Kultura w Poznaniu

Film

opublikowano:

Święto krótkiego kina

Międzynarodowy Festiwal Filmów Krótkometrażowych Short Waves to wydarzenie,  którego miłośnikom kina nie trzeba chyba przedstawiać. Odbędzie się w Poznaniu już po raz piętnasty, tym razem w jesiennej odsłonie. Potrwa niemalże tydzień - od 14 do 19 listopada. Przyświecać mu będzie hasło "Rethink / Rebuild".

Kadr, na którym widać posążek z dwoma wyrzeźbionymi obok siebie twarzami. Bije od niego fioletowo-różowa światłość. - grafika artykułu
Konkurs Międzynarodowy. Set 2: "Walcząc z wewnętrznymi demonami", fot. materiały dystrybutora

Filmy krótkometrażowe to najlepszy sposób na opowiadanie o rzeczywistości w sposób analityczny i przenikliwy. Jak mawiał Antoni Czechow - zwięzłość jest siostrą talentu. Istotnie, krótka forma przekazu wymaga od twórców skupienia się na rzeczach najważniejszych, wypreparowania esencji z tematu, który ma zostać przedstawiony widzom. Wiedzą o tym doskonale organizatorzy Short Waves, jednego z najważniejszych w Polsce i w Europie festiwali filmów krótkometrażowych, który przez ostatnie lata zgromadził wierną publiczność i wciąż przyciąga nowych widzów spragnionych seansów na najwyższym poziomie. - Różnorodność gatunków, form oraz tematów to coś, czym Short Waves wyróżnia się na tle podobnych wydarzeń. Ponadto skutecznie udowadnia, że krótkie metraże często potrafią być znacznie lepsze od pełnych metraży - podkreślają jego uczestnicy.

To właśnie im  w połowie listopada Fundacja Edukacji Kulturalnej Ad Arte i Centrum Kultury Zamek po raz kolejny zaprezentują najnowsze filmowe dzieła krótkiego metrażu z całego świata. - Program tegorocznej edycji Short Waves Festival poświęcamy tematowi przebudowy i przekształceń. Hasło "Rethink / Rebuild" rozumiemy jako proces, metodę i zadanie w ramach otwartości na zmiany i odwagi do ich współtworzenia - tłumaczą. Czeka więc na nas ponad 50 wydarzeń filmowych, muzycznych i interdyscyplinarnych, które odbędą się w poznańskich kinach i instytucjach kultury, a także - po raz kolejny - w wersji online (w dniach 20-30 listopada). Poza tym podcasty na żywo, sesje Q&A i imprezy w klubie festiwalowym, więc doskonała okazja do poznania festiwalowych gości oraz profesjonalistów z branży filmowej. Będzie się działo!

W tym roku filmy zostaną podzielone na cztery konkursowe sekcje: Konkurs Polski, Konkurs Międzynarodowy, Konkurs Moves oraz Konkurs Raw. Konkurs Polski to wybór znakomitych filmów rodzimej kinematografii. - Po trzech latach istnienia Konkursu Polskich Filmów Eksperymentalnych jako osobnej sekcji Short Waves Festival, zdecydowaliśmy się połączyć ten program z Konkursem Polskim, aby wyjść poza utarte schematy i etykiety i pokazać całą gamę polskiego kina krótkometrażowego, obejmującą filmy eksperymentalne na równi z innymi gatunkami - wyjaśnia Zuzanna Sobolewska, rzeczniczka prasowa festiwalu. Konkurs Międzynarodowy wyłania najlepsze światowe dokonania w dziedzinie krótkiego metrażu. W tym roku zobaczymy w nim 23 filmy podzielone tematycznie na pięć programów. Z kolei selekcja filmów w Konkursie Moves skupia tytuły, których wspólnym językiem jest ruch. - Fizyczna ekspresja ma tu również znaczenie metaforyczne: Moves jest platformą dla filmów zaangażowanych i dążących do społecznej zmiany - tłumaczy Sobolewska.

Ostatni z konkursów, Raw, to najbardziej nowatorska sekcja w programie. Ma zapewnić przestrzeń wyzwaniom stawianym przez filmy niekanoniczne i wytyczać nowe ścieżki. - W tej sekcji zobaczymy cztery dezorientujące, ekscytujące programy filmowe, które rzucą wyzwanie aktowi widzenia, stanowiąc punkt wyjścia i pytanie o przyszłość - zdradzają organizatorzy. Zobaczymy zatem najlepsze polskie i światowe krótkie metraże stworzone zarówno przez zawodowych filmowców, jak i amatorów. Jeśli chodzi o formę, tu również nie ma ograniczeń. Na ekranie pojawią się fabuły, dokumenty i animacje, choreograficzne impresje, wideoklipy i projekty eksperymentalne.

Niezmiennie program filmowy wzbogacą wydarzenia o edukacyjne i branżowe, wystawy oraz koncerty. Za część muzyczną podczas festiwalowego wieczoru otwarcia odpowiadać będzie grupa MAF działająca na rzecz promocji niszowej kultury ukraińskiej, a część audiowizualna należeć będzie do UKRAїNATV - otwartego kolektywu aktywistek, muzyków i dj-ów m.in. z Ukrainy, Polski, Białorusi i Włoch. W programie warto również zwrócić uwagę na niejednoznaczny koncert Martyna Basta & Perila w CK Zamek. Artystka porusza się między ambientem i dronem, w swojej muzyce wykorzystując również nagrania terenowe i delikatny wokal. Równie ciekawie zapowiada się koncert włoskiego artysty Nino Pedone (alias Shapednoise), który łączy eksperymentalny noise, ekstremalny industrial, grime i... hip-hop.

- W tym roku znów będziemy opowiadać o otaczającym nas świecie w ciekawy i nowatorski sposób. Zgodnie z hasłem przewodnim Short Waves zmienia się zarówno programowo, jak i organizacyjnie - podkreślają organizatorzy.

Anna Solak

  • 15. Short Waves Festival "RETHINK / REBUILD"
  • 14-19.11: Poznań
  • 20-30.11: online
  • więcej

© Wydawnictwo Miejskie Posnania 2023