Kultura w Poznaniu

Muzyka

opublikowano:

Muzyczna rozmowa między Jackiem Kleyffem a Jerzym Słomińskim

W najbliższy czwartek w Ósemkach wystąpią artyści zajmujący szczególne miejsce w historii polskiej sceny muzycznej.

Jacek Kleyff i Jerzy "Słoma" Słomiński. Fot. materiały organizatorów - grafika artykułu
Jacek Kleyff i Jerzy "Słoma" Słomiński. Fot. materiały organizatorów

Jacek Kleyff jest twórcą o wielu twarzach. W latach 70. wraz z Januszem Weissem i Michałem Tarkowskim tworzył słynny kabaret Salon Niezależnych, który z sukcesami występował w warszawskim klubie "Medyków" i "Pod Egidą" oraz na festiwalach: Fama, w Opolu i Krakowie. Kiedy jednak na przełomie 1975/76 roku jego członkowie podpisali List 59 (znany później jako List 66, w którym polscy intelektualiści sprzeciwili się serwilistycznym wobec Związku Radzieckiego zapisom w Konstytucji PRL), kabaret zaczął być szykanowany i otrzymał zakaz występów. To zaangażowanie polityczne nie przeszkodziło jednak Jackowi Kleyffowi w rozwijaniu dalszej drogi artystycznej - drogi barda, poety, malarza, aktora.

W połowie lat 80. powstała Orkiestra Na Zdrowie (ONZ), zespół wykonujący repertuar z obszaru śpiewanej poezji, reggae i muzyki etnicznej. W jej składzie, obok Kleyffa, znalazł się m.in. Jerzy "Słoma" Słomiński - znakomity bębniarz i autor tekstów, znany z występów w takich zespołach jak Brygada Kryzys, Izrael czy Osjan. "Słoma" sam wytwarzał bębny typu kongo, głównie po to, by - jak twierdził - mieć na czym grać. Uważany jest za polskiego prekursora gry na bębnach. Dzięki jego działaniom i swego rodzaju modzie na ten instrument pojawiły się takie formacje jak choćby poznańska Drum Machina.

Pretekstem do poznańskiego spotkania z oboma panami jest wydana przez oficynę Czarne książka Jacka Kleyffa pt. "Rozmowa". Początkowo tytułową rozmowę, którą z autorem przeprowadził Kazimierz Malinowski, opublikowano w miesięczniku "Lampa". Wydawnictwo Czarne zaproponowało Kleyffowi szerszą formę wypowiedzi i ostatecznie powstała niezwykła opowieść o muzyce, polityce, filozofii, historii, będąca zapisem życia artysty w Polsce komunistycznej i postkomunistycznej. Kleyff dzieli się w niej z czytelnikami opisem drogi ku wegetarianizmowi i taoizmowi, opowiada o podróżach, m.in. do Nepalu i podnóża Himalajów.

Koncert będzie z pewnością ucztą dla ducha, w której obie warstwy - dźwięku i słowa - stworzą niezapomniany spektakl. Można mieć nadzieję na największe przeboje Kleyffa: "Telewizję", "Huśtawki", "Nie męcz mnie" czy "Balladę".

Przy okazji koncertu Ósemki włączają się w akcję "Solidarni z lokatorami" - w holu teatru będzie stała skarbonka, do której można wrzucać pieniądze przeznaczone na obronę i pomoc prawną dla ofiar "czyścicieli" poznańskich kamienic.

Katarzyna Kamińska

  • koncert: Jacek Kleyff i Jerzy "Słoma" Słomiński
  • Teatr Ósmego Dnia
  • 14.03, g. 19
  • bilety: 20 zł (kasa teatru)