Kultura w Poznaniu

Muzyka

opublikowano:

Amadeus w nowym roku

Aż troje solistów wystąpi z Orkiestrą Kameralną Polskiego Radia Amadeus podczas pierwszego koncertu zespołu w tym roku. Będę to fleciści Agata Kielar-Długosz i Łukasz Długosz oraz skrzypek Krzysztof Jakowicz.

. - grafika artykułu
Agata i Łukasz Długosz, fot. Z. Szypowicz

Wspomniani fleciści należą do czołówki polskich muzyków grających na flecie. Agata Kielar-Długosz kształciła się w Hochschule für Musik und Theater w Monachium, Hochschule für Musik w Weimarze, a także w New Haven na Yale University. W Monachium współpracowała z takimi orkiestrami i zespołami jak Bayerisches Symphonieorchester, Münchener Kammerorchester oraz Bach Collegium München. Jako solistka występowała pod batutą m.in. Jacka Kaspszyka, Jerzego Maksymiuka i Jerzego Salwarowskiego, została także laureatką konkursów fletowych w Niemczech, Rumunii i Włoszech. Dokonała licznych prawykonań muzyki polskiej i zagranicznej.  W jej dorobku fonograficznym znajduje się album Flute Reflections nominowany w 2017 roku do International Classical Music Award. Płytę tę nagrała z drugim solistą koncertu Łukaszem Długoszem.

Flute Reflection jest jednym z aż 58 albumów zarejestrowanych przez Łukasza Długosza. Dorobek flecisty spotyka się z uznaniem krytyki, podobnie jak popularyzowanie przez niego polskiej muzyki, która stanowi podstawę fonograficznych dokonań artysty. Za ten aspekt działalności Związek Kompozytorów Polskich i Stowarzyszenie Polskich Artystów Muzyków przyznały mu specjalne nagrody. Flecista koncertuje z sukcesami w Polsce i za granicą, w tym w najsłynniejszych salach koncertowych Nowego Jorku, Wiednia i Berlina.  Współpracował z czołowymi orkiestrami w kraju i Europie, niejednokrotnie pod kierownictwem muzycznym najwybitniejszych obecnie dyrygentów.

Duet flecistów dokona prawykonania utworu  "Nie odwracaj się!" - dyptyk na dwa flety solo i orkiestrę kameralną Joanny Wnuk-Nazarowej, wybitnej polskiej kompozytorki, wieloletniej dyrektor naczelnej Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia i pomysłodawczyni licznych festiwali i projektów muzycznych.

Podczas koncertu zabrzmi także Concerto Grosso No.2 B.84 Ernesta Blocha, urodzonego w Szwajcarii kompozytora amerykańskiego. Stylistycznie Bloch czerpie z różnych źródeł - sięga po neoklasycyzm, neoromantyzm, ludową tradycję Szwajcarii, Francji, Chin i rdzennych Amerykanów. W jego kompozycjach przewijają się także wpływy muzyki żydowskiej. Concerto Grosso No. 2, przeznaczony na kwartet smyczkowy i orkiestrę smyczkową, reprezentuje wpływy neoklasycyzmu.

Solistą wieńczącego wieczór utworu, I Koncertu skrzypcowego g-moll op. 26 Maxa Brucha, będzie niezwykle ceniony polski skrzypek Krzysztof Jakowicz. I Koncert skrzypcowy zyskał znaczne powodzenie dzięki XIX-wiecznemu wirtuozowi Josephowi Joachimowi, który nie tylko skorygował pierwotną wersję partytury, ale też włączył go na stałe do swojego repertuaru. Nadrzędną właściwością koncertu jest jego melodyjność i idąca za nią prostota opracowania. Bruch dystansował się od artystycznych poszukiwań przełomu XIX i XX wieku i skłaniał się ku wcześniejszym mistrzom. Nie zapisał się w historii jako muzyczny rewolucjonista, lecz jako wspaniały melodysta i twórca bezpośredniej, przystępnej muzyki. Po raz kolejny Amadeus przygotował dla melomanów intrygujący repertuar i zaprosił do jego wykonania cenionych solistów. Słuchacze, którzy w niedzielny wieczór zdecydują się udać się do Auli Uniwersyteckiej, nie powinni być rozczarowani.

Paweł Binek

  • Koncert Orkiestry Kameralnej Polskiego Radia Amadeus
  • Agata Kielar-Długosz, Łukasz Długosz, Krzysztof Jakowicz
  • 15.01, g. 18
  • Aula Uniwersytecka
  • bilety: 40-60 zł

© Wydawnictwo Miejskie Posnania 2023