Zbigniew Kozub to twórca związany przede wszystkim z Poznaniem. Pierwsze kroki kompozytorskie stawiał w klasie kompozycji Floriana Dąbrowskiego w poznańskiej Akademii, którą ukończył w 1985 roku. Jest laureatem wielu konkursów kompozytorskich. Został również uhonorowany Medalem Młodej Sztuki (1988) i nagrodą specjalną za muzykę do filmu Mały Książę w reżyserii Waldemara Śmigasiewicza na Festiwalu Filmów Fabularnych i Telewizyjnych dla Dzieci i Młodzieży (1992). W końcówce lat 90. i na początku XXI wieku, pełnił funkcję prodziekana, dziekana oraz kierownika Wydziału Kompozycji, Dyrygentury i Teorii Muzyki na poznańskiej Akademii Muzycznej. W latach 1993-99 sprawował obowiązki prezesa Oddziału Poznańskiego Związku Kompozytorów Polskich oraz dyrektora Festiwalu Poznańska Wiosna Muzyczna. W latach 1999-2003 był członkiem Rady Programowej Radia "Merkury". Do chwili obecnej współpracuje z poznańskim Uniwersytetem Artystycznym, jest również laureatem Nagrody ZaiKSu za propagowanie polskiej muzyki współczesnej.
Podczas wtorkowego prawykonania zaprezentują się trzy chóry. Wystąpi chór ogólnouczelniany poznańskiej akademii przygotowany przez Pawła Łuczaka i Aleksandrę Pałczyńską, Chór Politechniki Poznańskiej "Volantes Soni", również przygotowany przez Pawła Łuczaka oraz Chór Kameralny "Dysonans", pod kierunkiem Magdaleny Wdowickiej-Mackiewicz. Wśród solistów usłyszymy Marzenę Michałowską (sopran), Małgorzatę Woltmann-Żebrowską (alt) i Tomasza Zagórskiego (tenor). Prócz tego za recytację odpowiedzialny będzie aktor Adam Ferency, za organy Sławomir Kamiński, a zespoły Akademii Muzycznej oraz Orkiestra Symfoniczna zagrają pod batutą Jakuba Chrenowicza.
Utwór Te Deum - na sopran, alt, tenor, recytatora, chór mieszany, organy i orkiestrę symfoniczną, skomponowany został właśnie z okazji setnych urodzin poznańskiej Akademii. Władze uczelni zamówiły u kompozytora kompozycję, której prawykonanie stanie się jednym z najważniejszych wydarzeń obchodów działalności uczelni. Miejsce wykonania kompozycji, nie zostało wybrane przypadkowo. Wybrzmi w przestrzeni poznańskiej Fary, wykorzystując walory akustyczne tego miejsca, a partia organowa zostanie wykonana na słynnym instrumencie Ladegasta.
Te deum to wczesnochrześcijański hymn modlitewny, po który w swojej twórczości sięgało wielu wybitnych kompozytorów m.in. Georg Frierdich Haendel, Wolfgang Amadeus Mozart, Hektor Berlioz, Karol Kurpiński, Krzysztof Penderecki czy Wojciech Kilar. Co w tym pełnym mistycyzmu dziele będziemy mogli usłyszeć w utworze kompozytora muzyki współczesnej? Przekonamy się o tym już w najbliższy wtorek.
Katarzyna Nowicka
- prawykonanie kompozycji Te Deum Zbigniewa Kozuba
- 3.03, g. 20
- Fara Poznańska
- wstęp wolny
© Wydawnictwo Miejskie Posnania 2020