Kultura w Poznaniu

Historia

opublikowano:

Weekend w fortach

Ostatni weekend wakacji to w Poznaniu święto miłośników fortyfikacji. Od rana do wieczora można zwiedzać różnego rodzaju obiekty architektury militarnej.

. - grafika artykułu
Dni Twierdzy Poznań - Fort III, fot. PLOT

Dni Twierdzy to jedna z najpopularniejszych imprez plenerowych w Poznaniu. Co roku bierze w niej udział 6-8 tysięcy ludzi. Pojawia się coraz więcej gości z Polski i zagranicy. Pomysł na imprezę był prosty - chodziło o pokazanie obiektów fortyfikacyjnych dawnej Twierdzy Poznań. A o tym, że w Poznaniu jest co oglądać, świadczy bogaty program imprezy i mapka, na której w tym roku pojawi się ponad 30 "pinezek".

Największe zainteresowanie wśród zwiedzających budzą forty. To duże obiekty o charakterze obronnym, położone na przedmieściach. Są otoczone głęboką fosą i mają dziesiątki pomieszczeń, korytarzy i tajemniczych zakamarków. W tym roku w czasie Dni Twierdzy będzie można zwiedzić m.in. Fort IIa na os. Czecha na Ratajach, Fort III w Nowym Zoo, Fort Va na Piątkowie, Fort VI przy ul. Dojazd oraz odnowiony niedawno Fort VII przy al. Polskiej na Grunwaldzie, będący siedzibą Muzeum Martyrologii Wielkopolan.

Poza tym otwarte będą różnego typu schrony, m.in. przeciwlotnicze przy ul. Kościelnej 50 i ul. Jackowskiego 5-7 na Jeżycach, obrony cywilnej przy ul. Babimojskiej 9 oraz dwa schrony na Łazarzu - w parku Wilsona oraz w podziemiach Radia Poznań przy ul. Berwińskiego 5. Ten ostatni to rodzinny schron Arthura Greisera, namiestnika III Rzeszy w Wielkopolsce.

Po obiektach oprowadzać będą wykwalifikowani przewodnicy, często w mundurach z różnych epok. W wielu z nich odbędą się imprezy towarzyszące: wystawy, pokazy, prezentacje uzbrojenia i wyposażenia wojskowego. - Oprócz stałej ekspozycji i podziemi pokażemy wystawę dawnych maszyn i urządzeń, będą też inscenizacje w szpitalu polowym, poczęstunek w kawiarni w stylu lat 40. oraz prezentacja o kampanii włoskiej w 1944 roku. Czynne będą strzelnice: laserowa, ASG, wiatrówkowa i tory łucznicze - informuje Marcin Walkowiak z Fortu VI.

- Jedną z przygotowanych przez nas atrakcji będzie prezentacja działka rewolwerowego Hotchkissa-Grusona kaliber 3,7 cm, które stanowiło element wyposażenia fortu - mówi Krzysztof Kłoskowski ze Stowarzyszenia Fort Va. - Po raz pierwszy udostępnimy do zwiedzania pruski schron piechoty, który znajduje się przy ul. Obornickiej, w pobliżu ronda o tej samej nazwie.

W tegorocznych Dniach Twierdzy wezmą też udział poznańskie muzea, które mają swoje siedziby w obiektach fortyfikacyjnych. Wielkopolskie Muzeum Niepodległości zaprasza przede wszystkim do wspaniale odnowionego Fortu VII, Muzeum Archeologiczne do Rezerwatu Genius loci na Ostrowie Tumskim a Poznańskie Centrum Dziedzictwa do Śluzy Katedralnej. Do niektórych obiektów wstęp będzie bezpłatny, w innych wejście jest biletowane lub obowiązują zapisy. Przed wyprawą "na forty" warto zaopatrzyć się w folder z mapką, który będzie dostępny w punktach informacji turystycznej i oczywiście w obiektach biorących udział w imprezie.

Szymon Mazur

  • X Dni Twierdzy Poznań
  • 27-28.08
  • więcej tutaj

© Wydawnictwo Miejskie Posnania 2022