Kultura w Poznaniu

Muzyka

opublikowano:

Muzyka dla muzeum

Sto piątą rocznicę powstania wielkopolskiego będziemy mogli świętować już od połowy miesiąca. I to jak świętować! 17 grudnia w Poznaniu na  koncercie Wielkopolska GRA! Dla muzeum wystąpią najjaśniejsze gwiazdy polskiej estrady.  

Komputerowa wizualizacja projektu nowego Muzeum. Duże szare bryły budynków, zieleń dookoła nich. Na obrazie znalazły się również sylwetki umundurowanych żołnierzy na koniach. - grafika artykułu
Wizualizaca Muzeum, fot. WXCA

To ma być radosny element rocznicowych obchodów - zapowiadają organizatorzy. A jeśli świętować w pozytywnej atmosferze, to nie może zabraknąć dobrej muzyki. Zadba o nią kompozytor, producent, multiinstrumentalista - Andrzej Smolik - dyrektor artystyczny koncertu Wielkopolska GRA! Dla muzeum, który 17 grudnia zaprosi na scenę hali nr 5 Międzynarodowych Targów Poznańskich spore grono znanych artystów i artystek.

Lista wykonawców może robić wrażenie. Znaleźli się na niej: Katarzyna Nosowska, Natalia Przybysz, Natalia Szroeder, Krzysztof Zalewski, Kev Fox, Piotr Rogucki i Michał Wiraszko. Ten ostatni wraz z poznańskim zespołem Muchy zadba o energetyczny support. W repertuarze znajdzie się 20 piosenek, w nowych, specjalnie przygotowanych aranżacjach. Artyści - poza solowymi występami - łączeni będą także w nieoczywiste duety. Patrząc na line up, trudno nie spodziewać się doznań na najwyższym poziomie i wykonów, które rozgrzeją publiczność w nawet najmroźniejsze grudniowe popołudnie. Wydarzenie poprowadzi Piotr Stelmach, dziennikarz muzyczny, wieloletni redaktor Programu Trzeciego Polskiego Radia i współzałożyciel Radia357. Za dopełniające całość wizualizacje odpowiada ceniony artysta Tomasz Kuczma.

Koncert jest dofinansowany przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego, ale bilety na niego trzeba kupić. Kosztują 50 złotych i ten wydatek musi ponieść każdy. Nie ma zaproszeń czy wejściówek dla VIP-ów. Dlaczego? Bo zgodnie z tytułem wydarzenia Wielkopolska GRA! Dla muzeum całkowity dochód ze sprzedaży biletów wesprze budowę nowej siedziby Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919. Gmach powstanie w historycznym sąsiedztwie Wzgórza św. Wojciecha i Cmentarza Zasłużonych Wielkopolan w Poznaniu. To na nim spoczywają między innymi prochy generała Stanisława Taczaka, pierwszego naczelnego dowódcy powstania wielkopolskiego. Zgodnie z harmonogramem muzeum, jak i jego stała wystawa mają być gotowe do grudnia 2026 roku.

Dlaczego powstanie jest tak ważne dla Wielkopolan? Przypomnijmy: wybuchło 27 grudnia 1918 roku. Dzięki temu, co warte podkreślenia, zwycięskiemu zrywowi prawie cała Wielkopolska wróciła w granice Polski. Ten fakt do dziś jest powodem do dumy i satysfakcji.

Wielkopolska GRA! Dla muzeum to zatem tylko część większej akcji związanej ze świętowaniem. Dzień przed koncertem (16.12) na terenie MTP stanie pełne atrakcji Miasteczko Powstańcze. Tego dnia o g. 18 zagra tam zespół Luxtorpeda. 26 grudnia, jak co roku, na poznańskim Dworcu Letnim odbędzie się inscenizacja przyjazdu Ignacego Jana Paderewskiego. Główne obchody odbędą się natomiast 27 grudnia. W programie m.in. spotkanie przed pomnikiem Powstańców Wielkopolskich (o g. 16.40) i koncert Filharmonii Poznańskiej w Auli Uniwersyteckiej (g. 19). Dzień później obchody odbędą się w Warszawie. Jeśli wciąż nie wiecie, jak i gdzie świętować 105. rocznicę powstania wielkopolskiego, zajrzyjcie na stronę www.27grudnia.pl

Marta Szostak

  • Wielkopolska GRA! Dla muzeum
  • MTP, hala nr 5, g. 18
  • bilety: 50 zł

© Wydawnictwo Miejskie Posnania 2023