Wyrazem solidarności z sąsiadem będzie Melodia ukraińskiego kompozytora Myroslava Skoryka, utwór, który stał się symbolem wsparcia i pamięci. Podczas koncertów w drugiej połowie marca orkiestry stowarzyszone w Zrzeszeniu Filharmonii Polskich włączyły Melodię w program koncertów. Pomysł ten znalazł też naśladowców poza granicami Polski, a przy najbliższej okazji do ich grona dołączy Amadeus.
Gościem Orkiestry będzie ukraiński pianista Denis Zhdanov. Jego międzynarodowa kariera zaczęła się od recitali w i występów w Łodzi w 2007, dokąd wrócił na dwie pierwsze edycje Festiwalu Pianistycznego im. A. Rubinsteina. Następne lata przyniosły mu nagrody na konkursach w Hiszpanii, Polsce, Włoszech i Finlandii. Warto też podkreślić, że od samego początku nauki zdobywał laury - już po roku gry na fortepianie wygrał lokalny konkurs pianistyczny jako najmłodszy uczestnik. Zhdanov koncertuje z orkiestrami z wielu krajów Europy, występował także w Azji. Jego repertuar obejmuje zarówno koncertowy kanon dzieł Beethovena i Mozarta, jak i szerokie spektrum utworów sięgających od renesansu po współczesność. Jeden z jego recitali opierał się na kontrastowaniu kompozytorów renesansowych i współczesnych. Pianista nie zajmuje się tylko działalnością estradową - uczy także gry na fortepianie na uczelniach w Szwajcarii i w Austrii, poszukując własnej metody dydaktycznej. Prowadzi także zajęcia online oraz kanał na YouTube, gdzie wprowadza w tajniki gry na fortepianie i interpretacji. Ten wszechstronnie uzdolniony artysta wykona z Orkiestrą Amadeus IV Koncert fortepianowy G-dur op. 58 Ludwika van Beethovena.
IV Koncert fortepianowy G-dur powstał w latach 1804-1807. Był to bardzo intensywny i owocny czas w karierze Beethovena. W tym czasie powstały też IV, V, VI Symfonia, Msza C-dur oraz jedne z jego najsłynniejszych sonat. W efekcie w IV Koncercie w pełni rozkwitł indywidualny styl kompozytora. Orkiestra jest samodzielna, niczym w symfonii, a partia fortepianu swobodnie się z nią przeplata. Wirtuozeria nie jest czysto popisowa, ale staje się przemyślana i bardziej artystyczna. Koncert ma pogodny charakter (na tyle, że niektórzy zwą go koncertem "skowronkowym"), lecz nie brakuje mu też bardziej dramatycznych momentów.
Po Beethovenie na scenie zabrzmi muzyka Josepha Haydna. To jeden z najważniejszych symfoników w dziejach, wielki poprzednik Mozarta i Beethovena. Napisał ponad 100 symfonii, choć zaczął je komponować dopiero po trzydziestce. Wiele z nich, w tym 45 Symfonia fis-moll zwana "Pożegnalną", powstało na służbie u księcia Estarházy i miały zaspokajać muzyczne gusta mecenasa. Z symfonią wybraną na najbliższy koncert wiąże się anegdota godna najlepszych bojów o prawa pracownicze. Książe miał przedłużać, wbrew woli muzyków, pobyt orkiestry w jednej z rezydencji. Muzycy poprosili o pomoc Haydna, który w ostatniej części nowej symfonii zawarł ukryte przesłanie. W jej trakcie kolejni muzycy kończyli swoje partie, zabierali instrumenty i... wychodzili. Ten swego rodzaju performance miał ostatecznie skłonić księcia do nagrodzenia artystów wyczekiwanym urlopem.
Nadchodzący koncert Orkiestry Amadeus pod batutą Anny Duczmal-Mróz z udziałem Denisa Zhdanova przy fortepianie zapowiada wiele muzycznych przeżyć i poruszających momentów. Repertuar i wykonawcy to najlepsza zachęta dla melomanów, aby spędzić niedzielny wieczór w Auli UAM.
Paweł Binek
- Koncert Orkiestry Kameralnej Polskiego Radia Amadeus Solidarni z Ukrainą
- fortepian: Denis Zhdanov
- dyrygent: Anna Duczmal-Mróz
- 3.04, g. 18
- Aula UAM
- bilety: 40-60zł
© Wydawnictwo Miejskie Posnania 2022