Kultura w Poznaniu

Muzyka

opublikowano:

Kameralne Włochy

Przed nami kolejna odsłona wydarzeń z cyklu Koncerty Bardzo Kameralne. Tym razem pozostaniemy w kręgu włoskim. Usłyszymy utwory Pucciniego, Pergolesiego oraz Ginastery. Za dyrygenckim pulpitem stanie włoski dyrygent Marco Guidarini.

. - grafika artykułu
Sandra Haniszewska-Kubasik, fot. materiały prasowe

Usłyszymy trzy utwory. Dużym zaskoczeniem z pewnością będzie elegia na orkiestrę smyczkową I Crisantemi Giacomo Pucciniego - który do historii muzyki przeszedł jako jeden z najwybitniejszych kompozytorów operowowych. Tu poznamy inną, czysto instrumentalną odsłonę twórczości kompozytora Madame Butterfly. Utwór I Crisantemi napisał w jedną noc, jako hołd dla zmarłego przyjaciela księcia Sabuadii i Aosty.

Dla tych, którzy w budynku Teatru Wielkiego przyzwyczajeni są do słuchania przede wszystkim głosów operowych - utwór Stabat Mater Giovanni Battisty Pergolesiego. Jak czytamy w zapowiedzi koncertu "tej kompozycji przypisuje się podobne znaczenie jak Reguiem Mozarta - Pergolesi napisał ją parę miesięcy przed śmiercią". To utwór najczęściej wydawany w XVIII wieku, jedno z najsłynniejszych Stabat Mater w historii muzyki. Chociaż Pergolesi tworzył w epoce baroku, jego Stabat Mater zapowiada już nową epokę, wpisuje się w okres przedklasyczny, którego sam kompozytor już nie dożył. Kompozycja ta jest pełna patosu, brawurowych melodii i efektownych przebiegów. Wśród solistów usłyszymy Lucynę Białas (sopran), członkinię zespołu muzyki dawnej Laboratoire de la Musique oraz Tomasza Raczkiewcza (kontratenor), którego głos od 1996 roku możemy podziwiać w wielu spektaklach Teatru Wielkiego. Jego ulubionym kompozytorem jest inny, słynny barokowy kompozytor - Georg Friedrich Händel.

W pierwszy marcowy weekend usłyszymy również dzieło Alberto Ginasery, Argentyńczyka o włoskich korzeniach. Solistką w jego utworze Pampaena op. 16 na skrzypce i orkiestrę smyczkową będzie Sandra Haniszewska-Kubasik, która od dziesięciu lat jest koncertmistrzynią Orkiestry Teatru Wielkiego w Poznaniu. Artystka ​​kształciła się w tzw. "Poznańskiej Szkole Talentów" w klasie skrzypiec prof. Jadwigi Kaliszewskiej. W 2008 roku ukończyła Conservatorium Maastricht w Holandii w klasie prof. Borisa Belkina. Jest absolwentką Akademii Muzycznej w Poznaniu w klasie prof. Jadwigi Kaliszewskiej.  Współtworzy duet skrzypcowo-gitarowy Haniszewska-Kandulski DUO, z którym koncertuje w kraju i za granicą. W 2013 roku zespół został nagrodzony Medalem Młodej Sztuki w dziedzinie muzyki poważnej. Od 2019 roku jest także członkinią Moniuszko String Quartet.

Orkiestrę Kameralną Teatru Wielkiego w Poznaniu poprowadzi Marco Guidarini - jeden z najbardziej cenionych dyrygentów swojego pokolenia, od lat występujący na całym świecie. W jego zróżnicowanym repertuarze znajduje się około siedemdziesiąt tytułów operowych oraz ponad dwieście dzieł symfonicznych. Dyrygent z tak szerokim repertuarem znalazł także czas i przestrzeń na kilka kierunków studiów. Jego rozległe wykształcenie akademickie obejmuje zarówno studia humanistyczne - doktorat z komparatystyki na Uniwersytecie Genueńskim, jak i wiolonczelę i dyrygenturę na Universität für Musik und darstellende Kunst (Wiedeń), a także kompozycję oraz muzykologię.

Publiczność poznańska poznała go bliżej podczas premiery Strasznego dworu Moniuszki w lipcu 2021 roku. Od sezonu 2021/2022 dyrygent sprawuje funkcję dyrektora muzycznego poznańskiej opery.

Aleksandra Kujawiak

  • koncert z cyklu Koncerty Bardzo Kameralne
  • 5.03, g 19
  • także: 6.03, g. 18
  • Teatr Wielki, foyer I piętra
  • bilety: 33-40 zł

 © Wydawnictwo Miejskie Posnania 2022