Kultura w Poznaniu

Muzyka

opublikowano:

Berlińczycy nad Wartą

W ostatnich taktach Śpiewaków norymberskich Wagner głosami chórzystów wychwala świętość sztuki niemieckiej. Rzeczywiście, przez wieki stanowiła ona punkt odniesienia dla krajów Europy, a artyści i wielbiciele doceniali z podziwem (i niekiedy z zazdrością) poziom niemieckiego kunsztu. O tym, jaki poziom prezentuje niemieckie wykonawstwo, będzie można się przekonać już 10 grudnia.

. - grafika artykułu
Daniel Stabrawa, fot. Jim Rakete

Cykl koncertów prezentujących wybitnych muzyków związanych z filharmonią w Berlinie jest jednym z najnowszych projektów Filharmonii Poznańskiej. Swoisty lejtmotyw, czyli muzycy Filharmonii Berlińskiej, nie warunkuje jednak występów wyłącznie niemieckich wykonawców. Będzie to okazja do zapoznania się ze sztuką osób z różnych stron świata. Artystami, których usłyszymy na pierwszym koncercie z cyklu, będą: pochodząca z Norwegii, a koncertująca na całym świecie sopranistka Mari Eriksmoen, wieloletni koncertmistrz Filharmonii Berlińskiej Daniel Stabrawa oraz związany z Filharmonią Poznańską oboista (podczas koncertu zagra na rożku angielskim) Piotr Maćkowiak. Orkiestrę Filharmonii Poznańskiej poprowadzi dyrygent mający szerokie doświadczenie współpracy z niemieckimi orkiestrami - Eivind Gullberg Jensen.

Program wydarzenia powinien zadowolić zarówno miłośników klasyki, jak i tych ciekawych brzmień mniej znanych, lecz równie wyśmienitych. Zostanie wykonane Adagietto z opery Krzysztofa Pendereckiego Raj utracony. Utwór zamówiony z okazji 200. rocznicy uzyskania niepodległości przez Stany Zjednoczone jest obszerną sacro rappresentazione (określenie średniowiecznych i renesansowych przedstawień teatralnych o tematyce religijnej). Jego libretto oparte jest na XVII-wiecznym poemacie Johna Miltona i opisuje historię Adama i Ewy tuż po wygnaniu z rajskiego ogrodu oraz postawę aniołów i demonów wobec tragedii pierwszych ludzi. Drugim utworem będzie cykl pieśni Benjamina Brittena do tekstów Arthura Rimbauda Les Illuminationes op. 18 na orkiestrę smyczkową i głos wysoki.

Występ muzyków zwieńczy kompozycja będąca najczystszą klasyką muzyki skrzypcowej, czyli Koncert skrzypcowy D-dur op. 61 Ludwiga van Beethovena. Początkowo opinia krytyków o utworze z 1806 roku nie była zbyt pochlebna (koncertowi zarzucono brak spójności i wielokrotne powtórzenia banalnych motywów muzycznych). Nie przeszkodziło to jednak karierze utworu, który obecnie, obok innych sławnych koncertów D-dur na skrzypce (Brahmsa i Czajkowskiego) oraz koncertu e-moll Mendelssohna-Bartholdy'ego, stanowi kanon repertuaru skrzypcowego.

Kamil Zofiński

  • Koncert Filharmonicy Berlińscy w Filharmonii Poznańskiej
  • dyr. Eivind Gullberg Jensen
  • 10.12, g. 19
  • Aula UAM
  • bilety 40-65 zł

© Wydawnictwo Miejskie Posnania 2021