Kultura w Poznaniu

Film

opublikowano:

Operacja "Muza" rozpoczęta

Na czas remontu, który potrwa kilka miesięcy, kino Muza z ulicy Święty Marcin przenosi się na Masztalarską. Już w najbliższą sobotę swoich stałych i nowych bywalców zaprasza na wielkie otwarcie swojej tymczasowej siedziby w Estradzie Poznańskiej.  

. - grafika artykułu
Kadr z filmu "Zaginiony świat" z 1925 r.

Na godzinę 21.30 zaplanowano uroczysty seans plenerowy Zaginionego świata w reżyserii Harry'ego O. Hoyta. Film z 1925 roku jest adaptacją powieści Arthura Conana Doyle'a o tym samym tytule i opowiada historię paleontologa George'a Challengera, który bazując na niedawno odnalezionym dzienniku podróżnika, pragnie udowodnić, że dinozaury wciąż istnieją; wbrew sprzeciwom akademickiego środowiska decyduje się więc odbyć podróż w nieznane.

Zaginiony świat to jeden z najważniejszych filmów stworzonych w nurcie kina niemego, uważany jest także za prekursorską produkcję w ramach gatunku science-fiction. Wyjątkowość projekcji, na którą zaprasza w sobotę Muza tkwi w głównej idei wydarzenia, a mianowicie w nawiązaniu dialogu pomiędzy dziełem Hoyta a powstałym blisko 70 lat później Parkiem Jurajskim. Oscarowa realizacja Stevena Spielberga, podobnie jak Zaginiony świat, czerpie z literatury, odwołując się do książki autorstwa Michaela Crichtona i również utrzymana jest w klimacie fantastycznonaukowym. W tym przypadku narracja filmowa skupia się na rozwiązaniach jeszcze bardziej fikcyjnych albowiem jest zapisem historii początkowo bezludnej wyspy Isla Nublar, na której stworzono osobliwy park rozrywki, mający w założeniu nawiązywać do pradawnej historii. Główną atrakcją owego parku były dinozaury, które na drodze eksperymentów genetycznych zostały sklonowane przez grupę naukowców.

Oba filmy, pomimo nieco różniących się fabuł, stanowią klasyczne przykłady wykorzystania motywu dinozaurów w przemyśle filmowym - to właśnie ten topos stał się inspiracją do połączenia projekcji Zaginionego świata z koncertem muzyki z Parku Jurajskiego autorstwa Johna Williamsa, którą na podwórzu Estrady odtworzy CoOperate Orchestra pod batutą Adama Domurata.

Zanim zainteresowani przeniosą się w czasie w poszukiwaniu dawnego ducha fascynacji pierwszymi fantastycznonaukowymi produkcjami, będą mogli skorzystać ze strefy gastronomicznej przygotowanej specjalnie na tę okazuję, a także zapoznać się z nową, tymczasową siedzibą Muzy, która w Estradzie Poznańskiej będzie działać najprawdopodobniej do końca roku.

W tym czasie główna siedziba kina przy ul. Święty Marcin zostanie gruntownie przebudowana. Miłośnicy kultowego miejsca po remoncie będą mogli korzystać z dwóch nowych przestrzeni projekcyjnych - pierwszej, stylizowanej na kawiarnię oraz drugiej, kameralnej sali wyposażonej w przytulne kanapy. Organizatorzy planują także wprowadzić nowy rodzaj seansów filmowych z użyciem słuchawek, tzw. "silent cinema", które będą odbywać się na nowopowstałym tarasie.

Klaudia Strzyżewska

  • Wielkie otwarcie kina Muza na Masztalarskiej: Zaginiony świat, reż. Harry O. Hoyt - seans z muzyką z filmu Park Jurajski graną na żywo
  • Estrada Poznańska, ul. Masztalarska 8 (projekcja plenerowa)
  • 9.06, g. 21.30
  • wstęp wolny

© Wydawnictwo Miejskie Posnania 2018