Kultura w Poznaniu

Muzyka

opublikowano:

Muzyka jest ważna

Zaczęło się od Kazika i jego singla Twój ból jest większy niż mój wydanego niedługo po ogłoszeniu pierwszego lockdownu w Polsce. Utwór najpierw pojawił się na kultowej Liście przebojów Trójki, później uznano, że głosowanie było nieuczciwe, a w ostateczności całe zamieszanie doprowadziło do zakończenia współpracy Marka Niedźwieckiego z Programem III Polskiego Radia. Piosenka Staszewskiego i jej skrajnie różny odbiór społeczny zainspirował Jakuba Krzyżańskiego oraz Marcina Mieszczaka do stworzenia książki 100 najodważniejszych polskich piosenek, o której więcej będzie można posłuchać w Filii Sztuki Biblioteki Raczyńskich już 25 stycznia.

Autorzy to młodzi mężczyźni, jeden z nich jest szatynem z bródką, drugi ma rude włosy. Stoją przy regale z wieloma płytami winylowymi. - grafika artykułu
Marcin Mieszczak i Jakub Krzyżański, fot. materiały prasowe

Publikacji towarzyszy hasztag #muzykajestwazna, ponieważ jej autorzy nie chcą patrzeć na tę dziedzinę sztuki wyłącznie jako na formę dostarczania rozrywki. Są przekonani, że tak dawniej (najstarszy z opisanych w książce utworów pochodzi z okresu międzywojennego), jak i dzisiaj artyści za pomocą muzyki zajmowali stanowisko w ważnych społecznie sprawach. Autorzy książki postanowili więc stworzyć listę stu najważniejszych ich zdaniem polskich kompozycji muzycznych. Najważniejszych i najodważniejszych, bo kryterium wyboru stanowiła dla nich odwaga muzyków do wygłoszenia własnego manifestu. Znalazło się tam miejsce nie tylko dla krytykujących władzę protest songów, ale też wszystkich piosenek, które poruszały kontrowersyjne dla ówczesnego odbiorcy tematy.

Wybór z natury rzeczy jest subiektywny, dlatego autorzy 100 najodważniejszych polskich piosenek nie przedstawiają książki jako podręcznika do historii polskiej muzyki. Dowodem na to jest rezygnacja z chronologicznego układu utworów na rzecz porządku alfabetycznego. Piszący nie dowodzą też, że któraś z piosenek wywołała większy skandal niż inna - każda szokowała w swoim czasie i na własny sposób. Krzyżański i Mieszczak nie ograniczyli się przy tym do wybranych gatunków muzycznych, stąd obok Cool Kids of Death pojawia się Izabela Trojanowska, Mata, 2 plus 1 czy Zbigniew Wodecki i jego Chałupy welcome to. Dziennikarze cofnęli się do momentów powstawania poszczególnych tekstów, żeby zbadać kulisy ich tworzenia oraz recepcji. Porozmawiali z wieloma artystami, by usłyszeć nieznane historie zabawne albo mrożące krew w żyłach anegdoty na temat utworów, które wszyscy znamy. Ale czy zawsze wiemy, o czym tak naprawdę opowiadają?

Jakub Krzyżański i Marcin Mieszczak od wielu lat pasjonują się muzyką. Pierwszy z nich to dziennikarz, bloger i recenzent. Prowadzi własny kanał na YouTube, na którym pojawiają się między innymi odcinki z serii Kultowe polskie płyty. Drugi to założyciel Portalu Winylowego i muzyk w zespole PM2 Collective. Spotkanie z nimi odbędzie się w ramach pierwszej w tym roku odsłony projektu Sztuk-mistrze, którego celem jest wymiana doświadczeń i wiedzy z zajmującymi się różnymi dziedzinami sztuki twórcami.

Mirella Kryś

  • spotkanie z Jakubem Krzyżańskim i Marcinem Mieszczakiem z cyklu Sztukmistrze
  • 25.01, g. 18
  • Biblioteka Raczyńskich
  • wstęp wolny

© Wydawnictwo Miejskie Posnania 2024