Kultura w Poznaniu

Muzyka

opublikowano:

Chwila przed z uwodzicielem

Sezon artystyczny 2021/2022 Teatr Wielki zainauguruje 26 września Jephthą Georga Friedricha Haendla, jednak wcześniej zaprasza na krótki, acz niezwykle różnorodny i ciekawy przedwstęp, m.in. z nieśmiertelnym uwodzicielem.

. - grafika artykułu
Kornel "Koro" Regel. fot. Printscreen

11 września powinien zaznaczyć w kalendarzu każdy wielbiciel opery - tej klasycznej, jak i współczesnej, ten stęskniony za klimatem teatru, foyer i spotkań z ludźmi, jak i ten, który doskonale czuje się, uczestnicząc w życiu kulturalnym bez wychodzenia z domu. Teatr Wielki na sobotni wieczór przewidział aż dwie premiery. W wersji online zobaczmy Solastalgię Rafała Zapały, natomiast w bardziej tradycyjnych okolicznościach spotkamy się z Don Giovannim.

Tradycyjnych, aczkolwiek niestandardowych. Ze względu na długo oczekiwany remont głównej siedziby Teatru Wielkiego, spotkamy się w Akademickim Teatrze Muzycznym Olimpia, przy ul. Grunwaldzkiej (wejście od ul. Matejki).

Tak zupełnie szczerze, spektakl Don Giovanni W.A. Mozarta w reżyserii Rana Arthura Brauna nie będzie wcale tradycyjny. Zaznaczam, by później sfrustrowani polscy menedżerowie muzyczni nie musieli niepotrzebnie zderzać się ze współczesnością, młodością i, o zgrozo, rapem, a później odsłaniać swoje zamknięcie na świat w felietonach. Dla spokoju ducha odradzam Wam pójście na ten spektakl, szkoda czasu czytelników i Waszych cennych nerwów. Dla reszty natomiast nowa propozycja Teatru Wielkiego może być nie lada ciekawostką. I mam silne przekonanie, że wyjdzie poza ramy newsu i sensacji.

Wszystko zaczęło się od castingu, bitwy rapowej Culture Clash, której stawką był angaż do produkcji w reżyserii Rana Arthura Brauna. Podczas rapowego freestyle'u 1 na 1 z podkładem muzycznym i bez podrzuconego tematu, jury miało okazję przekonać się, że opera i rap mogą się połączyć. W tę sobotę zobaczy i usłyszy to także publiczność, która już od jakiegoś czasu mogła podejrzeć, że w gronie dobrze znanych wykonawców, solistów Teatru Wielkiego, znalazło się jedno enigmatyczne nazwisko - Kornel "Koro" Regel. To on został niekwestionowanym królem bitwy. A jaka będzie jego rola w Don Giovannim?

Spektakl Teatru Wielkiego zakłada połączenie tradycji i współczesności. Będziemy świadkiem podróży w czasie słynnego uwodziciela. Jak czytamy w zapowiedzi organizatorów: "Znany z nieposkromionej reżyserskiej wyobraźni Ran Arthur Braun tym razem wchodzi w umysł bohatera opery Mozarta, pokazując tkwiące w nim sprzeczności. Celem reżysera jest stworzenie wrażenia teatru bliskiego medium, jakim jest kino, gdzie historia rozgrywająca się w umyśle bohatera składa się z przebłysków przeszłości i chwil teraźniejszych". To wszystko złoży się na miks emocji i uczuć, miks arii i rapowych bitów. Zainteresowani?

Nawet jeśli czujecie nutkę sceptycyzmu, warto przyjść do Olimpii ze względu na twórców i wykonawców. Reżyser Don Giovanniego Ran Arthur Braun ukończył klasę fortepianu i śpiewu klasycznego w Jerozolimskiej Akademii Muzyki i Tańca, następnie studiował reżyserię w La Monnaie Opera Studio w Brukseli. Kontynuował studia podyplomowe na Wydziale Muzyki Dawnej Konserwatorium Królewskiego w Hadze. Dobrze znają tego twórcę ci, którzy byli na Cyberiadzie Krzysztofa Meyera. Za reżyserię tego spektaklu Braun otrzymał m.in. nominację do Teatralnej Nagrody Muzycznej im. Jana Kiepury 2014.

W tytułowej roli usłyszymy Jaromira Trafankowskiego. Ponadto na scenie wśród solistów wystąpią Andrzej Ogórkiewicz, Magdalena Nowacka, Magdalena Wilczyńska-Goś, Natalia Puczniewska-Braun, Piotr Friebe, Damian Konieczek, Rafał Korpik i wspomniany wcześniej raper Koro. Zobaczymy także Mariana Kulczyńskiego. Śpiewakom i aktorom towarzyszyć będą instrumentaliści orkiestry Teatru Wielkiego oraz gitarzysta Andrzej Łysów. Za kierownictwo muzyczne odpowiada Olena Skrok.

Aleksandra Kujawiak

  • W.A. Mozart, Don Giovanni
  • reż. Ran Arthur Braun
  • kier. muz. Olena Skrok
  • 11.09, g. 19
  • Akademicki Teatr Muzyczny Olimpia
  • bilety: 33-50 zł

© Wydawnictwo Miejskie Posnania 2021