Kultura w Poznaniu

Film

opublikowano:

Każdy ma swojego Komedę

Na ekrany wybranych kin studyjnych w Polsce wszedł właśnie dokumentalny film o Krzysztofie Komedzie. Co nowego wnosi do naszej wiedzy o wybitnym poznańskim kompozytorze?

Plakat filmu "Komeda, Komeda" - grafika artykułu
Plakat filmu "Komeda, Komeda"

"Komeda przede wszystkim był rudy, a poza tym był kulawy. A poza tym nic nie mówił, ale trzeba powiedzieć, że był nadzwyczajnie wrażliwy" - o legendzie polskiego jazzu mówi w filmie "Komeda, Komeda" Andrzej Idon Wojciechowski, muzyk jazzowy. Jan Ptaszyn Wróblewski zapamiętał Komedę nieco inaczej. "Wesolutkim, zabawnym, bardzo przyjacielskim i kontaktowym był. Nie lubił tylko mówić o jednej rzeczy, o swojej muzyce" - wspomina jazzman jazzmana.

Komeda - apostoł

W filmie głos zabierają też inni muzycy. Wojciech Karolak: "Potrafił kilkoma bardzo prostymi dźwiękami zrobić coś, co robiło gigantyczne wrażenie". Jerzy Milian: "Wierzyliśmy ogromnie Komedzie, bo miał charyzmę". Michał Urbaniak: "Dbał o to, by być na czasie". Leszek Możdżer: "Muzyka go wezwała do siebie i jej uległ. Był apostołem".

Komedę wspominają także wybitni reżyserzy: Andrzej Wajda i Roman Polański. Jaki obraz artysty wyłania się z tych opowieści? "Różnie go ludzie zapamiętali. Jedni mówią, że był gadatliwy, inni, że się w ogóle nie odzywał. Każdy z bohaterów tego filmu ma swojego Komedę" - w jednym z wywiadów mówiła reżyserka dokumentu, Natasza Ziółkowska-Kurczuk.

Komeda wielkopolski

Film wyreżyserowała w oparciu o scenariusz, który napisała we współpracy z Markiem Hendrykowskim. Tłem w opowieści są Ostrów Wielkopolski i Poznań - rodzinne miasta Komedy. Ale zdjęcia kręcono także m.in. w Katowicach, Łodzi i Warszawie. Do produkcji wykorzystano materiały archiwalne ze zbiorów Filmoteki Narodowej i Telewizji Polskiej, materiały ikonograficzne ze zbiorów Muzeum Kinematografii i fragmenty filmów z muzyką kompozytora. A także animacje stworzone przez Piotra Dumałę na podstawie fotografii Komedy.

Krzysztof Komeda-Trzciński napisał muzykę do 70 filmów. Wydał kilka płyt, dał mnóstwo koncertów. Zasłynął jako wybitny jazzman i autor muzyki m.in. do takich obrazów jak "Dwaj ludzie z szafą" czy "Nóż w wodzie". Światową sławę i uznanie zyskał dzięki "Kołysance", którą Roman Polański wykorzystał w filmie "Dziecko Rosemary".

Producentem dokumentu "Komeda, Komeda" jest Telewizja Regionalna - Stowarzyszenie Europejskie przy współpracy Estrady Poznańskiej, firmy Aurum Film i Wielkopolskiego Funduszu Filmowego.

Komeda na kartach książki

Film to kolejna odsłona wspomnień o wybitnym artyście. W 2009 r. - w 40. rocznicę śmierci Komedy - Wydawnictwo Miejskie Posnania opublikowało monografię autorstwa Marka Hendrykowskiego, poświęconą jazzmanowi. Książka jest bogato ilustrowana, oprócz kalendarium życia artysty zawiera dyskografię, rejestr kompozycji oraz pierwszą kompletną filmografię wszystkich dzieł filmowych, do których Komeda skomponował muzykę. Książka cały czas jest dostępna w sklepie internetowym Wydawnictwa oraz w Salonie Posnania.

Sylwia Klimek

  • "Komeda, Komeda"
  • reżyseria: Natasza Ziółkowska-Kurczuk
  • scenariusz: Marek Hendrykowski, Natasza Ziółkowska - Kurczuk
  • zdjęcia: Tomasz Michałowski
  • premiera: 28.11.2012