Kultura w Poznaniu

Muzyka

opublikowano:

Muzyczna Rusałka

9 koncertów, na które wstęp jest wolny. Odnajdą się na nich fani jazzu, popu, bluesa, tanga, piosenki poetyckiej i wielu innych. W każdą niedzielę lipca i sierpnia Towarzystwo Przyjaciół Sołacza zaprasza, by w malowniczym miejscu poczuć prawdziwą wolność lata - tę muzyczną.

. - grafika artykułu
Główny Zawór Jazzu, fot. materiały organizatorów

Zmiana w stosunku do lat poprzednich jest tylko jedna - koncertów Sołackich nie wysłuchamy w restauracji Meridian's, a w Ośrodku Rusałka. Organizatorzy informują, że "trudno byłoby w parku Sołackim zapewnić bezpieczne warunki dla słuchaczy. Rolę gospodarza zgodziła się w tym roku pełnić Restauracja Rusałka, która już w ubiegłym roku zorganizowała na terenie Ośrodka kilka udanych koncertów". Jak zapowiada się tegoroczny program?

Na początek Główny Zawór Jazzu (5.07) i koncert Złote lata jazzu. To zespół, który inspiruje się muzycznymi latami 30., 40. i 50. Grupa przyjaciół, których połączyła pasja do muzyki z tamtych czasów, w swojej twórczości nie odnosi się wyłącznie do przeszłości. Muzycy łamią bariery historyczno-gatunkowe włączając do swojego repertuaru m.in. piosenki Moniki Brodki czy Margaret.

Pozostając niedaleko jazzu, w kolejną niedzielę (12.07) wysłuchamy Blue Wave Band. To poznański zespół grający blues, rock i soul, czasami zahaczając o r&b. Zespół, w skład którego wchodzą Fryderyk Narożny (śpiew, harmonijka), Jacek Janicki (gitara), Pancerz (bas), Maras (perkusja) i Remigiusz Rogacki (gitara), wykonuje zarówno standardy, jak i własne kompozycje wyrastające z korzeni wymienionych wcześniej gatunków.

Zupełnie inny klimat zapewni zespół Azúcar (19.07). Melodie z Ameryki Łacińskiej otworzą przed nami świat muzyki kubańskiej - tej spod znaku Buena Vista Social Club. Muzycy grający na oryginalnych kubańskich instrumentach wykonywać będą salsy, bachaty, czy reagetton.

Po gorących rytmach przyjdzie czas na nieco bardziej refleksyjną muzykę. Good Staff, czyli zespół, który "koncertuje i podąża za swoimi marzeniami" założyli Anna i Wojciech Winiarscy. Początek ich muzycznej drogi związany był z wierszami Leopolda Staffa. Do Anny (śpiew) i Wojciecha (gitara, lutnia) po czasie dołączyli pianista i aranżer Jacek Skowroński, perkusjonista Robert Rekiel, gitarzysta basowy Paweł Głowacki oraz grająca na fletach Joanna Skowrońska. Zespół inspiruje się tradycją piosenki poetyckiej, a także świecką muzyką renesansu i słowiańską muzyką ludową.

Równie ciekawie zapowiada się sierpień nad Rusałką. W pierwszą niedzielę tego miesiąca usłyszymy zespół Country Spiders Grup grający znane polskie i zagraniczne covery, a tydzień później - uwielbianego w Poznaniu Wiesława Prządkę. Ten wybitny akordeonista i bandeonista zaprosi nas na podróż po Buenos Aires, Paryżu i Nowym Jorku. A wystąpi z muzykami sprawdzonymi podczas wielu wspólnych projektów - Zbigniewem Wrombelem (kontrabas), Rafałem Karasiewiczem (fortepian), Andrzejem Mazurkiem (instrumenty perkusyjne).

16 sierpnia wystąpi równie ceniony w Poznaniu Piotr Kuźniak z recitalem Od Niemena do Santany. Tydzień później nad Rusałką królować będzie swing w wykonaniu Happy Jazz Band. Na koniec wakacji (30.08) wystąpią związani z poznańskim Teatrem Wielkim Tenorzy Trzej, czyli Karol Bochański, Marek Szymański i Barłomiej Szczeszek. Towarzyszyć im będzie Marcin Dęga (fortepian), a koncert poprowadzi Agnieszka Kozłowska-Dąbek.

Aleksandra Kujawiak

  • cykl Koncertów Sołackich nad Rusałką, wstęp wolny:
  • 5.07 - Główny Zawór Jazzu, Złote lata jazzu
  • 12.07 - Blue Wave Band, Blues nad wodą
  • 19.07 - Azúcar, Melodie z Ameryki Łacińskiej
  • 26.07 - Good Staff, Bez kochania trudno
  • 2.08 - Country Spiders Group, Najprostsza jest droga do domu
  • 9.08 - Wiesław Prządka, Rafał Karasiewicz, Zbigniew Wrombel, Andrzej Mazurek, Buenos Aires, Paris, New York
  • 16.08 - Piotr Kuźniak, Od Niemena do Santany
  • 23.08 - Happy Jazz Band, Swingująca Rusałka
  • 30.08 - Tenorzy Trzej, O sole mio

© Wydawnictwo Miejskie Posnania 2020