Kultura w Poznaniu

Muzyka

opublikowano:

Muzyczne przedwiośnie

Poznańska Wiosna Muzyczna niemal co roku budzi Poznań z zimowego snu. Choć główny nurt tegorocznej edycji festiwalu przypadnie na maj, organizatorzy zapraszają na pierwszy z koncertów pod szyldem festiwalu już w najbliższy piątek.

. - grafika artykułu
fot. materiały prasowe

52. edycję Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Współczesnej Poznańska Wiosna Muzyczna w piątek 10. marca zainauguruje Aequinoctium na orkiestrę symfoniczną Katarzyny Kwiecień-Długosz. Będzie to prawykonanie utworu zamówionego specjalnie na tę okazję. Łacińskie aequinoctium tłumaczone na język polski oznacza równonoc, która to z kolei przypada na 20. marca. Ta symfoniczna opowieść o jednej z najbardziej tajemniczych nocy w roku rozpocznie piątkowy wieczór z poznańskimi filharmonikami. Następnie poznańscy filharmonicy, pod dyrekcją maestra Łukasza Borowicza, wykonają klasykę XX-wiecznej literatury puzonowej, czyli kompozycję Kazimierza Serockiego - Koncert na puzon i orkiestrę. Dzieło kompozytora swoją premierę miało w 1954 roku, a powstało z myślą o znakomitym puzoniście Juliuszu Pietrachowiczu. Kiedy kompozytor usłyszał rozgrywającego się na zapleczu puzonistę, zauroczony grą podszedł do niego i zaproponował wykonanie utworu, który właśnie zamierzał napisać na puzon. Zwieńczeniem wieczoru będzie Koncert na skrzypce, wiolonczelę i orkiestrę op. 105 Krzysztofa Meyera, którego inne dzieło gościło już ostatnio w progach Auli Uniwersyteckiej, kiedy publiczność miała okazję wysłuchać pełnego nostalgii Epitafium pamięci dzieci zamordowanych na wojnie w Ukrainie op. 139.

Poznańska Wiosna Muzyczna to wydarzenie szczególne na mapie festiwali muzyki współczesnej. Pierwsza edycja miała miejsce w 1961 roku. Pomysłodawcą i założycielem był kompozytor szczególnie związany z Poznaniem - Tadeusz Szeligowski. Festiwal w swym założeniu jest wydarzeniem popularyzującym muzykę najnowszą wśród szerokiego grona słuchaczy. Oprócz dzieł współczesnych kompozytorów, spełnia on też wymagania koneserów muzyki najnowszej, gdyż podczas festiwalu możemy usłyszeć prawykonania utworów kompozytorów z Polski, jak i ze świata. W swojej wieloletniej tradycji, Poznańska Wiosna Muzyczna pozostaje otwarta na nowe nurty muzyczne i światowe zjawiska. Dyrektorem Festiwalu jest kompozytor: Artur Kroschel.

Jak muzycznie rozbudzi nas tegoroczny prolog do Poznańskiej Wiosny? Będzie się można o tym przekonać już w najbliższy piątek.

Katarzyna Nowicka-Rynkiewicz

  • Poznańska Wiosna Muzyczna - Dwa koncerty
  • 10.03, g. 19
  • Aula UAM
  • bilety: 25-55 zł

© Wydawnictwo Miejskie Posnania 2023