdzieś na pograniczu gatunków. Choć kolaż stylistyk z których czerpią inspiracje wydaje się być studnią bez dna, materiał do albumu da Vinci stanowi zwartą, wręcz holistyczną skomponowaną formę. Muzykom formacji zależało, by album na którym znalazły się różnorodne muzyczne koncepcje, przedstawiał działania wszechstronnego umysłu.
Bodźcem do powstania płyty była postać artysty - geniusza i legendy zafascynowanego człowiekiem i światem, ale też jego nieokiełznana i nieposkromiona ciekawość poparta nieustannym dążeniem do doskonałości. Z jednej strony ta wybitna postać stała się więc niebywałą inspiracją, z drugiej wyzwaniem. Choć, jak porównał to na jednym ze spotkań prasowych dziennikarz muzyczny Piotr Metz, działalność artystyczna Tomasza Chyły jest analogiczna do wszechstronności Leonarda da Vinci.
Muzycy z Tomasz Chyła Quintet nie raz dali poznać się jako reinterpretatorzy mainstreamowego jazzu, nadając mu pełen szlachetności, szczerości i romantyzmu charakter. W ich muzyce szczególną uwagę można zwrócić na otwartość form, lekkość wykonawczą i interpretacyjną świeżość. Czym jeszcze zaskoczą nas podczas najbliższego koncertu w CK Zamek? Przekonamy się już w sobotę.
Katarzyna Nowicka-Rynkiewicz
- Tomasz Chyła Quintet, z cyklu JazzZamek #35
- 9.10, g. 19
- CK Zamek, Sala Wielka
- bilety: 35 zł
© Wydawnictwo Miejskie Posnania 2021