Filmowe opowieści młodego widza

Idea festiwalu, który łącznie odwiedzi 20 polskich miast, od 2014 roku pozostaje niezmienna - rozpowszechnianie wśród jak najszerszej, zwłaszcza młodej publiczności wartościowych pod względem artystycznym i edukacyjnym filmów z różnych rejonów świata, w tym oczywiście z Polski.
Najmłodsi z pewnością nie będą mogli się doczekać kolejnych przygód Kici Koci - w ramach serii pojawią się m.in. dwa premierowe odcinki, w których tytułowa bohaterka zostanie policjantką, a także poleci w kosmos. Nie lada gratką będzie też możliwość powrotu do uwielbianej od pokoleń Doliny Muminków, a to za sprawą polsko-fińskiej koprodukcji Pamiętniki Tatusia Muminka. Tym razem Tatuś Muminka opowie o swoich przygodach podczas podróży przez wzburzone morze.
Wśród 12 zróżnicowanych tematycznie sekcji, wypełnionych dokumentami, filmami aktorskimi i animacjami, nie zabraknie tych najbardziej wyczekiwanych, czyli konkursowych. A w nich m.in. projekty zrealizowane w ramach warsztatów rozwoju scenariuszy Kino Dzieci.Lab. O nagrodę powalczy choćby Detektyw Bruno - zabawna opowieść detektywistyczna, w której ośmioletni Oscar w towarzystwie popularnego filmowego bohatera poszuka swojego urodzinowego skarbu. Z tego samego warsztatowego programu wywodzi się Film dla kosmitów, czyli pierwsza w Polsce produkcja współtworzona przez nastolatków, powstała z połączenia fabuły i dokumentu.
W programie festiwalu znajdą się także produkcje, które na wczesnym etapie realizacji prezentowane były na Kino Dzieci Industry, czyli międzynarodowym forum umożliwiającym twórcom znalezienie koproducentów i dystrybutorów. Tę ścieżkę przeszli m.in. twórcy filmu Za duży na bajki, opowiadającej o międzypokoleniowej relacji młodego e-sportowca Waldka i jego szalonej ciotki Mariolki, a także pierwszej od kilku lat pełnometrażowej polskiej animacji Przytul mnie. Poszukiwacze miodu, w której Mały Miś wyruszy z Tatusiem na wyprawę do Złotej Krainy w poszukiwaniu plastra miodu na urodzinowy tort.
Co roku Kino Dzieci prezentuje warte uwagi dokonania kinematografii wybranego regionu - tym razem widzowie zawędrują do Niderlandów. Programową nowością będzie także sekcja Droga na północ, zawierająca dokumenty z Norwegii. Po zakończeniu części stacjonarnej festiwalu część filmów będzie można obejrzeć online na specjalnej platformie.
Adam Horowski
- 9. Międzynarodowy Festiwal Filmowy Kino Dzieci
- kino Muza: 24.09-2.10
- online: 6-23.10
@ Wydawnictwo Miejskie Posnania 2022