Kultura w Poznaniu

Film

opublikowano:

Piękne i zbuntowane

To już 13. festiwal filmów LGBT+. Skromna impreza, ograniczona do jednego warszawskiego kina, zmieniła się przez lata w wydarzenie rozgrywające się w kilku miastach Polski; w tym roku będzie ich aż osiem.

. - grafika artykułu
"Dating Amber", fot. materiały dystrybutora

W tym roku na festiwal zawita wyjątkowo dużo filmów krótkometrażowych, aż ponad 50. Pogrupowane zostały w bloki: gejowski, lesbijski, trans-niebinarny i "Let's Animate this Love", zbierający krótkometrażówki animowane.

Natomiast spośród filmów fabularnych warto zwrócić uwagę na następujące tytuły. Deserto Particular (Prywatna pustynia) Aly Muritiby to historia policjanta, który został zawieszony w obowiązkach służbowych. Nie ma nic do roboty, rusza więc w podróż, by spotkać się z poznaną przez internet kobietą. Na końcu tej wędrówki czeka go nie lada zaskoczenie, które zmusi go do tego, by zweryfikować własną męskość. Film był oficjalnym kandydatem Brazylii do Oscara.

Irlandzkie Randki z Amber Davida Freyne'a rozgrywają się w roku 1995, czyli dopiero dwa lata po dekryminalizacji na Zielonej Wyspie stosunków homoseksualnych. W szkole średniej hormony buzują, młodzież myśli głównie o seksie, ale tolerowane są wyłącznie relacje hetero. Dwójka przyjaciół - on gej, ona lesbijka - zostaje więc parą dla świętego spokoju. Ale zamiast świętego spokoju czeka ich lawina kłopotów.

Silną reprezentację w tym roku będą miały filmy lesbijskie, co warto odnotować, gdyż wciąż powstaje ich mniej niż produkcji stricte gejowskich. Szczególnie czekam na dokument Rebel Dykes (Zbuntowane lesby) Harri Shanahan i Sian A. Williams, historię kobiecych drużyn związanych z ruchem punkowym Londynu lat 80. XX wieku. Ich członkinie dzielą swój czas między klubowe rozrywki a protesty przeciwko opresyjnej i homofobicznej polityce premier Margaret Thatcher.

Bardziej pastelową historię miłości lesbijskiej opowiada francuski dramat Marion Hill, Ma Belle, My Beauty (Moja piękna), rozgrywający się w malowniczych plenerach południowej Francji. Wprowadzi nas on również w tematykę poliamorii, czyli związków między więcej niż dwoma osobami.

Ważnym tytułem festiwalu będzie też na pewno Ask, Buyu vs (wyświetlany na Zachodzie pod tytułem Love, Spells and All That - Miłość, zaklęcia i inne takie) Umita Unala. Film pochodzi z Turcji, a więc kraju, w którym miłość homoseksualna to wciąż temat tabu.

I, last but not least, będziemy mieć na festiwalu polski film o tematyce lesbijskiej. Magdalena Filipa Gieldona to opowieść o młodej, dysfunkcyjnej kobiecie (Magdalena Żak), didżejce, wychowującej ze swoją matką 5-letnią córkę. Pewnego razu na drodze bohaterki staje Julia (Natalia Sikora), które spróbuje pomóc Magdzie w uporaniu się z problemami teraźniejszości i demonami przeszłości.

Bartosz Żurawiecki

  • 13. LGBT+ Film Festival
  • 22-28.04
  • Kino Pałacowe
  • bilety

© Wydawnictwo Miejskie Posnania 2022