Kultura w Poznaniu

Muzyka

opublikowano:

Dźwięki zapomnianego świata

- To będzie podróż w przeszłość, do świata brzmiącego zapomnianym językiem jidysz, mieniącego się wyblakłymi kolorami. Tego świata już nie ma. Pozostały po nim strzępki wspomnień, słów, dźwięków - mówi Dorota Abbe, która wraz z Triem Taklamakan wystąpi w poniedziałek w Scenie Wspólnej z repertuarem piosenek żydowskich.

, - grafika artykułu
Dorota Abbe, fot. Agnieszka Rydellek

Aktorka Teatru Nowego, romanistka, reżyserka i pedagożka. O swoich żydowskich korzeniach dowiedziała się jako jedenastolatka: - Także o tym, że z rodziny taty jedynie on przeżył Holokaust. Nie lubił o tym rozmawiać. Ta przeszłość na pewno wpłynęła na moje spojrzenie na świat, uwrażliwienie na sprawy społeczne, zwłaszcza kwestie tolerancji - opowiadała kilka miesięcu temu w rozmowie z miesięcznikiem "IKS". O koncercie, z którym wystąpi w poniedziałek w Scenie Wspólnej pisze: "Zapraszam Was w osobistą podróż. Dotkliwą, momentami bolesną, momentami radosną (...) Co takiego te dźwięki mają w sobie, że tak bolą? Tęsknotę, niewypowiedziany smutek, niespełnione miłości, płonne nadzieje? Czy da się opowiedzieć o tym minionym świecie, nie wspominając o Holokauście? Co to jest żydowska dusza? Albo żydowskie piętno? Czy to jest może właśnie ta, cytując za Mikołajem Grynbergiem, żałoba, która osiadła jak tłusta mgła na wielu pokoleniach? Spróbuję się z Wami tym podzielić, odkryć kawałek siebie" - deklaruje.

Dorota Abbe jest absolwentką PWSFTviT w Łodzi, przez kilkanaście lat była związana z Wrocławskim Teatrem Współczesnym. Od 2011 r. współtworzy stały zespół Teatru Nowego, zagrała m.in. w spektaklach Dom Bernardy Alba, Obwód głowy, Będzie pani zadowolona, czyli ostatnie wesele we wsi Kamyk, Ja jestem Hamlet. W 2013 r. w Ośrodku dla Bezdomnych w Szczepankowie stworzyła Grupę Teatralną Wikingowie, z którą zrealizowała cztery spektakle. Reżyserowała także spektakle na Scenie Wspólnej i w Teatrze Ósmego Dnia. W 2018 roku założyła Fundację Na Marginesie, której celem jest propagowanie ideałów tolerancji, przeciwdziałanie dyskryminacji i wykluczeniom przez sztukę i edukację.

Na scenie towarzyszyć jej będzie poznańskie Trio Taklamakan, czyli: Jan Romanowski - skrzypce, Andrzej Trzeciak - wiolonczela, Michał Karasiewicz - fortepian. "Pakujemy do jednego utworu kilka ciekawych melodii, niekiedy dodajemy frapujący rytm czy intrygującą harmonię, przyprawiamy własnymi pomysłami i jeśli powstała w ten sposób mikstura nas cieszy - włączamy ją do repertuaru. Bardzo nam odpowiada folkowy rodzaj ekspresji" - piszą o sobie poznańscy muzycy.

Podczas wieczoru z piosenkami żydowskimi usłyszymy także fragmenty tekstów ze zbioru opowiadań Rejwach autorstwa Mikołaja Grynberga. "Książki, która jak żadna dotąd, mówi o mnie więcej, niż sama jestem w stanie powiedzieć. Mam nadzieję, że dacie się wciągnąć w ten świat. I może niektórzy z Was przez chwilę zobaczą w moich oczach własne łzy?" - dodaje Dorota Abbe. Przed koncertem (o g. 18) w foyer Sceny Wspólnej otwarty zostanie kiermasz książek i płyt o tematyce żydowskiej, będzie można spróbować oryginalnych dań kuchni żydowskiej i wziąć udział w warsztatach nauki pisma hebrajskiego.

Sylwia Klimek

  • Horyzont - koncert piosenek żydowskich
  • Dorota Abbe & Trio Taklamakan
  • 2.03, g. 19, kiermasz od g. 18
  • Scena Wspólna
  • bilety: 50 zł

© Wydawnictwo Miejskie Posnania 2020