Kultura w Poznaniu

Film

opublikowano:

Święto animacji

Podczas tegorocznej edycji Animator zaprezentuje ponad 300 filmów animowanych w różnych sekcjach, w tym konkursowych, stanie się platformą spotkań z twórcami, zaprosi najmłodszych na warsztaty animowania, a także odwiedzi Hiszpanię. Obchodzone w Poznaniu już od 15 lat święto polskiej i światowej animacji zbliża się wielkimi krokami.

. - grafika artykułu
"Jazz albo Janko Muzykant najnowszy", fot. materiały organizatorów

Tradycyjnie najważniejszym elementem 15. Międzynarodowego Festiwalu Filmów Animowanych Animator pozostają sekcje konkursowe. Spośród około tysiąca nadesłanych propozycji selekcjonerzy wybrali kilkadziesiąt, ich zdaniem najciekawszych, które powalczą o prestiżowe nagrody, w tym nagrodę za najlepszy film pełnometrażowy, którą w zeszłym roku otrzymał Mariusz Wilczyński za swój głośny, przesycony melancholią debiut Zabij to i wyjedź z tego miasta, oraz nagrodę główną, Grand Prix festiwalu - Złotego Pegaza, o którą powalczą wyselekcjonowane filmy krótkometrażowe z 27 krajów. Warto przypomnieć, że Amerykańska Akademia Filmowa przyznała Animatorowi, jako jedynemu festiwalowi filmów animowanych odbywającemu się w Polsce, status festiwalu kwalifikującego do Oscarów®. Oznacza to, że zdobywca Grand Prix - Złotego Pegaza w kategorii film krótkometrażowy będzie miał skróconą drogę do nominacji do Oscara, a co za tym idzie - większą szansę na walkę o tę prestiżową nagrodę.

Poza konkursami głównymi pojawi się także najmłodsza kategoria konkursowa, czyli druga edycja cieszącego się niemałą popularnością Konkursu Animowanych Seriali. Konkurs ten jest odpowiedzią na ogromne zainteresowanie zainaugurowanej w 2017 roku sekcji Animowane seriale, której zadaniem jest zaprezentowanie szerokiej panoramy animowanych, dzielonych na odcinki opowieści z całego świata.

Jak co roku organizatorzy zadbali również o to, by w programie pojawiły się propozycje skierowane do najmłodszych miłośników animowanego kina. Dzieci będą mogły między innymi poznać Miki Mola i straszne płaszczydło, klasyczną już historię trzech moli książkowych, które wyruszą do Kalamburgii, by walczyć za pomocą humoru i dowcipu ze strasznym ponurakiem władającym sąsiednią krainą, a za sprawą Nocturny zapoznać się z opowieścią o małym mieszkańcu sierocińca, Timie, który pewnej nocy odkrywa, że z nieboskłonu zniknęła część gwiazd, w tym jego ulubiona.

Na festiwalowy przebój zapowiada się holendersko-belgijski obraz zatytułowany Kwik - historia 9-letniej Babs, która otrzymuje w prezencie świnię o imieniu Oink, a następnie przekonuje rodziców, że zaopiekuje się nią jak każdym innym potencjalnym czworonożnym domownikiem. Nie wie jednak, że jej dziadek przygotowuje się do konkursu kiełbasek organizowanego przez Towarzystwo Wyrobów Mięsnych ze Świeżych Świń... Twórcy ostrzegają, że po obejrzeniu filmu młody widz może stanowczo odmówić jedzenia mięsa.

Sekcję dla najmłodszych uzupełnią organizowane wespół z Centrum Sztuki Dziecka warsztaty, prowadzone w trzech odsłonach. Mali uczestnicy będą mieli okazję stworzyć swoje pierwsze animowane dzieła w technice animacji poklatkowej (motywem przewodnim będzie magia i eliksiry), wycinankowej (skoncentrowanej tym razem na tematyce snów i marzeń) oraz plastelinowej (biorący udział będą tworzyć swoje plastelinowe autoportrety, a następnie przekształcać je w to, kim lub czym chcieliby zostać w przyszłości).

Organizatorzy nie zapominają, że animacje to nie tylko filmy, ale również gry wideo, a nawet fuzje tych dwóch dziedzin kultury. Udowodnią to m.in. twórcy dzieła zatytułowanego America, którzy zaproszą widzów na pokład samolotu lecącego nad symulacją Los Angeles, a towarzyszyć im będzie wygenerowany za pomocą syntezatora mowy głos zmarłego filozofa Jeana Baudrillarda. W ramach tej sekcji będzie można również posłuchać o relacjach filmu animowanego i animacji w grach wideo, o wykorzystaniu gier w nieoczywistych obszarach naszego życia z naciskiem na edukację, a także o tym, jak za pomocą różnych technik, nie tylko animacji 3D, tworzy się gry, często będące małymi dziełami sztuki - zarówno w aspekcie wizualnym, jak i narracyjnym.

Zaledwie kilka miesięcy temu po raz pierwszy w historii Oscara w kategorii najlepszy animowany film krótkometrażowy otrzymał hiszpański twórca - Alberto Mielgo za The Windshield Wiper. Z tej okazji Animator zaprosił do współpracy nad tegoroczną edycją Animac International Film Festival, najstarszy festiwal filmów animowanych organizowany w Hiszpanii, którego propozycje programowe będzie można tym razem obejrzeć także w Poznaniu. Przegląd filmów z Animaca obejmie 20 dzieł z ostatniej dekady. Wśród nich na szczególną uwagę zasługują Morning Cowboy uznanego twórcy Fernando Pomaresa - wypełniona emocjami podróż mężczyzny, który pewnego dnia postanawia zerwać z monotonią w swoim życiu, a także Patchwork Marii Menero - historia kobiety po operacji przeszczepu wątroby, opowiedziana za pomocą starych fotografii, haftów i farb.

W osobnej sekcji tematycznej zaprezentowane zostaną dzieła Alberto Vasqueza, wszechstronnego twórcy, autora nie tylko filmów animowanych, ale również książek, ilustracji i komiksów, trzykrotnego zdobywcy najbardziej prestiżowego wyróżnienia w Hiszpanii - nagrody Goya. Vasquez to specjalista od mrocznych, niepokojących opowieści, spośród których będzie można obejrzeć m.in. Unicorn Blood - krwawą opowieść o dwóch pluszowych misiach polujących na jednorożce, a także BirdBoya - historię ptasiego chłopca nawiązującą do Psychonautów, pełnometrażowej animacji wyróżnionej przez publiczność podczas 9. edycji Animatora. Samego Vasqueza będzie można posłuchać podczas spotkania online połączonego z Q&A.

15. MFFA Animator odbędzie się w formule hybrydowej - od 8 do 15 lipca gościć będzie w kinie Muza, na pl. Kolegiackim, w Scenie na Piętrze oraz w byłej siedzibie banku na rogu ul. Masztalarskiej. Następnie od 15 do 21 lipca w festiwalowych wydarzeniach będzie można brać udział w formie online.

Adam Horowski

  • 15. MFFA Animator
  • 8-15.07, online: 15-21.07
  • kino Muza, pl. Kolegiacki, Scena na Piętrze
  • bilety: 8-15 zł, karnety: 160 i 200 zł
  • więcej

© Wydawnictwo Miejskie Posnania 2022