Kultura w Poznaniu

Film

opublikowano:

Miesiąc z kinem francuskim

Na program 11. edycji MyFrenchFilmFestival składa się dziesięć krótkich i pełnych metraży francuskojęzycznych, które można obejrzeć online w formie VOD. W tym roku w Polsce, Afryce, Ameryce Łacińskiej, Korei Południowej, Południowo-Wschodniej Azji, Rumunii i Rosji wszystkie tytuły będą dostępne za darmo.

. - grafika artykułu
Kadr z filmu "Zasługujesz na miłość", reż. Hafsia Herzi, 2019, fot. materiały organizatorów

Do sekcji Forever Young (Wiecznie młodzi) trafiły filmy, których bohaterkami i bohaterami są młodzi ludzie. Rozciągnięcie w czasie opowieści z pełnometrażowego dokumentu Nastolatki Sébastiena Lifshitza skojarzy się nam z Boyhood. Reżyser obserwuje relację Emmy i Anaïs - nierozłącznych przyjaciółek, które dzieli pochodzenie i osobowość. Poznajemy je gdy mają raptem trzynaście lat, a zostawiamy już jako osoby pełnoletnie. Tłem dla ich przyjaźni jest współczesna francuska wieś pierwszej dekady lat dwutysięcznych. Zobaczymy również pełnometrażowy debiut Hafsi Herzi Zasługujesz na miłość, w którym pokazuje ona koniec związku. - Opowiadam o dziewczynie, która stara się zrozumieć, co się jej przytrafiło podczas gdy nie ma tu niczego do zrozumienia. Po rozstaniu przychodzi wyparcie, nadzieja, zazdrość, gniew... a przede wszystkim utrata kontroli - mówi reżyserka. Do programu trafiły również dwa filmy krótkie:  Antrakt o pewnym upragnionym seansie filmu Szybcy i wściekli 8 oraz Pożegnanie dotyczące typowej sytuacji życiowej - ojca wiozącego córkę do Paryża na studia.

Sekcja Crazy Loving Families (Szalone, kochające się rodziny) oferuje wgląd w realia domowego ogniska. W Ogromnym Sophie Letourneur opowiada o nietypowej zdradzie. Frédéric - mąż, agent i coach pianistki Claire, w tajemnicy przed nią majstruje przy jej środkach antykoncepcyjnych, przez co kobieta zachodzi w ciążę. Do absurdalnej komedii Felicità reżyser Bruno Merle zaangażował córkę. Akcja dotyczy wyścigu z czasem, który podejmuje ojciec, aby zawieźć jedenastoletnią Tommy na rozpoczęcie roku szkolnego.

Kim są heroiny z sekcji True Heroines (Prawdziwe bohaterki)? Tytułowa Camille to młoda fotoreporterka i idealistka, która wyjeżdża do Afryki dokumentować zwiastuny nadchodzącej wojny domowej. W poruszający sposób odgrywa tę rolę Nina Meurisse. Axelle, Conso i Dominique z Kobiet pracujących to współczesne superwomen, które dzieli wszystko, a łączy wspólna tajemnica. Aby godnie żyć we Francji, codziennie przekraczają granicę i jadą do Belgii, gdzie trudnią się pracą seksualną. Alice w szorcie Ani słowa podejmuje w szpitalu wyścig z czasem szukając dawnego napastnika, aby rozliczyć się z nim na łożu śmierci.

W tym roku bardzo dobrze zapowiada się też igrająca z gatunkiem horroru sekcja French Ghost Stories (Francuskie opowieści o duchach). W Żywym srebrze Juste zabiera nas w podróż po Paryżu. Tylko on widzi ludzi, którym zabiera wspomnienia przed odesłaniem na druga stronę. - Mój film jest kolażem, składa się z zasłyszanych przeze mnie i przełożonych historii, a także filmów i dzieł, które wywarły na mnie wpływ - wyjaśnia reżyser Stéphane Batut. Zobaczymy też wspaniały film z roku 1950, który dziś należy do klasyki francuskiego kina artystycznego - Orfeusza Jeana Cocteau. To legendarne dzieło genialnego, a przy tym wszechstronnego artysty gejowskiego: poety, malarza, twórcy pozornie hermetycznych, acz wstrząsających obrazów filmowych. Cocteau zaadaptował swój własny dramat, w którym dokonał współczesnej reinterpretacji mitycznej historii Orfeusza.

Kino drogi - jedyny obok westernu oryginalny gatunek wymyślony przez Amerykanów - jest stale obecny również w kinematografii francuskiej. Poświęcono mu sekcję On The Road (W drodze). W Bohaterowie nie umierają Joachim zostaje pomylony w Paryżu z żołnierzem, który zmarł w Bośni 21 sierpnia 1983 roku - tego samego dnia, w którym mężczyzna się urodził. Zastanawiając się, czy nie jest reinkarnacją zmarłego, Joachim wyjeżdża do Sarajewa. W animowanym Josepie poznajemy historię Josepa Bartoliego, bojownika antyfrankistowskiego i artysty. Reżyser i rysownik Aurel zabiera publiczność w podróż od Barcelony aż po Nowy Jork.

Co zobaczymy w sekcji Love is Love (Miłość jest miłością)? Madame to szwajcarski dokument pełnometrażowy złożony z rodzinnych archiwów. Babcia i jej wnuk pokonują różnicę pokoleń między nimi i rozmawiają na takie tematy jak seksualność czy tożsamość płciowa. W ten sposób Stéphane Riethauser opowiada zarazem o konserwatywnym, patriarchalnym szwajcarskim społeczeństwie. W Beauty Boys reżyser Florent Gouëlou pokazuje Léo i jego przyjaciół, którzy fascynują się dragiem - i uprawiają go pomimo życia w małym miasteczku. Organizatorzy MyFrenchFilmFestival nie zapominają o najmłodszej widowni - stąd w programie blok Kids corner (Kino dla dzieci), składający się z pięciu krótkich animacji. Festiwal uzupełniają trzy eksperymentalne szorty zebrane w bloku New Horizons (Nowe horyzonty) - Odyssey 1.4.9, Saturnism i Recoding Entropia.

Z festiwalem wiąże się pula wyróżnień - Wielka Nagroda Międzynarodowego Jury dla filmu pełnometrażowego, Nagroda Publiczności (w której przyznaniu biorą udział internauci z całego świata, wybierając swój ulubiony tytuł tegorocznej edycji) oraz Nagroda Prasy Międzynarodowej dla krótkiego i pełnego metrażu. Tym razem w jury międzynarodowym zasiada kanadyjska aktorka, scenarzystka i reżyserka Monia Chokri, francusko-algierska reżyserka Mounia Meddour, kolumbijski reżyser Franco Lolli, projektantka kostiumów do filmu, teatru i opery Rosalie Varda, oraz Gianfranco Rosi, włoski twórca filmów dokumentalnych, w Polsce znany z Rzymskiej aureoli i Fuocoammare. Ogień na morzu. Dodatkowo, organizatorzy MyFrenchFilmFestival oferują konkurs, w którym do wygrania jest lot do Paryża dla dwóch osób i trzydniowy pobyt w jednym z hoteli - więcej o konkursie można dowiedzieć się odwiedzając stronę festiwalu na Facebooku.

Marek S. Bochniarz

  • 11. MyFrenchFilmFestival
  • 15.01-15.02
  • online
  • wstęp bezpłatny

© Wydawnictwo Miejskie Posnania 2021