Swoistą klamrą koncertu będą utwory związanej z Poznaniem kompozytorki Ewy Fabiańskiej-Jelińskiej. Otworzy go How is it possible? na obój solo, a zamknie przeznaczona na sopran, obój i kwartet smyczkowy Elegia o... (chłopcu polskim) do słów wiersza Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. Przesycona tragizmem poezja opisuje los straconego wojennego pokolenia, zmuszonego do walki w obronie kraju. Skojarzenia z wojną w Ukrainie nasuwają się same i jej właśnie - Ukrainie, a zwłaszcza cierpiącym, niewinnym dzieciom - zadedykowany będzie koncert.
Oprócz utworów Fabiańskiej-Jelińskiej zabrzmi też muzyka mistrzów baroku i klasycyzmu. Koncert nr 2 g-moll "Lato" ("LʼEstate") to jeden z koncertów skrzypcowych, które wchodzą w skład słynnego cyklu Cztery pory roku. Ten z kolei pochodzi ze zbioru koncertów Il Cimerto dell'Armonia e dell'Invenzione. Oprócz Czterech pór roku znajdziemy tam koncerty zatytułowane Burza na morzu i Przyjemność. Należą one do barokowego nurtu muzyki programowo-ilustracyjnej. Koncerty poświęcone porom roku poprzedzone są sonetami, których atmosfera odmalowana jest w muzyce. W Lecie słychać skwar, natrętne owady, zrywający się wiatr, burzę z gradobiciem niszczącą plony, płacz dziecka... nie jest to Lato spokojne i pogodne.
W programie znajdują się też dwa utwory Wolfganga Amadeusza Mozarta: Kwartet obojowy F-dur KV370 i aria Exsultate jubilate z motetu Exsultate jubilate KV 165. Ten drugi utwór Mozart skomponował w 1773 do tekstu nieznanego dziś autora. Podczas podróży po Włoszech 17-letni wówczas kompozytor usłyszał słynnego kontratenora Venanzio Rauzzini w swojej nowej operze Lucio Silla. Zauroczony jego możliwościami wokalnymi skomponował dla niego motet. Dzisiaj Exsultate jubilate, trzyczęściowy religijny utwór o radosnym charakterze, wykonują soprany.
Muzyczną całość dopełnią Ave Maria brytyjskiego kompozytora i chórmistrza Roberta Prizemana oraz modlitwa Prayer for Ukraine Mykoly Lysenko. Lysenko był XIX-wiecznym ukraińskim kompozytorem, uważanym za ojca ukraińskiej muzyki klasycznej i twórcę opery narodowej (m.in. Czernomorcy, Taras Bulba). Poświęcił się także zbieraniu i opracowywaniu muzyki ludowej oraz nauczaniu, a dziś uznaje się go za jedną z czołowych postaci w historii muzyki Ukrainy.
Podczas koncertu wystąpią oboista Łukasz Krzemiński oraz Kwartet Św. Marcina w składzie Maxima Sitarz-Wawrzyniak (I skrzypce), Korneliusz Wojtkowiak (II skrzypce), Kinga Tarnowska (altówka) i Marcin Baranowski (wiolonczela). Partie wokalne wykona sopranistka Marzena Michałowska.
W pełnej informacyjnego natłoku rzeczywistości, sztuka może przypominać i poruszać niełatwe tematy. Koncert Teatru Muzycznego będzie szansą na refleksję nad teraźniejszością i przyszłością w obliczu wojny. Jednocześnie muzyka ma ogromną kojącą moc, tak bardzo obecnie potrzebną.
Paweł Binek
- Koncert Ukraina: jak to możliwe?
- 24.08, g. 19
- kościół pw. Wszystkich Świętych
- wstęp: bezpłatne wejściówki
© Wydawnictwo Miejskie Posnania 2022