Kultura w Poznaniu

Muzyka

opublikowano:

Lutosławski w duecie z Beatlesami

Są takie albumy muzyczne, które kojarzą niemal wszystkie pokolenia. Płyta Abbey Road zespołu The Beatles stała się pretekstem do poprowadzenia opowieści przez wybitnego skrzypka Guy'a Braunstein'a, któremu już w najbliższy piątek towarzyszyć będzie Orkiestra Filharmoników Poznańskich, dyrygowana przez Ariela Zuckermanna.

. - grafika artykułu
The Beatles, "Abbey Road", fot. materiały prasowe

Lutosławski i The Beatles zabrzmią w Auli Uniwersyteckiej już w najbliższy piątek. Oprócz Abbey Road Rhapsody, w aranżacji skrzypka Guy'a Braunstein'a, tego wieczoru usłyszymy także Koncert na orkiestrę Witolda Lutosławskiego, a także Epitafium pamięci dzieci zamordowanych na wojnie w Ukrainie op. 139 Krzysztofa Meyera. Kompozycja Krzysztofa Meyera napisana jest na specjalne zamówienie i symbolicznie wybrzmi w pierwszą rocznicę inwazji rosyjskiej na Ukrainę.

Krzysztof Meyer to muzyczny erudyta, balansujący w swojej twórczości na granicy różnych technik muzycznych. Zasłynął napisaną w stylu mozartowskim symfonią, która od strony praktycznej jest w zasadzie nie do od różnienia od tych tworzonych przez samego Mozarta. - Przy komponowaniu bawi mnie możność wykorzystywania różnych technik. Chyba nie ma wśród najnowszych takiej, która by mnie zupełnie nie interesowała (...). I nie będzie naprawdę żadna nieskromnością i przesadą, gdy powiem, że w niektóre rejony mojego wewnętrznego świata muzycznego wchodzę dowolnymi środkami technicznymi i znajduję się niezależnie od nich tam, gdzie na początku zamierzyłem - mówi sam o sobie Meyer.

Na publiczność czeka także muzyczna reminiscencja jednego z najbardziej znanych na całym świecie albumów muzycznych, a zatem Abbey Road. Wydawać by się mogło, że skrzypkowie mają szczególną słabość do twórczości The Beatles. Do tej pory mam w swoich winylowych zbiorach płytę Wadima Brodskiego, Beatles Symphony z 1988 roku. Na koniec koncertu Aulę Uniwersytecką wypełnią dźwięki Koncertu na orkiestrę Witolda Lutosławskiego, którego 29. rocznicę śmierci obchodziliśmy 7 lutego. Inspiracją twórczą dla Lutosławskiego był Koncert na orkiestrę Béli Bartóka. Lutosławski wykorzystał materiał muzyczny polskiego folkloru, sięgając do pieśni w zbiorach Oskara Kolberga, jednak ludowe melodie poddał daleko idącym modyfikacjom i przetworzeniom.

Jak zabrzmi duet Beatlesów z Lutosławskim? Przekonamy się już w najbliższy piątek za sprawą Filharmoników Poznańskich, maestra Ariela Zuckermanna i solisty Guy'a Braunstein'a.

Katarzyna Nowicka-Rynkiewicz

  • Lutosławski i The Beatles
  • 24.02, g. 19
  • Aula UAM
  • bilety: 20-55 zł

© Wydawnictwo Miejskie Posnania 2023