Kultura w Poznaniu

Muzyka

opublikowano:

Il Prete Rosso i Król Soundracków

"Nadzwyczajny koncert", jak zapowiadają jego organizatorzy, odbędzie się gościnnie na scenie Filharmonii Poznańskiej już 6 maja. Tytuł w istocie chwytliwy; przyjrzyjmy się zatem, na czym dokładnie polegać będzie ta wyjątkowość?

. - grafika artykułu
Konstanty Andrzej Kulka, fot. materiały prasowe

Punkt pierwszy - repertuar. Połączenie klasyki z muzyką filmową oraz baroku z czasami współczesnymi i tymi, które minęły zaledwie kilka chwil temu. "Il Prete Rosso" i "Król Soundracków", czyli Antonio Vivaldi i Ennio Morricone.

Zaczniemy od przeszłości i jednego z jej najbardziej rozpoznawalnych, cenionych muzycznych dzieł - Czterech pór roku, op. 8.  Ten cykl 4 koncertów skrzypcowych stanowił część trzykrotnie większego zbioru noszącego nazwę Spór między harmonią i wyobraźnią, wydanego w Amsterdamie w 1725 roku. Zawarte w nim koncerty, mimo podobnej budowy, nie stworzyły jednak spójnej stylistycznie całości. Mają natomiast pewne podobieństwa; ponad połowa z nich przedstawiana jest w literaturze częstokroć jako doskonały przykład muzyki ilustracyjnej (w samych Czterech porach zresztą, Vivaldi odnotowywał na partyturze pozamuzyczne odniesienia). Potwierdzają to między innymi nadane poszczególnym częściom tytuły, takie jak La tempesta di mare (Burza na morzu), La Caccia (Polowanie) czy, naturalnie, nazwy poszczególnych pór roku.

W drugiej części koncertu nastąpi przeniesienie słuchaczy z epoki baroku do świata, a raczej światów, o których opowiadać będą kompozycje Ennio Morricone. Laureat honorowego Oscara za całokształt twórczości ma na swoim koncie muzykę do ponad 500 filmów, z których 40 zapewniło mu zdobycie najważniejszych nagród, jakimi doceniani są twórcy muzyki filmowej. Usłyszymy ścieżki dźwiękowe między innymi z kultowego Leona Zawodowca oraz Dawno temu w Ameryce.

Punkt drugi, który właściwie powinien być punktem "przedpierwszym" - Artyści. W piątkowy wieczór na scenie Auli Uniwersyteckiej wystąpi bowiem Konstanty Andrzej Kulka, któremu towarzyszyć będzie Orkiestra Kameralna Filharmonii Narodowej pod dyrekcją Jana Lewtaka, autora transkrypcji Morricone i kierownika artystycznego OKFN. Na klawesynie zagra Danuta Kojro-Pawulska, instrumentalistka i pedagog. Usłyszmy również sopranistkę Magdalenę Schabowską oraz artystki Poznańskiego Chóru Kameralnego. Przybliżając niezaznajomionym (o ile tacy w ogóle istnieją i jeśli tak - tym chętniej zapraszam ich na niniejszy koncert) postać Kulki, trzeba wspomnieć, że jest wirtuozem skrzypiec, pedagogiem i artystą, który od niemalże 60 lat wzbogaca i reprezentuje polską scenę muzyczną w Europie i na świecie. W jego repertuarze znajdują się utwory od wspominanego dziś Vivaldiego po najznakomitszych twórców muzyki XX i XXI wieku. Świętująca w zeszłym sezonie jubileusz 20-lecia swojej działalności Orkiestra nawiązuje do wieloletniej tradycji uprawiania kameralistyki przez wywodzących się z Filharmonii Warszawskiej muzyków. W jej szeregach zasiadają czołowi instrumentaliści Filharmonii Narodowej, w wykonaniu których usłyszymy doskonale znany repertuar, którego część ukazała się na wydanej przez nich płycie z najpiękniejszymi kompozycjami Ennio Morricone. Koncert poprowadzi dziennikarz i recenzent muzyczny, Paweł Sztompke. Zapowiada się wieczór pełen wrażeń! Czy tak będzie? O tym najlepiej przekonać się osobiście.

Marta Szostak

  • Vivaldi - Morricone. Mistrzowie muzycznych krajobrazów
  • 6.05, g. 20
  • Aula UAM
  • bilety: 190 zł

© Wydawnictwo Miejskie Posnania 2022